27 aprilie 2024
SportPentru calificare

Sliedrecht Sport - Știința Bacău (azi, ora 19.30, în tur 2-3)

Pentru calificare

Voleibalistele Științei Bacău încep anul cu un meci de foc. În această seară, studentele vor susține, în deplasare, returul cu campioana Olandei, Sliedrecht Sport, contând pentru calificarea în „sferturile” Cupei CEV.

Știința pornește cu avantajul victoriei din tur (scor 3-2), dar cu dezavantajul că nu a mai disputat nicio altă partidă de la turul cu Sliedrecht, din decembrie.

Pentru a ajunge în „sferturi”, băcăuancele trebuie fie să câștige și returul, indiferent la ce scor, fie să piardă cu 3-2, dar să-și adjudece „setul de aur”.

„Nu va fi ușor, dar cred că avem șansa noastră. Presiunea este pe adversarele noastre”, a declarat, din Olanda, antrenorul Științei, Florin Grapă.

În lotul deplasat pentru returul cu Sliedrecht se află și Loredana Filipaș, a cărei accidentare la genunchi a făcut ca Știința să o achiziționeze de la CSM Târgoviște pe Adina Roșca.

Din păcate, Roșca nu are drept de joc azi deoarece în acest sezon a activat cu Târgoviște în Cupa CEV.