Acasă Blog Pagina 5321

Karting / Campionatul National: Revin la start

La sfarsitul acestei saptamani, Campionatul National de karting va bifa etapa a doua a sezonului. Locatia? Aceeasi ca la runda de debut, desfasurata pe data de 18 aprilie: Bucuresti. In acest fel, circuitul din Capitala isi incheie conturile cu competitia interna, ramanand sa mai gazduiasca doar urmatoarea etapa a Campionatului Europei de Sud-Est, programata saptamana viitoare.

Titlu

Clasa cu cei mai multi participanti se anunta, in continuare, Mini. Principalul favorit ramane vice-campionul si castigatorul primei etape, Denis Marcu. Pilotul asistat de Selena Motor Sport spera sa repete reusita din runda inaugurala, in care a avut castig de cauza in ambele manse. “Vreau sa castig toate cursele pana la finalul campionatului si sa ies din nou campion, ca in 2008“, a spus Denis.

Revansa

Pe langa Denis Marcu la Mini, Selena Motor Sport conteaza si pe Mihailov Paskar, la Pufo. Penalizat abuziv in prima etapa, Paskar a fost nevoit sa se multumeasca doar cu locul trei, pozitia de lider revenind lui Andrei Ponta. Acum, pilotul Selenei Motor Sport spera sa-si ia revansa. La capitolul new-entry, clubul bacauan se prezinta cu Alexandra Marinescu, care concureaza la Mini si care si-a propus in prima faza o clasare in primii zece piloti.

Dan Sion

Handbal masculin: Final de campionat

Stiinta MD – Rom Cri Brasov (astazi, ora 17.00, Sala Sporturilor)

Al treilea sezon consecutiv de Liga Nationala se incheie in fata propriilor suporteri. La final de campionat, “studentii“ intalnesc “lanterna rosie“ Rom Cri Brasov intr-un meci in care nu se pune problema invingatorilor. Partida are totusi o miza speciala. Una venita din dorinta handbalistilor bacauani de a etala un joc spectaculos, prin care sa le multumeasca tuturor celor care i-au sustinut si care au umplut pana la refuz tribunele Salii Sporturilor. In plus, pentru o parte dintre jucatorii carora le expira contractele in vara, acesta ar putea si ultimul meci jucat acasa in tricoul Stiintei. La despartirea de suporteri si de campionatul 2009-2010, “studentii“ se prezinta din postura de echipa care si-a asigurat prezenta in viitoarea editie a cupelor europene, in timp ce in Liga Nationala a cochetat cu podiumul la care nu mai are acum decat sanse minime sa ajunga. La polul opus, Rom Cri Brasov se separa astazi nu numai de sezonul in curs, ci si de primul esalon. Formatia brasoveana va reveni in divizia secunda, din care abia promovase in sezonul precedent. Gruparea de sub Tampa a jucat ultimul meci acasa aseara, intr-o restanta castigata de Steaua cu 30-29.
Celelalte meciuri din ultima etapa: 6 mai: HCM Constanta – Dinamo (18.00, Digi Sport Plus); 7 mai: Steaua – CSM Satu Mare (11.00), Energia Pandurii Tg Jiu – “U“ Cluj (18.00), UCM Resita – CSU Suceava (18.00).

Dana Popa

Boccaccio si Sadoveanu in aceeasi carte

Tanara profesoara de limba si literatura romana la Colegiul Tehnic “Anghel Saligny”, Simona Sova, si-a lansat ieri, la sediul Librariei Humanitas, prima carte. “Hanul si castelul” este un volum de literatura comparata care se adreseaza publicului format din elevi, studenti, cadre didactice si nu numai. Publicata sub egida Editurii “Universitas XXI”, din Iasi, cartea este de fapt o analiza comparata a operelor lui Giovanni Boccaccio si Mihail Sadoveanu. Opera scriitorului roman face de altfel obiectul unei pasiuni mai vechi a Simonei Sova, care a cochetat inca din timpul facultatii cu literatura universala si literatura comparata. “Am avut si am profesori foarte buni care mi-au insuflat pasiunea pentru literatura. In opinia mea, doar comparand poti scoate in evidenta ce are mai bun o carte, un scriitor. Imi place Sadoveanu cu tehnicile sale narative, scriitura si stilul”, a explicat Simona Sova. Ideea unui astfel de volum i-a venit inca din anul III de facultate, iar in lucrarea de licenta a abordat acelasi subiect. “Cu aceasta carte am facut un prim pas. Este un debut timid, dar inseamna foarte mult pentru mine. Urmatorul volum va avea ca tema, probabil, poezia victoriana engleza. Nu vreau sa ma uzez pe plan didactic”, marturiseste autoarea. La evenimentul de lansare au fost prezenti si mentorul, prof.univ.dr. Constantin Dram, care semneaza prefata, si ajutorul nelipsit, prof. Ghiorghi Iorga. “Intr-o vreme de criza aparitia unei carti, fie ea si de dimensiuni mai reduse, despre Giovanni Boccaccio si Mihail Sadoveanu, nu poate decat sa ne bucure. Totodata, e o obligatie pentru o autoare ce trebuie, astfel, sa se ia in serios”, arata prof.univ.dr. Constantin Dram in deschiderea cartii.
Simona Sova s-a nascut in Targu Frumos, judetul Iasi si a urmat cursurile Liceului Teoretic “Ion Neculce”, dupa care s-a inscris la Facultatea de Litere, din cadrul Universitatii “Al.I. Cuza”. In prezent este inscrisa la Masterul de “Literatura universala si comparata”, in cadrul aceleiasi facultati. Primele reflectii despre literatura universala si comparata le-a publicat in revistele de cultura “Cronica” si “Vitraliu”.

Andreea Lupascu

Testare gratuita pentru astm

    Ziua Mondiala a Astmului (4 mai) este marcata in continuare in Bacau prin manifestari medicale si o campanie de testare gratuita a functiei pulmonare. Persoanele care prezinta simptome respiratorii pot beneficia de o spirometrie la policlinica Spitalului de Pneumologie Bacau. Astmul este una dintre bolile cu cea mai mare raspandire din lume. In Romania, foarte multi pacienti duc boala pe picioare ani buni.

    Bacauanii care prezinta simptome sugestive pentru astm isi pot testa functia pulmonara gratuit in policlinica Spitalului de Pneumoftiziologie. Tinta o reprezinta persoanele cu varsta intre 23 si 55 de ani. Actiunea face parte din campania “Iti poti controla astmul.” Aceasta este, de altfel, tema pentru Ziua Mondiala a Astmului 2010, celebrata pe 4 mai. Campania se va desfasura insa pana la sfarsitul acestei saptamani, in 6 cabinete din policlinica spitalului. “Campania isi propune sa depisteze cat mai multi dintre pacientii cu astm nediagnosticat, a declarat dr. Gabriel Gavrila, managerul spitalului. Totodata, se atrage astfel atentia autoritatilor asupra faptului ca astmul, desi nu poate fi vindecat, poate fi tinut sub control. Factorii de decizie din domeniul sanitar sunt invitati sa contribuie in mod activ la controlul astmului. Scopul este reducerea spitalizarilor si, implicit, a costurilor din sistemul sanitar.” Spitalul de Pneumoftiziologie Bacau a gazduit, cu prilejul Zilei Mondiale a Astmului 2010, si un simpozion medical, care a reunit mai multe specialitati. Medicii au tras semnalul de alarma cu privire la numarul mare de copii bolnavi de astm. “S-a constatat ca, dintr-o clasa cu 30 de elevi, cel putin 10% sufera de aceasta boala, a precizat dr. Dragos Ungureanu, medic primar pneumolog. Din practica de zi cu zi s-a observat ca printre cauzele astmului pe segmentul pediatric se numara: stilul de viata, poluarea, fumatul pasiv si scaderea numarului de copii in familii.” Diagnosticarea precoce poate asigura un control perfect al astmului si o viata normala pentru pacient. Se estimeaza ca in judetul Bacau sunt aproximativ 40.000 de bolnavi de astm. Doar 15% din ei sunt tratati.

    Simptomele astmului:
    – tuse persistenta, fara alte simptome de raceala;
    – episoade de respiratie ca un suierat;
    – senzatia “fara aer” la efort;
    – apasare in piept;
    – crize de tuse noaptea, in special in a doua parte, spre dimineata;
    – raceli frecvente si cu durata mai mare de 10 zile.

    Doina Mincu

    Betivii ar putea plati spitalizarea

      Tratamentul alcoolicilor costa mii de lei

      Camera juridica a Senatului a dat aviz favorabil unui proiect de lege prin care alcoolicii ar urma sa fie pusi sa suporte spitalizarea. Medicii spun ca ar fi o masura discriminatorie. Dar tot ei sunt ingrijorati de numarul mare de alcoolici al caror tratament este foarte costisitor.

      Cei care ajung la spital ca urmare a faptului ca sunt in stare de ebrietate si beneficiaza de tratament ar putea fi pusi la plata. Deputatul Tudor Ciuhodaru, medic la Unitatea de Primire Urgente Iasi, a initiat un proiect de lege prin care propune ca pacientii care se prezinta la spital si sunt tratati pentru etilism cronic sa suporte spitalizarea. Si aceasta deoarece se cheltuie foarte mult cu tratarea lor. Deputatul iesean afirma ca spitalizarea unui bolnav de etilism cronic costa aproximativ 600 lei pe zi, suma care se suporta din bugetul asigurarilor de sanatate. Proiectul legislativ a fost discutat deja in Comisia juridica a Senatului, care i-a dat aviz favorabil. Medicii care se confrunta cu asemenea cazuri sunt, insa, sceptici ca initiativa legislativa va avea efectul scontat si, in plus, o considera discriminatorie. “Intra in contradictie cu drepturile pacientului, ne-a spus dr. Carmen Covrig, sef sectie Psihiatrie, Spitalul Judetean de Urgenta Bacau. Toti bolnavii care reprezinta un caz urgent beneficiaza de gratuitate. Si apoi majoritatea celor aflati in stare de ebrietate sunt gasiti cazuti pe strada sau in sant si sunt adusi la spital de cele mai multe ori de catre politie. Ei se afla in stare psihotica si nu vor internarea. Ar putea cere ei despagubiri ca i-am internat fortat!“ Daca in Australia, de exemplu, din 100 de cazuri, 10 sunt culesi de pe strada, iar restul de 90 vin din proprie initiativa si solicita dezalcoolizarea, la noi este invers, adica 90 dintr-o suta sunt urgente cu stare foarte grava si sunt adusi de catre altii la spital. Ei prezinta riscul de a deceda din cauza consumului de alcool.

      Tot mai multe cazuri

      Dar tot medicii spun ca pe de alta parte spitalele sunt asaltate de tot mai multi bolnavi in stare acuta din cauza consumului exagerat de bauturi alcoolice. “De la an la an sunt tot mai multe cazuri, mai spune dr. Carmen Covrig. Din 200 de cazuri internate intr-o luna in sectia Psihiatrie o treime sunt etilici. Este foarte mult iar costurile cu ingrijirea lor sunt mari. Tratamentul zilnic depaseste sase milioane lei vechi iar la acesta se adauga cheltuielile cu cazarea si cele cu hrana. Ei au nevoie de tratament intensiv ca sa fie salvati de la moarte.“ Un barbat in varsta de 40 de ani, ajuns o epava din cauza alcoolului, a fost tinut sub ingrijiri medicale in spital timp de peste doua luni. Si aceasta deoarece etilismul cronic este insotit si de alte afectiuni provocate de el, precum insuficienta hepatica, boli care necesita si ele tratament. Astfel ca terapia unui alcoolic costa cu mult mai mult decat a unui pacient cu o afectiune obisnuita.

      Elena Tintaru

      Pro sterilizare!

        Cei peste 7000 de caini comunitari din judetul Bacau au ajuns o prezenta obisnuita, dar si periculoasa. Din pacate, municipalitatea nu s-a implicat asa cum ar fi trebuit in rezolvarea acestei probleme. Pentru ca subiectul patrupedelor fara stapan a luat amploare in toata tara, asociatiile de protectie a animalelor din Bacau vin cu solutii. In Sala Mare a Prefecturii din Bacau a avut loc o dezbatere pe subiectul cainilor comunitari, la initiativa asociatiilor de protectie a animalelor. La discutie au fost invitati reprezentanti ai tuturor institutiilor implicate in gestionarea cainilor fara stapan, printre acestia primari ai oraselor si comunelor din judet, dar si viceprimarul Bacaului Dragos Luchian. Scopul dezbaterii a fost acela de a gasi o solutie viabila, conform normelor europene, pentru a rezolva aceasta problema. “Cea mai buna si mai ieftina varianta este sterilizarea, dupa care vaccinarea si crotalierea cainilor fara stapan, deoarece eutanasierea nu merge la radacina fenomenului“, a spus Zenovia Dumbrava, presedinte Asociatia “Prieteni Necuvantatori“ Bacau. Conform asociatiilor de protectie a animalelor, eutanasierea este impotriva tuturor legilor, insa acestea sunt dispuse sa accepte si aceasta varianta, doar in anumite cazuri. “Suntem de acord cu eutanasierea daca aceasta se face cu documente si cu aprobarea medicului veterinar. Eutanasierea ar putea fi o solutie doar pentru animalele care sufera de o boala incurabila sau sunt extrem de agresive“, a spus Gabriela Manciu, director al Asociatiei “Prieteni Necuvantatori“. Din punctul de vedere al asociatiilor, sterilizarea este cea mai practica si mai ieftina varianta. Daca vor fi sterilizati, numarul cainilor comunitari se va reduce drastic in maximum 5 ani, asta si pentru ca s-a dovedit ca un astfel de caine traieste intre 3 si 5 ani. O operatie de castrare costa aproximativ 20 de euro, in timp ce o injectie pentru eutanasiere costa 62 de euro.
        Iubitorii de animale cer acum administratiei locale sa aprobe prin hotarare de Consiliu Local aceasta solutie. Tot acestia cer implicarea tuturor institutiilor responsabile cu gestionarea acestei probleme. Printre acestea se numara: Primaria Bacau, Consiliul municipal, Consiliul judetean, Prefectura, Directia Sanitar-Veterinara, Asociatia medicilor veterinari, Directia de Sanatate Publica, Asociatiile de vanatoare si, nu in ultimul rand, toti iubitorii de animale. Dupa cu au declarat reprezentantii asociatiilor de protectie a animalelor, “pana acum, implicarea institutiilor a fost inegala“. Asociatiile au nevoie de sprijinul municipalitatii pentru a constientiza comunitatea. Daca se va aproba sau nu o astfel de hotarare urmeaza sa aflam in urmatoarea perioada. La cum se misca lucrurile in orasul nostru, este foarte putin probabil sa se rezolve macar una din sutele de probleme ale bacauanilor.

        Sinziana Filimon

        O batrana se lupta cu morile de vant

          Fara pensie, dupa zeci de ani de munca

          O batrana din Girleni, care a lucrat la C.A.P., nu beneficiaza de pensie. Sustine ca 21 de ani a muncit la camp, dar 12 i-au fost trecuti de catre un fost salariat al primariei altei femei, cu acelasi nume, care a primit pensie pana a decedat. Si primarul inclina sa-i dea dreptate femeii.

          Dupa ce a trudit ani de zile la fostul C.A.P. din Girleni, acum, la batranete, Ecaterina Spataru nu se bucura nici macar de un leu pensie. Cel care a tinut evidenta normelor efectuate la C.A.P., fost angajat al primariei, i-a eliberat adeverinta doar pentru noua ani de munca. Or, aceasta vechime este sub cea minima prevazuta de lege pentru a obtine o pensie. Batrana sustine, insa, ca a lucrat 21 de ani. “Din 1964 am inceput sa lucrez la C.A.P., sustine Ecaterina Spataru. Am muncit la camp pana in 1980, cand am plecat pe santier. In 1983 m-am intors in comuna si am reluat munca la C.A.P. Am lucrat aici pana la caderea lui Ceausescu. Am trudit din greu chiar si insarcinata. Eram gravida in sapte luni cu baiatul cand m-a luat salvarea de pe camp si m-a dus la maternitate. La sapte ani, fata mi-a fost accidentata, i s-a pus proteza si asa mergeam cu ea la prasit. Numai eu stiu cum m-am chinuit si acum sa nu am parte de nicio pensie?“

          „Este posibil sa fie o confuzie”

          Cei 12 ani i-ar fi fost trecuti in acte de catre fostul salariat al primariei, intentionat, altei persoane, decedata de multa vreme si care a avut acelasi nume si prenume cu al Ecaterinei Spataru. Acest lucru este posibil, deoarece inainte de 1989 persoanele nu erau identificate pe baza codului numeric personal. “Nu contest ca nu ar avea dreptate, pentru ca inainte nu se trecea in registru codul numeric personal si este posibil sa se fi facut confuzia intre cele doua femei, declara Valentin Flenchea, primarul comunei Girleni. Am vrut sa o ajut, am verificat arhiva, dar nu apare inscrisa decat cu noua ani. Eu nu am cum sa demonstrez ce sustine ea. Singura solutie este sa se adreseze instantei.“ Ecaterina Spataru mai afirma ca femeia care a avut acelasi nume cu al ei si a beneficiat de pensie pana a decedat nu a fost inscrisa niciodata in C.A.P. si nici nu a lucrat o zi la camp. Mai mult decat atat, cea care s-a bucurat de pensie a paralizat cu ani in urma, inainte de 1989, si nici nu mai avea cum sa munceasca. Dar Casa de Pensii nu poate sa-i dea castig de cauza celei in viata, pentru ca actele pe care aceasta le detine dovedesc o vechime in munca mai mica decat prevede legea pentru a i se acorda pensie. Singura speranta ramane instanta.

          Elena Tintaru

          Zece ani de amintiri frumoase

            Dupa o decada de activitate, Gradinita cu Program Prelungit “Lizuca” a adus laolalta fostii si actualii prescolari la “Zilele portilor deschise”. Cadrele didactice si invitatii s-au bucurat ieri de momentele artistice deosebite pregatite de cei mai talentati dintre fostii prescolari care studiaza si acum muzica, dansul sau pictura. Ei sunt dovada vie a implicarii educatorilor in dezvoltarea lor ca mici artisti. “1999 este anul in care s-a deschis o gradinita noua, moderna, dupa un proiect european. Dupa zece ani ne-am deschis portile tuturor persoanelor care nu vin frecvent in gradinita noastra. Incercam sa dovedim ca suntem o gradinita care poate raspunde cerintelor actuale ale invatamantului romanesc”, a declarat Petronela Moraru, directorul Gradinitei “Lizuca”.

            Munca si realizari pe masura

            O parte din colectivul de educatori a ramas neschimbat de la prima generatie de prescolari. De altfel, deschiderea noii unitati, “Lizuca”, a fost indelung asteptata de educatoarele care au predat pana in 1999 la fosta Gradinita nr. 38, aflata la parterul unui bloc. Pentru acestea, cifra aniversara are o rezonanta aparte in mintea si sufletul lor. “Faptul ca lucram intr-o gradinita nou construita, spatioasa inseamna foarte mult fata de o camera de apartament. Acum avem foarte multi copii care vin cu drag si cu care ai ce lucra”, a explicat educatoarea Elena Chelmus. Unii din prescolari au continuat sa lucreze pentru performanta si dupa ce au parasit gradinita. Este si cazul Teodorei Iacob care a castigat anul trecut premiul I la Concursul International de Creatie Plastica si al Dianei Burceanu care a trecut in palmares numeroase premii obtinute alaturi de Clubul Fiesta in concursurile de dans. De altfel, in holul de la intrare au fost amenajate expozitii cu lucrarile micii pictorite si cu imagini din concursurile de dans ale Dianei. “In primii ani am avut cea mai talentata grupa. Copii foarte buni, cu inclinatii artistice. Ei au mers la concursuri nationale si internationale de muzica usoara, dans sau creatie plastica. M-am preocupat de descoperirea acestor talente si de cultivarea lor”, marturiseste educatoarea Constanta Ciuburciu. Gradinita a organizat in contextul aceluiasi eveniment si Simpozionul National “Nevoi educationale ale copiilor capabili de performante superioare” la care invitati au fost profesorii universitari bacauani, reprezentantii Casei Corpului Didactic, Palatului Copiilor si cabinetelor de asistenta scolara. Conducerea unitatii promite ca promovarea tinerelor talente va fi o prioritate si in urmatorii zece ani. “Avem o colaborare cu Asociatia «Ferestre deschise» care promoveaza talentele si vom continua ce am inceput si anume sa descoperim si sa orientam copiii cu inalte abilitati si talent”, sustine directorul Petronela Moraru.

            Andreea Lupascu

            „Conacul de serviciu” al consilierului Bogatu

              George Bogatu (PSD), consilier local si apropiat al administratiei Stavarache isi construieste “conac de serviciu“ in buricul targului. Acesta a refuzat sa dezvaluie valoarea investitiei pe care o deruleaza in plina criza economica, dar a precizat ca “materialele de constructii sunt ieftine in aceasta perioada“. Bogatu este membru de vaza al Comisiei de urbanism din subordinea Consiliului Local, precum si membru in Asociatia Sportiva Gio. Acesta mai detine jumatate dintr-un imobil situat in vecinatatea Pietei Centrale, la parterul caruia functioneaza patiseria… Gio.
              Bogatu este unul din cei trei consilieri locali care au initiat – la indemnul primarului Stavarache – proiectul de majorare a pretului apei din Bacau. Pesedistul este consilier local din 2000.

              Autorizatie pe firma

              Alesii bacauani prospera in plina criza economica. George Bogatu, consilier local din partea PSD, a demarat de cateva luni construirea unui adevarat conac in plin centru al Bacaului.
              Pe 9 iunie 2009, Primaria Bacau a eliberat la cererea societatii Gebo Impex SRL autorizatia de construire nr. 131. Conform datelor consemnate la Registrul Comertului, societatea Gebo apartine integral consilierului pesedist, acesta fiind si unul dintre membrii de vaza ai Comisiei de urbanism din subordinea Consiliului Local.
              Potrivit autorizatiei de construire, valoarea lucrarilor se ridica la peste 1,57 miliarde lei vechi. Suma nu a fost confirmata de alesul local, acesta evitand sa dezvaluie valoarea totala a investitiei.

              Teren in buricul targului

              Potrivit afirmatiilor lui Bogatu, terenul pe care acum construieste a fost cumparat in urma cu mai multi ani de la o persoana fizica. Bogatu a precizat ca nu stie cand va putea finaliza constructia, dar ca materialele sunt ieftine din cauza crizei. “Nu stiu cand se va termina constructia. Deocamdata stationeaza din lipsa de fonduri. Am cumparat terenul de la un cetatean, in urma cu mai mult timp. E luat pe firma si as vrea sa-l fac sediu. Investitia nu e mare, iar materialele sunt ieftine acum“, a afirmat alesul local.
              Conform autorizatiei de construire, edificiul are regim de inaltime parter + etaj si suprafata construita de 162 de metri patrati la o suprafata desfasurata de aproximativ 300 de metri patrati.

              A scumpit apa bacauanilor

              Alaturi de Ionel Floroiu (PSD) si Ilie Birzu (PNL), George Bogatu a initiat – la indemnul primarului Romeo Stavarache – majorarea pretului la apa cu 18,5 la suta. Proiectul a fost promovat, intr-o faza initiala, chiar de catre edilul sef Stavarache. Acesta, insa, a dat inapoi pe fondul unui imens scandal care s-a consumat in timpul sedintei de Consiliu Local din 25 februarie, cand actualul primar a fost criticat dur de alesii opozitiei. Ulterior, Stavarache i-a scos la inaintare pe cei trei consilieri, care au semnat – fara menajamente – proiectul de majorare a pretului la apa. “Reinitierea“ a proiectului nu a fost scutita de critici, in conditiile in care angajatii din aparatul municipalitatii au trecut la capitolul initiatori tot grupul de consilieri social-democrati, plus nelipsitul Ilie Birzu.
              Bogatu este consilier local de 10 ani, fiind ales pe lista PSD cu ocazia alegerilor locale din 2000.

              Vrea farmacii economat

              Pesedistul se gandeste si la cei fara dare de mana. Marturie sta faptul ca la inceputul lunii martie grupul de consilieri locali social-democrati a initiat un proiect de hotarare vizand infiintarea de farmacii economat in municipiul Bacau. Promotorul ideii a fost acelasi nelipsit consilier Bogatu. “Vreau sa propun, pe aceste vremuri de criza, infiintarea a doua magazine si o farmacie de tip economat in municipiul Bacau. De aceea, fac un apel la colegii mei din Consiliul Local sa ma ajute sa putem initia un proiect de hotarare, destinat categoriilor defavorizate“, declara alesul la inceputul lui martie.

              Declaratie de avere subtire

              Printr-o pura coincidenta, ultima declaratie de avere a consilierului pesedist dateaza din… 9 iunie 2009, zi in care Primaria Bacau a eliberat firmei lui Bogatu autorizatie de construire. Din acest motiv, terenul nu apare mentionat in declaratia de avere, aceasta consemnand doar calitatea alesului local de patron al societatii Gebo.
              Din declaratia de avere mai rezulta ca Bogatu detine jumatate din firma Bomus SRL. De asemenea, pesedistul mai este membru al Asociatiei Sportive Gio, dar si membru in Adunarea Generala a Actionarilor societatii FCM Bacau SA. Bogatu detine jumatate dintr-un imobil situat in vecinatatea Pietei Centrale. La parterul cladirii functioneaza patiseria Gio, nume imprumutat – ulterior – de asociatia sportiva al carei membru este consilierul local.

              Lucian Bogdanel

              Karting: Fata care intrece baietii

              Selena Motor Sport are in curte o viitoare campioana la clasa MINI: Alexandra Marinescu

              Nu mai este de mult un secret: fetele isi cer dreptul lor in karting. Facand viata grea baietilor pe pista si luptandu-se cu indarjire pentru un loc pe podium. Care pe care! Exemplele Carmina Bunica sau Vita Maria Citro sunt elocvente. Si nu sunt singurele. Ultimul nume pe lista fetelor care declara sus si tare razboi baietilor pe kartodrom este cel al Alexandrei Marinescu, sportiva inscrisa la clasa MINI. O olteanca de numai zece ani, care spune ca e 99 la suta baiat si ca "traieste pentru viteza".

              Ciocolata amaruie

              De loc din Craiova, Alexandra Marinescu bate peste 700 de kilometri pentru a se antrena pe circuitul bacauan "Selena Motor Sport". "E o pista excelenta. O ador", spune sportiva, care se afla la primul sezon oficial in karting. Debutul a avut gust de ciocolata amaruie: a rulat bine in prima etapa a Campionatului National, dar a fost scoasa in decor de Petrut Florescu. "Am vrut sa-l iau la bataie dupa cursa. Cred ca a facut-o intentionat", strange pumnii olteanca noastra.

              Cei mai buni

              De ce e Alexandra olteanca noastra? Pentru ca va concura in restul sezonului pentru Selena Motor Sport. "Cred ca e cel mai tare club din tara si, din cate stiu, Vladimir Bortov este unul dintre cei mai buni mecanici din kartingul european", explica Alexandra. Directorul sportiv al clubului bacauan, Vladimir Bortov, nu pare impresionat nici de compliment si nici de coditele elevei sale: "Alexandra, cum faci o geseala, cum te trec la genuflexiuni".

              Sfaturi de la un campion

              Intre o genuflexiune si alta, Alexandra Marinescu ne spune ca in urmatoarea etapa va face tot posibilul sa termine in primii 10, dar ca visul ei ramane podiumul. Doru Sechelariu, fostul campion de karting al Romaniei, Ucrainei si al Europei de Sud-Est si cel mai tanar pilot in Formula GP3, o incurajeaza: "Ai calitati, ai ambitie si, din cate am observat, conduci mai bine decat unii baieti de varsta ta. Daca vei munci mult, nu se poate sa nu reusesti". Alexandra zambeste, in sfarsit. In campionat, insa, se va incrunta din nou: atentie, baieti, e care pe care!

              Dan Sion

              Handbal feminin / Liga Nationala: Ultima iesire

              HC Otelul Galati – Stiinta Bacau (astazi, ora 17.00)

              Aventura Stiintei in Liga Nationala a ajuns la ultima deplasare a sezonului. "Studentele" nu au reusit pana acum nicio victorie externa, asa ca vor incerca sa forteze un rezultat pozitiv la Galati. Misiunea handbalistelor bacauane este ingreunata din cauza unor probleme medicale, pe lista incertitudinilor figurand Matei, Chiper si Marin. In tur, Otelul s-a impus la Bacau cu 28-26.
              Programul etapei: HCM Buzau – Cetate Deva, HCM Roman – Rulmentul, Tomis Constanta – Dunarea Braila, "U" Resita – "U" Cluj, Rapid – HC Zalau. In devans, HCM Stiinta Baia Mare – Oltchim 31-35.

              Dana Popa

              Fotbal, Liga a II-a: FCM – Farul, zero la zero. Se mai joaca?

              Adversare directe sambata, cele doua echipe se afla pe marginea prapastiei din cauza problemelor financiare.

              Constantenii, in greva

              Adversare in urmatoarea etapa de campionat, FCM Bacau si Farul Constanta se pot lua de mana. Ambele cluburi se confrunta cu mari probleme financiare, iar jocul direct, programat sambata, pe "Municipalul" bacauan este in pericol sa nu se dispute. Daca "galben-albastrii" asteapta ziua de astazi pentru a-si afla viitorul, in schimb constantenii au intrat ieri in greva, amenintand ca nu vor face deplasare la Bacau, in cazul in care nu isi vor primi drepturile pe ultimele trei luni. Conducerea Farului a incercat sa lanseze mesaje linistitoare, dar situatia la echipa ramane una incordata.

              Urmeaza bacauanii?

              Asemeni constantenilor, nici jucatorii FCM-ului nu si-au mai luat banii din luna februarie. Antrenorul Gheorghe Poenaru a decis sa renunte la antrenamente in primele zile ale saptamanii, in speranta ca pana miercuri, atunci cand e fixata reluarea pregatirilor, situatia se va clarifica intr-un fel sau altul. "E clar ca nu se mai poate continua asa", au comentat "galben-albastrii, care s-au tot saturat de promisiunile neonorate facute de actionarul majoritar, Consiliul Local. "Avem nevoie de cel putin 3 miliarde, altfel suntem fara scapare", a spus presedintele Relu Damian.

              Executare silita

              Interesant e ca Farul nu are pe cap doar problema grevistilor. ANAF a demarat procedura de executare silita a clubului constantean pentru datorii de 1.062.642 lei acumulate pana la data de 31 martie, in timp ce o parte dintre fostii jucatori au castigat litigiile cu gruparea de pe Litoral si asteapta sa-si primeasca banii cuveniti. Conform publicatiei constantene "Telegraf", ex-capitanul Cristi Schiopu a spus ca "probabil ca daca nu imi va plati datoria, Farul nu va fi programata pentru jocul de la Bacau". Prin urmare, FCM Bacau – Farul Constanta este zero la zero. Pe tabela, ca si in buzunare. Ramane de vazut daca se mai joaca.

              Dan Sion

              Fotbal, Liga a IV-a: Bani albi pentru „Zi-le, Negri!”

              Acasa, tot in deplasare

              AS Negri le zice bine. De cand pe banca tehnica a fost instalat Cristi Apachitei, echipa a evadat din zona minata a clasamentului Ligii a lV-a, urcand pana pe locul 7. Fostul jucator al Selenei Bacau, al Universitatii Cluj si al Petrolului Moinesti considera ca saltul putea fi si mai mare. "Avem o echipa buna, care are insa ghinionul de a juca toate meciurile din campionat in deplasare", spune Apachitei, facand referire la faptul ca jocurile de pe teren propriu sunt programate la Prajesti. Orice neajuns are insa si o parte buna: in curand Negri se va lauda cu o noua baza sportiva, construita din fonduri europene.

              Sprijin financiar

              La capitolul sustinere financiara, AS Negri are o situatie infloritoare. Si nu e vorba doar de viitoarea arena sau de faptul ca echipa beneficiaza de un acord cu o firma care-i furnizeaza echipament sportiv. Formatia de liga a patra conteaza pe un buget anual de 400 miliaone de lei vechi. Jumatatea vin de la Primarie, cealalta jumatate de la sponsori. "Acesti bani ne-au ajutat, in sfarsit, sa promovam. Adevarul e ca ne cam saturasem de cei 14-15 ani petrecuti in Onoare", precizeaza presedintele AS Negri, Vasile Matei, un conducator cu trecut de fotbalist. "Tot la Negri", tine sa precizeze Matei.

              Fara vorbe mari

              Echipa din Negri imbina experienta veteranilor Chiriac si Amariei cu tineretea si dorinta de afirmare lui Ghenadi, Flocosu, Paduraru sau Vizitiu. "Sunt cativa pusti care au sansa de a ajunge departe. Poate chiar in prima liga si va rog sa ma credeti ca nu spun vorbe mari", afirma Cristi Apachitei. Capitanul formatiei, Claudiu Ghenadi, jucator format la FCM Bacau e de patru ani la AS Negri si spera ca intr-o buna zi formatia sa-si propuna obiective mai indraznete. Presedintele Vasile Matei prefera insa sa ramana cu picioarele pe pamantul ligii a patra: "Divizia C ar fi o palarie prea mare, nu are rost sa ne amagim in zadar". Ce bine le zice!

              Dan Sion

              Handbal masculin, juniori II: Opriti in semifinale

              Constanta si Suceava merg brat la brat in turneul final, lasand Bacaul pe dinafara

              Singura echipa bacauana care s-a calificat in acest sezon la un turneu semifinal nu a avut cum sa treaca mai departe. "In mod normal, ar fi fost de-ajuns doua victorii din trei pentru a merge la faza finala. Noi am castigat doua meciuri, dar nu mi-am imaginat niciodata ca vom asista la ceea ce s-a intamplat la Buzau", spune antrenorul Eusebiu Tancau.

              In grafic

              Juniorii de la CSS au ajuns la Buzau in ziua primului meci din turneu si au fost invinsi cu 21-30 de CSS Constanta. Handbalistii bacauani si-au adjudecat apoi disputele cu LPS Suceava (29-26) si CSS Fagaras (27-25), apropiindu-se astfel de calificarea la turneul final. Cu patru puncte, CSS-ul era in grafic.

              "Ne-au dat deoparte"

              Bomba a cazut insa in ultima partida, in care CSS Constanta a pierdut in fata Sucevei: 26-28. Maniera de joc a echipei de pe litoral, pregatita de Dumitru Musi, a starnit rumoare printre echipele aflate la Buzau. "Constanta a cedat meciul celor de la Suceava si astfel ne-au dat pe noi deoparte. Constanta era de departe echipa mai buna, dar au facut totul ca sa piarda", a rabufnit Eusebiu Tancau, acuzand o intelegere intre cele doua echipe care merg astfel brat la brat la turneul final.

              Echipamente noi

              In schimb, bacauanii intra fortat in vacanta competitionala. "Ne pare rau ca nu am mers mai departe, «ajutati» fiind de jocurile de culise. Speram ca anul viitor sa reusim mai mult. Baietii trebuie sa inteleaga ca in sport se mai intampla si astfel de lucruri. Noi trebuie insa sa mergem inainte", a completat Eusebiu Tancau, a carui echipa a beneficiat de doua randuri de echipament oferite de Cristian Ocheana. "Mii de multumiri pentru ajutorul pe care ni l-a acordat. In ziua de astazi se vad mai rar astfel de gesturi", a adaugat antrenorul CSS-ului.

              Cade cortina

              La ultimele meciuri oficiale din acest sezon, lotul echipei de juniori II de la CSS Bacau i-a avut in componenta pe Stefan Juganaru, Mihai Obreja, George Neagu, Adrian Lita, Dan Racheru, Bogdan Moise, Alexandru Baciu, Adrian Patriche, Cosmin Lungu, Radu Butnaru, Vlad Rotaru, Alexandru Cozma, Cosmin Ursu, George Preser si Andrei Banica (absent la Buzau pentru ca a facut varsat de vant). O parte dintre ei mai raman un an la acest nivel de varsta, iar altii vor face pasul spre juniori I din campionatul 2010-2011.

              Dana Popa

              La Comanesti, o minune ia cu asalt cerul

              Pe malul stang al Trotusului, in Comanesti, isi arata silueta, din mari departari, o bijuterie arhitectonica in devenire: biserica „Sf. Arhidiacon Stefan”, constructie din lemn, in stil autentic maramuresean. Mesterul care a gestionat inaltarea pe verticala de 43 de metri este Ion Stopei, cel care a construit si bisericile din Sapanta si Barsan. Am urcat, pana in clopotnita, sase nivele, de unde se vede panorama extraordinara a orasului. La subsol, marea capela este aproape finalizata. Deja, aici se slujeste. Spre inaltimi, lucrarile sunt „in grafic”. Totul a inceput in 2001. Un timp, s-a slujit in apropiere, intr-un paraclis amenajat intr-o cladire a fabricii de paine. In 2005, la marile inundatii din zona, la subsolul bisericii care se construieste, in capela, apa a fost de aproape doi metri inaltime. Malul depus avea inaltimea de peste jumatate de metru. Sute si sute de oameni, inclusiv copii, au muncit non-stop, zi si noapte, de marti pana sambata, si, ca-ntr-o poveste cu eroi frumosi, duminica, preotul paroh Vasile Ropotoaia, managerul acestei grozave intreprinderi, a oficiat slujba. „A plans lumea la acea slujba”, ne-a spus Vasile Rusu, epitrop… Am vazut cele 40 de icoane care vor forma iconostasul. Sunt creatii ale lui Valentin Sarca, artist de o rara sensibilitate. Suflate in aur de 24 de karate, canonice, acestea sunt prezente acum intr-o frumoasa expozitie, la Palatul Ghika. Numai pictura bisericii va costa 45.000 de euro.
              Au trecut deja, pe aici, turisti olandezi, francezi, germani, englezi, italieni, polonezi si au ramas uimiti de tehnica zamislirii sfantului lacas. Se construieste temeinic, pastrand traditia arhitecturala. „M-am saturat de kitsch, zice parintele paroh Vasile Ropotoaia. Construim un monument de valoare, respectand autenticitatea”. Constructia ar putea fi terminata cel tarziu in anul 2012. Sursa de finantare: caritatea credinciosilor. Nu v-a ajutat nicio firma, n-ati avut niciun sponsor?, l-am intrebat pe cel inconjurat de toata admiratia comanestenilor, si nu numai, parohul Vasile Ropotoaia. „Consiliul Local ne-a ajutat, in trei ani, cu cate o suta de milioane de lei vechi. In rest, nimeni. Doar enoriasii”, ne-a spus acesta. In final, daca nu tinem seama si de efortul voluntar, constructia va costa peste 10 miliarde de lei vechi. Mai trebuie bani? Parintele Vasile Ropotoaia zambeste blajin… La Raiffeisen Bank exista deschis un numar de cont: RO54RZBR0000060006519373. Daca ati putea ajuta, cat de putin, ati face o investitie de suflet. Intr-o vreme de restriste, in care bodega si manelele sunt vedeta natiunii, ati putea sprijini renasterea spirituala autentica, pentru ca, este previzibil, biserica „Sf. Arhidiacon Stefan” va intra in randul constructiilor noastre de patrimoniu. Eram la Comanesti impreuna cu niste adolescenti din toata tara, care participau la un concurs national. Unul dintre acestia, un maramuresean, vazand noua constructie, a spus: „O noua minune ia cu asalt cerul…” Daca treceti prin Comanesti, nu ratati intalnirea cu aceasta biserica. Veti pleca de aici mult mai bogati; spiritualiceste.

              Ion Fercu

              Pact pentru mediu

                Toate concentratiile maxime admise de poluanti trebuie reduse semnificativ pana la mijlocul acestui an, potrivit unei directive europene intrate în vigoare pe 11 iunie 2008. Aceasta are în vedere toti poluantii care afecteaza mediul si populatia, de la plumb la pulberile în suspensie sau monoxidul de carbon.Statele membre au la dispozitie 24 de luni, adica pana pe 11 iunie 2010, ca sa transpuna aceasta directiva în legislatia interna. Romania insa a primit o derogare de un an de la acest termen. Pentru a duce la indeplinire aceasta obligatie, Agentia pentru Protectia Mediului Bacau (APM) a elaborat un Program de gestionare a calitatii aerului pentru municipiul Bacau si comuna Letea Veche, zone în care nivelul concentratiei de pulberi in suspensie trebuie sa ajunga la cerintele Comisiei Europene. In acest program au fost incluse mai multe institutii publice, printre care CET Bacau, Registrul Auto Roman, Inspectoratul de Politie Judetean, Primaria Bacau si Primaria Letea Veche. “Pe noi ne intereseaza sanatatea oamenilor si de aceea am initiat acest plan. Am implicat toate institutiile care «contribuie» la poluarea Bacaului. Vom fi atenti ca acest plan sa fie respectat, mai ales ca amenzile sunt de ordinul zecilor de milioane”, a declarat ing. Paul Toderica, director APM. Conform masuratorilor laboratorului agentiei, CET, AMURCO si traficul intens din oras contribuie in cea mai mare masura la poluarea aerului. Institutia atrage insa atentia ca si Primaria Bacau, prin neimplicare sau nefinalizarea proiectelor incepute isi aduce aportul la fenomenul de poluare. “CET-ul este principalul poluator iarna, dar si Primaria Bacau contribuie la acest fenomen pentru ca este foarte mult praf pe strazi. Traficul este aglomerat si nu exista o centura ocolitoare a orasului. Bacauanii nu pot decat sa faca presiuni asupra primariei ca sa respecte planul convenit si sa ia acele masuri”, a subliniat Toderica. Programul de gestionare a calitatii aerului este postat pe site-ul agentiei si poate fi supus modificarilor. O dezbatere publica pe aceasta tema va fi organizata pe 31 mai. Daca nu respecta prevederile directivei orice stat membru va trebui sa plateasca penalitati.

                Andreea Lupascu

                Primul examen national la gimnaziu

                  Primele emotii pentru elevii de clasa a VIII-a, 7.350 din tot judetul, care au sustinut marti prima proba a evaluarii nationale, la limba si literatura romana. Examinarea a durat 120 de minute si desi au avut ceva emotii, elevii sustin ca subiectele au fost destul de usoare. “Examenul a fost de nivel mediu. M-am pregatit insa de la inceputul anului. Subiectele mi s-au parut mai usoare decat cele de anul trecut”, ne-a spus Eliza Fartade, eleva in clasa a VIII-a.
                  “Mi s-a parut usor, mai ales ca m-am pregatit cu specii literare mai grele. Cand am vazut un text la prima vedere a fost chiar o surpriza pentru mine. Ma astept sa iau peste 9”, a explicat Gabriela Fercu. Elevii au avut de rezolvat doua subiecte. Primul a avut ca punct de pornire o poezie a lui Ion Pillat, in timp ce al doilea s-a axat pe un fragment dintr-un articol de ziar. Potrivit metodologiei, subiectele se elaboreaza in cadrul Centrului National pentru Curriculum si Evaluare in Invatamantul Preuniversitar. La corectare participa doi profesori evaluatori care predau aceeasi materie, din aceeasi scoala. Urmatoarea proba scrisa se va desfasura la limba si literatura materna, pe 6 mai. La nivelul judetului Bacau, 25 de elevi vor sustine aceasta proba la Scoala „Dani Gergely” din Ghimes-Faget. Proba la matematica are loc pe 12 mai. “Am mai multe emotii la matematica. Acolo sunt exercitii care nu sunt pregatite in fiecare an, ci trebuie reluate din clasa a V-a, dar ma pregatesc in continuare”, a marturisit Crina Antal. In septembrie 2009, printr-un ordin al Ministerului Educatiei tezele unice au fost inlocuite cu testarea dupa modelul evaluarilor internationale. In perioada 25 mai – 2 iunie are loc o sesiune speciala a examinarii. Potrivit metodologiei aprobate, admiterea la liceu se va face tot prin repartizare computerizata. În vederea derularii acestei etape, în perioada 17-24 iunie, absolventii claselor a VIII-a, împreuna cu parintii si dirigintii lor, vor completa fisele de înscriere la liceu. Pe 2 iulie va avea loc repartizarea propriu-zisa, iar pana pe 3 iulie unitatile de învatamant gimnazial vor afisa listele cu fostii lor elevi admisi la liceu si lista cu locurile în liceu ramase disponibile.

                  Andreea Lupascu

                  Proiect-pilot la Garleni

                    Locuitorii comunei Garleni vor beneficia in acest an de pe urma implementarii proiectului “Controlul integrat al poluarii cu nutrienti”. Acesta presupune construirea unor platforme individuale de depozitare temporara a gunoiului de grajd, in 75 de gospodarii din comuna. Concomitent, pe fosta groapa de gunoi va fi realizata o platforma comuna in care se va depozita gunoiul de grajd colectat. Astfel, se vor crea opt locuri de munca pentru localnici. Comunele Garleni si Dumbrava Rosie (din judetul Neamt) sunt singurele din Moldova care au fost incluse in acest proiect-pilot. “Este un pas important pentru comuna. Este benefic pentru locuitori, inainte de toate, care vor avea aceste platforme individuale”, a subliniat Valentin Flenchea, primarul comunei. Banii vor veni de la Guvern prin Banca Mondiala. Obiectivul general al acestui proiect este de a ajuta executivul in procesul de implementare a directivei Uniunii Europene privind protectia calitatii apei impotriva poluarii cauzate de nitratii din surse agricole. Probele de apa prelevate din fantanile din Garleni au indicat un grad de poluare de 25 la suta, un argument hotarator pentru atragerea acestor fonduri.

                    O afacere de viitor

                    In timp, colectarea acestui gunoi ar putea deveni o afacere profitabila care ar aduce bani la bugetul local. “Intentionez ca acest gunoi de grajd, care va fi un ingrasamant ecologic, sa fie utilizat de cetateni sau sa-l vindem sa facem profit pentru a sustine acest serviciu. Totodata, vom beneficia de un buldoexcavator, un tractor cu vidanja si o masina de imprastiat ingrasamant. Aceste utilaje le vom putea folosi si in alte lucrari”, a completat edilul-sef. Proiectul, ce va fi implementat in perioada 2008–2013 la nivelul intregii tari, are o valoare de 60 de milioane de euro. In Romania, zonele vulnerabile la nitrati, reprezinta perimetrele a 251 de localitati din 34 de judete si zece bazine hidrografice, ceea ce inseamna peste opt la suta din totalul suprafetei terenurilor agricole.

                    Nitratii pot ucide sugarii

                    Sub actiunea florei intestinale din organismul uman, nitratii din apa fantanilor poluate se transforma in nitriti. Folosita la prepararea ceaiului si a laptelui, aceasta apa poluata provoaca sugarilor methemoglobinemie, cunoscuta si sub numele de "boala albastra", afectiune care, netratata imediat, poate duce la deces. "Boala albastra" poate fi evitata prin mai multe masuri a caror aplicare este destul de simpla. Grajdul si latrina (closetul) trebuie amplasate la o distanta de cel putin 10 m fata de fantana si nu mai sus de ea, ci mai la vale. Aceasta trebuie sa aiba o adancime de peste 4 m, iar ghizdul, la un metru deasupra solului. In jurul fantanii trebuie sa fie un teren impermeabil, cu panta de scurgere catre exterior. Sursa de apa trebuie sa fie prevazuta cu acoperis si capac, care trebuie sa o protejeze, iar sistemul de scoatere sa fie astfel conceput incat sa evite contaminarea ei. Nu in ultimul rand, tuburile din interior nu trebuie sa aiba spatii la unirea dintre ele, spatii care favorizeaza infiltrarea substantelor poluante.

                    Andreea Lupascu
                    Elena Tintaru

                    14.000 de pensionari, mintiti golaneste de Stavarache

                      Obsesia actualului primar, Romeo Stavarache, nu are leac. Conflictul dus cu actionariatul societatii Transport Public pare sa-i fi orbit cu totul ratiunea edilului sef. Dupa articolele din oficiosul personal – Ziarul de Bacau, dupa tone de scrisori mincinoase trimise bacauanilor, primarul foloseste pe post de rampa mediatica publicatia Mesagerul. Aceasta este editata din banii bacauanilor de Consiliul Local si Primaria Municipiului Bacau.
                      Ultimul numar al publicatiei musteste de invective la adresa lui Dumitru Sechelariu, fost primar al Bacaului si actionarul majoritar al Transport Public.
                      Dupa ce a propus si votat ca pensionarii sa nu mai beneficieze de facilitati la transportul in comun, conducerea Primariei se spala pe maini si arunca vina in curtea societatii de transport. Edilii sunt insa contrazisi de hotararile adoptate de Consiliul Local, precum si de un comunicat de presa postat in vazul lumii, pe situl internet al Primariei.

                      Atac golanesc din partea conducerii municipalitatii la adresa actionariatului majoritar al societatii Transport Public. Intr-un mod devenit traditie, edilii au confiscat publicatia Mesagerul – editata din banii bacauanilor de Consiliul Local – si au transformat-o in rampa mediatica prin care isi ataca adversarii, intoxicand totodata opinia publica. In ultimul numar al publicatiei, Sechelariu este facut cu ou si cu otet, sefii municipalitatii mintind la drumul mare. Potrivit lor, cei 14.000 de pensionari ar fi victimele societatii de transport in comun, care nu mai doreste sa-i transporte in conditiile prevazute de lege. "Consider ca am asteptat prea mult o decizie a lui Dumitru Sechelariu care nu a facut altceva decat sa-si bata joc de pensionari", se arata intr-o declaratie atribuita primarului Stavarache si consemnata in publicatia sus-amintita.

                      Minciuna penala

                      Edilii au uitat in schimb sa mentioneze ca prin Hotararea nr. 91 din 2010 a Consiliului Local, alesii au stabilit ca doar categoriile expres prevazute de legislatia in vigoare mai pot beneficia de facilitati la transportul in comun. Astfel, conform HCL sus-amintite, mai pot circula gratuit cu autobuzele companiei Transport Public doar persoanele cu handicap, veteranii si vaduvele de razboi, eroii Revolutiei din Decembrie ’89, respectiv donatorii de sange. Cei 14.000 de pensionari au fost dati jos din autobuzele societatii de transport prin chiar votul exprimat in Consiliul Local, for controlat la sange de primarul Stavarache prin majoritatea pe care PNL o alcatuieste.
                      Pentru ca ridicolul sa fie complet, pensionarii au fost exclusi inclusiv de pe situl Primariei Bacau unde, in conformitate cu prevederile HCL 91, varstnicii nu mai sunt mentionati printre beneficiarii facilitatilor la transportul in comun.

                      Transport doar cu buletinul

                      Intr-o interventie telefonica efectuata in cadrul unei editii recente a emisiunii Desteptarea de Seara, fostul primar al Bacaului, Dumitru Sechelariu, a venit cu propunerea ca toti pensionarii din municipiu sa beneficieze de gratuitate la transportul in comun. Sechelariu a precizat ca acestia ar putea circula doar cu buletinul, daca municipalitatea isi achita obligatiile financiare fata de Transport Public. Propunerea nu a fost luata in calcul de catre edili.
                      In urma cu mai mult timp, conducerea Transport Public avansase o alta propunere catre municipalitate: toti pensionarii ale caror venituri nu depasesc 650 de lei sa beneficieze de subventii la transportul in comun. Nici aceasta initiativa nu a sensibilizat conducerea Primariei care, in frunte cu Stavarache, a decis s-o respinga.

                      "Sunt perplex"

                      Bogdan Ghervan, presedintele Consiliului de Administratie al Transport Public, a declarat pentru cotidianul Desteptarea ca "tot ce se scrie in Mesagerul reprezinta o incercare de intoxicare a opiniei publice". Ghervan a precizat ca alesii locali ar trebui sa fie mai atenti la ce fel de informatii apar in publicatia editata de Consiliul Local din banii bacauanilor. "Am ramas perplex. As cere si eu opinia consilierilor locali fata de ce apare in aceasta publicatie. Din cate stiu, aceasta este editata de Consiliul Local. Tot ce se scrie acolo reprezinta o incercare de intoxicare a pensionarilor bacauani. Informatiile prezentate sunt neadevarate. Sa nu se uite ca in Consiliul Local s-a decis cu majoritate de voturi ca pensionarii sa nu mai beneficieze de facilitati la transportul in comun", a declarat Ghervan.

                      Mesagerul, unealta de dezinformare

                      De-a lungul timpului, de editarea, tiparirea si distributia publicatiei "Mesagerul" s-au ocupat mai multe societati detinute de oameni aflati in anturajul lui Stavarache. Conform unui tabel privind achizitiile publice din 2007 – publicat pe situl internet al municipalitatii – tiparirea ziarului a fost incredintata firmei Alimcop SRL, in timp ce de distributie s-a ocupat firma Clariant. Pentru tiparire, Alimcop a primit in acel an suma de 1,14 miliarde lei vechi. Firma este una "minune". Conform bilantului din 2008, Alimcop a realizat o cifra de afaceri de aproximativ 1 milion de dolari fara a avea vreun angajat (!). Profitul inregistrat in acelasi an a fost de 1,18 miliarde lei vechi. In 2006, tot fara angajati, Alimcop a realizat o cifra de afaceri de 500.000 de euro si un profit de 900 milioane lei vechi. Firma si-a suspendat activitatea in 2009. Conform actelor de la Registrul Comertului, societatea e detinuta de un oarecare Costel Petriuc.
                      Clariant este firma fostului consilier local Mihai Sustac (PNL), om de casa al lui Stavarache. Numai in 2007 Clariant a primit de la municipalitate 500 de milioane lei vechi pentru distribuirea publicatiei. Mai mult, pentru serviciile aduse primarului, Sustac a fost numit administrator al societatii Art Bacau. Aceasta apartine CL si are drept scop administrarea activitatii Teatrului de Vara. Conform bilantului, firma lui Sustac a iesit pe zero in 2008. In 2007, Clariant a realizat un profit frumusel: peste 900 de milioane lei vechi. An in care a primit si "ciubucul" de la municipalitate.

                      Lucian Bogdanel

                      Comunele au nevoie de investitori

                      Primarii pun umarul la strategie

                      Silviu Bondor, vicepresedintele CJ Bacau, s-a intalnit, ieri, cu directorii institutiilor care se ocupa de agricultura judetului: DGADR, APIA, OJPDRP, Camera Agricola, OJRSA. Tema discutiilor a fost Strategia de dezvoltare a judetului, care va fi realizata de o firma de consultanta in cadrul unui proiect pentru care CJ a obtinut finantare europeana. “O dezvoltare economica durabila a unitatilor teritorial-administrative se poate realiza actionand in doua directii, afirma Silviu Bondor. In primul rand, trebuie folosite oportunitatile naturale, diferite de la o zona la alta, apoi trebuie ca primarii sa inteleaga cat este de important sa ofere oportunitati investitorilor ca sa-i convinga sa vina in comuna.” Principalele probleme ale agriculturii bacauane sunt faramitarea terenurilor si lipsa schitelor cadastrale, care fac dificila identificarea terenurilor si introducerea lor in circuitul civil. Exista si avantaje, sustine Ioan Chiriac, directorul DGADR. Judetul e situat la intersectarea drumurilor economice, iar infiintarea unui mare centru angro i-ar ajuta pe legumicultorii din sud – Galati, Ilfov etc. – si cumparatorii din Suceava si Botosani sa se intalneasca la jumatatea drumului si sa plateasca taxe in Bacau. “Acum se va vedea cat de mult pierd bacauanii din cauza lipsei soselei de centura, sustine Ioan Chiriac. Pierderea acestei finantari este o palma pe obrazul politicienilor!” Seful DADR militeaza, de asemenea, pentru atragerea investitorilor: “Daca un agent economic are peste 14 angajati trebuie sa infiinteze punct de lucru in comuna. Asta inseamna si locuri de munca, si venituri deoarece 47 la suta din impozitul pe salarii se duce in bugetul primariei!” Pentru ca strategia de dezvoltare a judetului ii vizeaza direct, edilii vor participa la realizarea ei: “Toti primarii din judet au primit un chestionar privind problemele specifice zonei, solutiile pe care le intrevad, oportunitatile pe care sunt dispusi sa le ofere investitorilor, declara Silviu Bondor, vicepresedinte CJ. De asemenea, reprezentantii firmei de consultanta vor pleca pe traseu si vor avea contacte directe cu fermierii.” Urmatorul pas este analizarea chestionarelor, a tuturor propunerilor inaintate de specialisti si de tarani si stabilirea directiilor de actiune.

                      Silvia Patrascanu

                      ULTIMELE ȘTIRI