Acasă Blog Pagina 5309

Karting: Denis Marcu a castigat „Cupa Vezuviului”

Revansa

Denis Marcu si-a luat revansa pentru prestatia mai putin reusita de acum o saptamana, din cadrul celei de-a treia etape a Open Master-ului Italian la karting. Duminica, pe circuitul de la Sarno, din apropiere de Napoli, pilotul asistat din punct de vedere tehnic de Selena Motor Sport Bacau a cucerit cea de-a sasea editie a "Cupei Vezuviului", competitie inclusa in circuitul CIK FIA. Satisfactia a fost cu atat mai mare cu cat concurenta la clasa Mini a fost asemanatoare cu cea din Open Master.

Fara rival

Denis Marcu nu a avut rival in "Cupa Vezuviului". Sportivul roman a fost primul atat in calificari, cat si in cele doua manse de concurs. Prestatia si rezultatele sale au fost rasplatite din plin de organizatori. Astfel, pe langa nelipsitele cupe si diplome, Denis a intrat si in posesia unui kart. "Ma bucura atentia de care mi s-a dat dovada, dar, si mai mult ma satisface faptul ca am luat fata unor piloti foarte buni. E un succes de moral", a declarat campionul Europei de Sud-Est.

Pregatiri

Pentru Denis Marcu, reusita de la Sarno este una importanta si prin prisma faptului ca pe acest kartodrom va avea loc, saptamana viitoare, runda a patra a Open Master-ului. "Denis s-a acomodat cu rigorile circuitului de la Sarno, astfel incat speram ca week-end-ul viitor sa avem parte de un nou rezultat bun", a precizat directorul sportiv al Selenei Moptor Sport, Vladimir Bortov. Pana la runda a patra a Open Master-ului, Marcu va ramane in Italia, unde se va antrena in mai multe locatii.

Dan Sion

Rectificare cu scandal

    „Protectia Copilului”, pusa la zid de consilieri

    Reprezentantii Consiliului Judetean (CJ) Bacau au dezbatut, ieri, un proiect privind rectificarea bugetului, singurul dintre cele 13 aflate pe ordinea de zi care a trezit animozitati intre alesi. CJ Bacau a primit de la Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului suma de 451.500 lei reprezentand "Subventii de la bugetul de stat pentru derularea proiectelor finantate din fonduri externe nerambursabile". Banii vor merge la "Drumuri", urmand sa fie utilizati la reablitarea DJ 119 F Caiuti – Pralea. Alti 1.194.000 lei primiti de la Ministerul Dezvoltarii vor fi folositi pentru obiectivul "Reabilitare si modernizare DJ 118 B Beresti Tazlau – Strugari". Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului (DGASPC) Bacau a solicitat 15.000 de lei pentru angajarea a cinci persoane pentru 6 luni. Impartirea banilor este o tema "fierbinte", in aceasta perioada de criza, in orice institutie. Prima care si-a manifestat nemultumirea a fost Viorica Marcu, PNL, care a vrut sa stie de ce, in conditiile in care "s-au desfiintat centre sau s-a redus personalul din centre, creste numarul angajatilor la nivelul aparatului propriu?" Ea a dat ca exemple reteaua de asistenti maternali profesionisti (AMP), care a scazut de la 527 la 425 de persoane, si CRRN Racaciuni, cu o diminuare de la 191 la 175. Numarul salariatilor DGASPC a inceput sa scada din 2008, ajungand in 2010 la 1966, in timp ce aparatul propriu, de la 133 de angajati in 2008, ajunge la 161 in 2010, sustine Viorica Marcu.

    „Asta-i caz penal!”

    "Rectificarea de azi vizeaza diminuarea pe anumite centre – Zemes si Racaciuni – si majorarea aparatului propriu. Ma intereseaza ce se intampla deoarece vom vorbi foarte curand de reduceri de personal", a declarat Viorica Marcu. Sorin Brasoveanu, director general al DGASPC, nu a participat la sedinta, asa incat directorii CJ au dat niste explicatii: sumele nu sunt pentru salarii, exista procese initiate de sindicate, se pun bani deoparte etc. "Nu sunt de acord cu informatia oferita de doamna Haineala ca s-au pierdut procese si trebuie sa creem un fond!" a spus dr. Mihai Ichim, suparat de-a binelea. Silvestru Dogaru, PNL, s-a referit la banii alocati DJ 119 si 118, afirmand ca sumele sunt "extrem de mici", apoi a propus ca la receptia lucrarilor sa participe si 2-3 consilieri, ca sa nu mai iasa discutii, asa cum s-a intamplat la reabilitarea DJ 252 Galbeni – N. Balcescu – Gioseni. "Daca spuneti ca in hartii e mai mult decat in teren, asta-i caz penal", a spus, iritat, Dragos Benea, presedintele CJ, apoi a cerut sa se infiinteze o comisie, ceea ce s-a si intamplat. Cei care vor verifica cat s-a lucrat si cat s-a platit sunt Viorica Marcu, Silviu Bondor si Silvestru Dogaru. Cat priveste situatia DGASPC, pentru a clarifica lucrurile, Viorica Marcu a cerut Comitetului director sa prezinte o dare de seama privind evolutia numarului de angajati, a numarului de asistati si a fondului de salarii in ultimii trei ani. Prin urmare, sedinta din iunie va fi una a rapoartelor.

    Silvia Patrascanu

    Durere si dezbinare

      Medicii au tras chiulul de la greva

      Membrii sindicatului Sanitas ar fi trebuit sa protesteze in numar mare de la ora 10 a diminetii de 31 mai. Greva s-a caracterizat prin absenteism, mai ales in randul medicilor. Acestia puteau fi numarati pe degete printre grevistii din Spitalul Judetean de Urgenta si Spitalul de Pediatrie. Cei prezenti au protestat impotriva reducerilor salariale, dar si a starii deplorabile in care a ajuns asistenta medicala. Fara hrana si medicamente, bolnavii sunt in pericol in spitalele publice.

      Greva organizata de Sindicatul Sanitas, al angajatilor din sistemul sanitar, ar fi trebuit sa aiba o mare amploare. Au aparut insa probleme inca de saptamana trecuta. Angajatii Spitalului Onesti si-au retras acordul fata de organizarea grevei. Acestia le-au declarat liderilor de sindicat ca se tem pentru locurile de munca si prefera un salariu mai mic decat sa ajunga someri. Din Spitalul Judetean de Urgenta si din Spitalul de Pediatrie, au participat la greva asistenti, infirmiere, personal auxiliar si doar cativa medici. Participantii si-au acuzat colegii de lasitate. “Ar fi trebuit ca unii dintre colegii nostri sa asigure urgentele, iar restul sa participe la greva”, a declarat dr. Zenovia Dumbrava, medic primar ORL. Dr. Mirela Biagini, medic primar reumatolog, a declarat ca “ar trebui sa fim solidari. Din pacate, nu-i vedem printre noi pe multi colegi medici. Protestam azi pentru noi, pentru pacienti. Muncim mult si nu avem tot ce trebuie pentru pacienti. Muncim cu mainile goale, doar cu un stetoscop, cu intuitie si cu mainile goale. Fara medicamente, nu poti face prea mult.”
      “Este un gest de lasitate din partea medicilor care nu au iesit sa protesteze. Peste 3-4-10 ani iesim si noi la pensie si o sa fim si noi muritori de foame. Acum lucreaza, aduna bani, dar banii se cheltuie. N-o sa aiba cu ce-si intretine averile. Vor avea o pensie de mizerie.”

      Dr. Zenovia Dumbrava, medic primar ORL

      Le-au ciuntit salariile de batjocura

      Sindicalistii au protestat in primul rand fata de reducerea salariilor cu 25%. Cei cu venituri mici cred ca nu vor mai reusi sa o scoata la capat de la o luna la alta. “Nu ni se pare corect sa ni se ia 25% dintr-un salariu de mizerie, ne-a declarat Ana-Maria Diaconu, asistent chirurgie. Daca n-ar exista sotul meu, eu, cu salariul de 1200 de lei, nu as putea rezista, avand si doi copii. Un salariu de 1200 de lei la o vechime de 11 ani!”. Rodica Nedelcu, statistician, are o vechime in munca de 35 de ani si un salariu de 1000 de lei. Maricica Calin are un sot tot bugetar. Venitul familiei este de aproape 1500 de lei. “Avem datorii si nu le mai putem plati. Sa taie din salariile celor de sus, nu din ale amaratilor!”. Carmen Ginac este ingrijitor si castiga 619 lei pe luna. Isi face griji pentru plata taxelor, a impozitelor si a ratelor. Liderul bacauan al Sanitas, Aurel Cretu, a incercat sa le dea grevistilor o veste buna, insa acestia nu mai au incredere in declaratiile guvernantilor. “Am obtinut un lucru bun: promisiunea ca nu se vor desfiinta spitale.” “Minciuni, au strigat grevistii. Ministrii spun astazi una, maine alta. Degeaba raman spitalele, daca nu vor mai ramane angajati in ele.” Dupa ce au strigat impotriva actualilor guvernanti si au cerut caderea Guvernului Boc, salariatii in halate albe s-au intors la locurile lor de munca. Peste vestile proaste de la Bucuresti s-a suprapus, dureros, dezamagirea provocata de lipsa de solidaritate a celor care se confrunta in fiecare zi cu neajunsurile din sistemul sanitar.

      Doina Mincu

      Pamant in haznaua Bacaului pentru proprietarul de la Real

        Oferta de improprietarire in bataie de joc

        Dumitru Chiriac, bacauanul care revendica in numele Elenei Duhalm un hectar de sub complexul comercial Real, a primit o oferta de improprietarire din partea municipalitatii. Primaria vrea sa-l compenseze pe Chiriac cu un hectar situat pe fostul izlaz al Bacaului. Acesta a fost desfiintat de catre edili la sfarsitul lunii aprilie, printr-o hotarare a Consiliului Local. Suprafata de 15 hectare este insa impracticabila, devenind – datorita deversarilor de la statia de epurare – o adevarata hazna a municipiului.

        Primaria Bacau a decis sa-l oferteze pe Dumitru Chiriac cu un teren in compensarea hectarului revendicat de acesta si care se afla sub complexul comercial Real. Pe 25 mai, municipalitatea i-a remis lui Chiriac o oferta de improprietarire pe fostul izlaz al Bacaului, desfiintat de edilii – prin hotarare de Consiliu Local – la sfarsitul lunii aprilie.

        „Nici schizofrenicii n-ar accepta”

        Bacauanul spune ca va refuza oferta Primariei. Chiriac a declarat pentru cotidianul Desteptarea ca terenul pus la dispozitie de municipalitate nu se ridica nici pe departe la valoarea celui revendicat si ca Primaria ar fi putut sa-l puna in posesie cu terenul de sub Real inainte de construirea hypermarketului. "Ei recunosc in adresa ca pe vechiul amplasament au facut alte improprietariri, desi eu am revendicat terenul in repetate randuri. Nu mi se spune insa de ce Primaria nu a putut sa-mi dea pamantul pe vechiul amplasament. Niciun bolnav mintal, niciun schizofrenic nu ar accepta sa fie improprietarit cu un teren in mizeriile orasului. Cat valoreaza acel teren, in comparatie cu cel de la Real?", a afirmat Chiriac.

        „Putem face o alta oferta”

        De cealalta parte, reprezentantii municipalitatii spun ca sunt dispusi sa faca o noua oferta daca prima ar fi respinsa. Irinel Asaftei, functionar in cadrul Serviciului pentru Restituirea Proprietatilor, a declarat ca oferta initiala a fost stabilita de Comisia Locala de Fond Funciar. "Eu doar editez pe calculator aceste oferte. Comisia locala le face. El (n.r. – Chiriac) poate sa faca o hartie ca nu e bun terenul si-i facem o alta oferta. Este optiunea omului sa refuze", a apreciat Asaftei.

        Izlaz desfiintat

        Cele 15 hectare ale izlazului din orasul Bacau au fost trecute, printr-o hotarare a CL Bacau de la finalul lui aprilie, in domeniul privat al municipiului. Edilii si-au motivat demersul prin faptul ca exista sute de dosare de retrocedare finalizate, dar nu exista suficiente terenuri pentru ca proprietarii sa fie pusi in posesie.

        Lucian Bogdanel

        BAC suspendat de elevi

          Bacaul, caz unic in tara

          Judetul Bacau este singurul din tara unde nu s-a sustinut proba C a bacalaureatului in trei centre de examinare, si nu pentru ca nu ar fi fost constituite comisiile de examinare, ci pentru ca elevii nu au dorit sa sustina proba, in absenta profesorilor de la clasa. In timp ce liderii de sindicat spun ca a fost vorba despre o reactie a elevilor, Inspectoratul Scolar cauta vinovatii si instigatorii in aceasta situatie.

          Colegiul Tehnic “Gheorghe Asachi” Onesti, Colegiul National “Grigore Moisil” Onesti si Colegiul National “Costache Negri” Targu Ocna sunt cele trei unitati de invatamant in care nu s-a tinut BAC-ul ieri. Mai mult decat atat, desi comisiile au fost legal constituite in baza unui ordin de ministru emis sambata, „profesorii supraveghetori nu au fost lasati in scoala la ora la care trebuia sa inceapa proba. Liderii de sindicat au adresat amenintari, profesorii au fost chiar agresati si in final au renuntat sa participe”, a explicat prof. Adrian Fuioaga, inspector scolar general, cu privire la situatia inregistrata la Colegiul „Costache Negri” din Targu Ocna. Desi pentru proba scrisa programata sa inceapa la ora 14 a fost asigurata prezenta cadrelor didactice, elevii nu s-au mai prezentat. La colegiile „Gheorghe Asachi” si „Grigore Moisil” din Onesti, tinerii au fost gresit informati cu privire la faptul ca daca nu sustin proba cu profesorii de clasa, examenul nu este recunoscut. La CN „Gheorghe Asachi”, ei au depus chiar si declaratii, 177 la numar, ca nu sunt de acord sa intre in examen.

          „Nu e drept sa sufere copiii!”

          Claudiu Balan, prefectul judetului, a fost prezent la CN “Costache Negri” din Tg. Ocna, unde a ramas pana la ora 18. El a vorbit cu cadrele didactice si cu directorii liceului: “Le-am spus ca nu e normal sa fie sacrificati copiii pentru niste conflicte care au aparut intre adulti, mai ales ca, din informatiile mele, suntem singurul judet din tara cu unitati in care nu s-a sustinut examenul de bacalaureat. Le-am spus ca au dreptul sa manifeste, le stau la dispozitie daca vor sa ma ciomageasca si cred ca asa se vor simti mai bine, dar nu e drept ca elevii sa sufere din cauza acestor proteste.” El le-a explicat dascalilor ca le sta la dispozitie oricand pentru discutii. “Vom vedea ce decizie se va lua. I-am rugat pe profesori sa se gandeasca ce se va intampla daca, aceasta scoala fiind o exceptie, examenul nu va fi reprogramat si copiii vor fi obligati sa dea in toamna bacalaureatul. Nu ne-am strans de gat. Au strigat la mine, am strigat si eu la ei, dar pana la urma ne-am linistit si ne-am strans mana”, a declarat prefectul.

          A fost decizia elevilor

          De cealalta parte, sindicalistii sustin ca decizia a apartinut in totalitate elevilor si ca, din punctul lor de vedere, a fost una indreptatita. „Ministerul nu avea dreptul sa modifice regulamentul de organizare si desfasurare a bacalaureatului, mai ales ca art. 26, alin. 7 din Legea Invatamantului prevede ca toate modificarile sa fie publicate in Monitorul Oficial pana la inceputul anului scolar. Ei au refuzat pe buna-dreptate sa sustina examenul”, considera Manole Chiriac, presedintele Sindicatului Liber din Invatamant Bacau. In total, 602 elevi din aceste unitati de invatamant nu au sustinut proba C a bacalaureatului. Ei au posibilitatea sa fie reprogramati, daca se razgandesc si daca Inspectoratul va ajunge la concluzia ca au fost instigati si nu au luat aceasta decizie de capul lor. In caz contrar, ei risca sa nu mai promoveze examenul de BAC in aceasta sesiune.

          Greva si nu prea

          In ceea ce priveste procentul cadrelor didactice care au fost in greva ieri, din datele Inspectoratului rezulta ca doar 48,5 la suta din profesori au fost in greva, in timp ce sindicalistii anunta o participare de peste 60 la suta a profesorilor. „Avem certitudinea ca greva continua si pe 1 iunie. Pe baza datelor pe care le vom centraliza si a gradului de participare la mitingul de marti, vom decide daca vom suspenda sau nu greva”, a mai spus Manole Chiriac. Cadrele didactice care nu au dorit sa intre in greva au tinut orele dupa un program special, in timp ce elevii ai caror profesori au protestat nu s-au prezentat la cursuri.

          Andreea Lupascu
          Silvia Patrascanu

          Municipalitatea isi face operator de salubritate sub „umbrela” Novabac

            Stavarache vrea sa scape de Sosu?

            Alesii locali au aprobat constituirea unei noi societati sub aripa municipalitatii: Novabac SA. Aceasta integreaza, ca obiect de activitate, tot spectrul serviciilor comunitare din zona salubrizare – transport – colectare deseuri etc. Constituirea societatii pare un sah dat actualului operator de salubritate, Soma, in conditiile in care in cel mult doua luni serviciul urmeaza a fi scos la licitatie.

            Pentru constituirea Novabac SA – societate care a fost reactivata, ea fiintand de drept inca din 2006 – municipalitatea a scos din vistierie 20 de miliarde lei vechi. Suma constituie capitalul social minim cu care va pleca la drum SA-ul amintit. Societatea se va ocupa de toate activitatile efectuate, anterior, de serviciul de salubrizare.
            In plus, firmei i s-a atribuit si gestiunea activitatilor de depozitare controlata a deseurilor din municipiu, precum si colectarea, transportul, sortarea si valorificarea deseurilor provenite din gospodariile populatiei. Crearea Novabac pare a fi un sah dat de edili societatii Soma, actualul operator de salubritate din municipiul Bacau.

            „Licitatie in cel mult doua luni“

            Viorica Marcu, sefa Directiei Servicii Publice din Primarie, a declarat pentru cotidianul Desteptarea ca activitatile efectuate de Soma vor fi facute si de catre operatorul care va castiga licitatia privind concesionarea serviciului de salubritate. Marcu a recunoscut ca o parte din activitatile preluate de Novabac coincid cu cele efectuate, in prezent, de Soma. "Asta face Soma si va face un operator rezultat in urma unei licitatii care va fi organizata intr-o luna sau doua. Ce faceam la salubrizare se va transfera pe Novabac", a explicat Marcu. Ea a mai spus ca municipalitatea este "in linie dreapta" privind obtinerea licentei de efectuare a serviciilor comunitare. "Actualul contract de concesionare a serviciului de salubrizare catre Soma se va finaliza cand se va da in folosinta rampa ecologica. Contractul este sub rezerva incetarii in momentul in care depozitul va fi dat in functiune", a afirmat ea.
            In urma cu mai multe luni, un control efectuat de inspectorii botosaneni ai ANRSC – autoritate ce reglementeaza serviciile comunitare – a prins in ofsaid municipalitatea bacauana. Aceasta nu detinea licenta pentru activitatile de salubrizare pe care le efectua.

            Conducere politica

            Structurile de conducere ale Novabac sunt impregnate politic, dupa o traditie deja consacrata in peisajul administratiei bacauane. Astfel, Adunarea Generala a Actionarilor (AGA) numara cinci membri, din care 3 sunt consilieri locali ai PNL: Isabela Adam, Ileana Paduraru, respectiv Vasilica Hirtescu. Ceilalti membri ai AGA sunt Irina Florea (PSD) si Florin Toma (PD-L).

            Buticuri in loc de farmacii-economat

            Tot prin intermediul Novabac vor functiona si faimoasele magazine-economat cerute de unii dintre consilierii locali. George Bogatu, ales local din partea PSD, a declarat ca farmaciile-economat sunt mai greu de realizat, astfel incat edilii vor infiinta buticuri in locul lor. "Pentru farmacii ne trebuie mai multe avize. Sunt mai greu de facut. Vor fi magazine-economat in loc de farmacii. Avem doua locatii: la Piata Sud si la Piata Centrala. Magazinele vor functiona pe societatea Novabac", a afirmat Bogatu.

            Datorii la gunoieri

            In ianuarie 2010, cotidianul Desteptarea dezvaluia ca municipalitatea bacauana nu mai platise operatorul de salubritate de jumatate de an. La data respectiva datoriile Primariei catre Soma depaseau suma de 30 de miliarde lei vechi. Ulterior, municipalitatea a platit o parte din bani. Contactati telefonic, reprezentantii Soma au refuzat sa ofere detalii cu privire la datoriile Primariei, precum si la "concurenta" efectuata de Novabac, societatea nou-infiintata de municipalitate.
            Viceprimarul Dragos Luchian a dat asigurari ca Novabac nu va lua painea de la gura lucratorilor de la Soma. "Vor fi doua licitatii in perioada urmatoare: una pentru cine opereaza in rampa, alta pentru transportul gunoiului. Novabac este doar reorganizarea serviciului de salubritate", a opinat Luchian.

            Lucian Bogdanel

            Marturia unui medic bacauan

              Sistemul sanitar vazut de aproape

              Salariile micsorate nu sunt singura durere a angajatilor din spitale. Conditiile de munca si lipsurile expun personalul medical riscului de malpraxis, iar pacientii scapa cu viata daca au noroc. Dr. Zenovia Dumbrava, unul dintre putinii medici din Spitalul Judetean de Urgenta participanti la greva Sanitas (desi nu este membru de sindicat), a avut curajul sa spuna tuturor cum se lucreaza in aceste zile in unitatile sanitare cu paturi aflate in administrarea Ministerului Sanatatii. “Nu avem nici macar mancare pentru bolnavi. Hrana e din ce in ce mai proasta. Se dau de 3 ori pe saptamana fasole si cartofi. Mancarea e un fel de latura. Vin bolnavi saraci, mai ales la noi, la ORL. Nu vine nimeni la ei sa le aduca mancare. Pentru a salva un bolnav avem nevoie si de hrana, si de medicamente.” In fiecare zi, personalul medical este nevoit sa recurga la solutii inadmisibile pentru a ajuta pacientii. Fara medicamente si materiale sanitare, actul medical a ajuns o improvizatie. “Azi dam un antibiotic, maine altul, a dezvaluit dr. Dumbrava. Este normal sa se selecteze germeni foarte rezistenti care ucid oameni. Ne miram ca a murit un copil in spital. Nu vrea nimeni sa omoare un pacient, oricat ar fi de nenorocit. Nu spun ca nu se mai intampla din neglijenta, dar nu o face nimeni intentionat.” Dr. Dumbrava spune ca personalul medical se confrunta cu lipsa calmantelor, a hemostaticelor. “Nu avem nici cu ce opri hemoragiile. Noi, la ORL, folosim tamponamentele, care sunt foarte dureroase. Suntem la pamant cu toate. Nu putem face minuni, ca nu suntem vrajitoare, sa ne uitam la un bolnav si sa-l facem bine. Daca ar veni un medic din strainatate sa lucreze cu noi ar pleca imediat. In primul rand nu i-ar placea conditiile de munca. Aparatura nu, medicamente nu. Nu suntem noi cei mai prosti doctori din Europa, dar nu avem cu ce lucra. De aceea au plecat din tara cei mai buni dintre noi. Daca as fi mai tanara si nu as avea o mama bolnava, as pleca si eu din tara asta napastuita.”

              „Vor muri mai multi oameni. Bolnavul vine flamand, sarac, stresat ca nu stie ce va mai face maine, cu boli grave fiindca trebuie sa se programeze la doctor. Ajunge pe targa si noi nu avem medicamente. Scriem pe fisa «lipsa in aprovizionarea cu medicamente», ca sa fim si noi acoperiti.” – Dr. Zenovia Dumbrava, medic Spitalul Judetean Bacau.

              Doina Mincu

              Profesorii „dezerteaza” din sindicat

                Zeci de profesori din municipiul Bacau si-au depus cererile de retragere din sindicat. Cadrele didactice acuza conducerea SLI de neimplicare in adevaratele probleme cu care se confrunta dascalii, dar si de crearea unei intelegeri tacite cu puterea. Mai mult, dascalii spera ca aceasta forma alternativa de protest sa reprezinte, de fapt, un semnal de alarma pentru liderii SLI.

                Bulibaseala din invatamant continua. Uite greva, nu e greva. Uite Bac-ul, nu e Bac-ul. De o buna perioada de timp, cadrele didactice si elevii sunt in deriva. Daca noua Lege a Educatiei i-a nemultumit pe profesori, iar posibila amanare a Bacalaureatului i-a adus in pragul disperarii pe absolventii de liceu, marul discordiei a ajuns acum la sindicat.
                “La inceputul semestrului liderii de sindicat ne-au spus sa nu trecem notele in catalog. Dupa care au revenit: notele trebuie trecute. Nu mai departe de acum doua saptamani decizia liderilor de sindicat s-a schimbat din nou: treceti notele. Astazi (n.r. – ieri) am fost acuzati ca din vina noastra nu am mai avut greva in adevaratul sens al cuvantului. Si toate astea pentru ca am trecut notele in catalog. Asa ca am hotarat sa-mi dau demisia”, ne-a declarat prof. Polixenia Simion, de la Colegiul “Gheorghe Vranceanu”.

                Demisii in procent de peste 50 la suta

                Mai mult de jumatate dintre cei 54 de sindicalisti de la colegiul bacauan au luat decizia de a renunta la calitatea de membru SLI. De asemenea, cadrele didactice spun ca la ultima sedinta cu directorii, de joi, 27 mai, mesajul a fost acela ca Bacalaureatul trebuie sa se desfasoare in conditii normale. “In primul rand am constatat ca in ultimii ani sindicatul nu a mai fost capabil sa ne apere interesele. Restul motivelor probabil ca vor iesi la iveala mai tarziu. La momentul acesta, conducerea sindicatului nu este capabila sa organizeze o forma de protest coerenta, consecventa si care sa duca la rezultatele dorite”, a afirmat prof. Florin Curbat. Demisionarii spera ca aceasta forma alternativa de protest sa reprezinte de fapt un semnal de alarma. Nemultumirile dascalilor sunt legate si de faptul ca printr-un ordin de ministru profesorii au putut fi inlocuiti la bacalaureat. Si asta pentru ca singura sansa de reusita pentru ei era neprezentarea la Bac. “Cred ca fiecare dintre noi a avut a avut cel putin cate un motiv. Eu pot spune ca nu am fost reprezentata conform intereselor mele. Poate este bine ca liderii de sindicat sa-si schimbe atitudinea fata de noi”, a afirmat si prof. Daniela Tanasa. De asemenea, liderii de sindicat sunt acuzati de duplicitate. Cadrele didactice spun ca cei care trebuie sa-i reprezinte au intelegeri cu partidul de guvernamant. Prin urmare interesele lor sunt in plan secund.

                „Au cazut in capcana dezbinarii”

                Vicepresedintele SLI, Iulian Oprisan, sustine ca in Colegiul “Vranceanu” exista profesori care incita la dezbinare. Cu toate acestea, Oprisan a afirmat ca fiecare profesor este liber sa ia ce decizie doreste. “Nu am dreptul sa trec peste vointa colegilor. Suntem o organizatie democratica. Se atinge obiectivul politic de a dezbina aceasta entitate. Profesorii care au acceptat sa mearga la Bac «au muscat» din momeala aruncata de ministrul Funeriu: plata pentru supraveghere. Ei au facut jocul puterii. Imi pare rau pentru fiecare coleg care pleaca din sindicat”, a declarat Oprisan. Deocamdata, se pare ca nu mai exista cazuri de retrageri din sindicat in alte unitati de invatamant.

                Au concurenta

                La inceputul anului, a luat fiinta si Sindicatul “Spiru Haret” din Bacau, care a rupt o felie consistenta din SLI. In luna martie, acesta s-a afiliat organizatiei la nivel national. Deocamdata, Sindicatul “Spiru Haret” numara aproximativ 50 de membri, dar cererile continua sa soseasca, “in principal din mediul rural”, dupa cum a confirmat liderul, prof. Ana-Maria Voicu.

                Alexandra Zaharia
                Andreea Lupascu

                Gazde primitoare

                Presedintele Federatiei Romane de Motociclism, Cristian Muresan s-a declarat multumit de modul in care s-a desfasurat prima etapa a Campionatului National. Muresan este convins ca "Selena Motor Sport" are toate sansele de a deveni un punct fix in circuitul competitional intern la probleme de motociclism viteza.

                -Domnule presedinte, o caracterizare a etapei de la Bacau?
                -Suntem satisfacuti de cum au mers lucrurile. Conditii excelente, vreme buna si prestatii demne de apreciat din partea sportivilor.
                -Cine v-a impresionat cel mai mult?
                -Cred ca merita subliniata in special evolutia celor doi juniori Andrei Filimon si Andrei Poponut.
                -De ce ati ales Bacaul?
                -Inainte de toate, pentru a revigora motociclismul si in aceasta zona a Moldovei. Sincer, ne felicitam ca am ales Bacaul, care s-a dovedit o gazda primitoare. Am gasit aici toate conditiile si vreau sa multumesc pentru aceasta in mod personal prietenului meu, Doru Sechelariu.
                -Vom mai vedea etape de Campionat National la motociclism pe circuitul "Selena Motor Sport"?
                -Cu siguranta. La anul intentionam sa organizam in Bacau cel putin o etapa, daca nu chiar doua.

                Dan Sion

                Tenis / Trofeul Municipiului Bacau: Cine intra pe tablou?

                Maximum de participanti la editia a 9-a a Trofeului Municipiului Bacau, turneu cu premii 10.000 $ inscris in Circuitul International al Romaniei. Cele 64 de locuri din calificari au fost ocupate in totalitate! Inceput sambata in jurul pranzului, cu o intarziere de doua ore cauzata de ploaie, concursul a fost intrerupt din acelasi motiv duminica dupa-amiaza. "S-au jucat cam 60% din meciurile programate", a spus antrenorul coordonator al SCM Bacau, Mihai Ciuntea. Astazi, de la ora 11.00, se vor disputa ultimele jocuri din calificari, in urma carora opt sportivi vor face pasul catre tabloul principal. Dintre bacauani, al caror program a fost incurcat de asemenea de precipitatii, Sebastian Erimicioiu si Lucian Ciuntea ar trebui sa castige azi doua partide pentru a merge mai departe.
                Rezultatele din calificari:
                e turul I: Robert Coman – Thomas Haeusler (Austria) 6-1, 6-0, Adrian Vodislav – Daniel Damian 6-0, 6-2, Iustin Baciu – Ashleigh Janke (Austria) 1-6, 4-6, Alexandru Giurca – Antoine Champagne (Belgia) 4-6, 1-6, Mait Kunnap (Estonia) – Victor Sakamoto (Brazilia) 6-1, 6-1, Tudorel Sandu – Sebastian Erimicioiu 4-6, 6-4, 4-6, Pedro Sakamoto (Brazilia) – Sebastian Padure 6-0, 6-7 (1), 6-7 (3), Marius Vicerdea – Alexandru Coman 6-4, 6-4, Andrei Ciumac (R. Moldova) – Alexandru Grigorita w.o., Ioan Farcas – Dragos Dima 1-6, 5-7, Gustavo Sampao (Brazilia) – Joaquin Perez (Spania) 6-7 (3), 1-6, Sergiu Muresan – Lucian Ciuntea (SCM Bacau) 2-6, 3-6, Adrian Cirstea – Alex Trillini (Austria) 6-1, 6-3, Daniel Preda – Leonardo Gasparini (Brazilia) 4-6, 6-3, 1-6, Razvan Friptu – Raul Adascalului (Austria) 3-6, 6-1, 5-7, Teodor Apostu – Andrei Cociasu 1-6, 6-7 (3), Aurelian Giurgiu – Raul Musat 6-3, 6-3, Iulian Crisan Zara – Vlad Damian 1-6, 1-6, Victor Cornea – Paul Andrei 6-0, 6-1, Razvan Dumitrescu – Vlad Murad 6-3, 1-6, 3-0 retragere medicala, Andreeas Neykov (Bulgaria) – Emanuel Moraru 6-1, 6-3, Teofin Indre – Lucian Gheorghe 2-6, 6-2, 6-3, Adrian Stoimenov (Bulgaria) – Grigore Hada 1-6, 1-6, Constantin Mica – Constantin Sturdza 6-6 abandon, Konstantinos Mikos (Grecia) – Septimiu Fratila 6-1, 6-0, Daniel Dinu – Gabriel Crisan Zara 1-6, 3-6, Daniil Sirota (Rusia) – Silviu Mistreanu 5-7, 6-3, 7-5, Pavel Kuzin (Ucraina) – Adrian Isache 6-0 abandon, Cosmin Georgescu – Stefan Toderita 6-4, 3-6, 1-6, Alexandru Marasin – Tudor Hermeneanu 6-1, 4-6, 6-2, Victor Rodriguez Diaz (Columbia) – Marcin Bukowski (Polonia) 0-6, 1-6, Bogdan Andrii – Adrian Dancescu 7-6 (5), 6-2;
                e turul al II-lea: Coman – Vodislav 6-0, 6-0, Dima – Ciumac w.o., Cirstea – Gasparini w.o., Cociasu – Adascalului 6-3, 6-0, Giurgiu – Damian 6-2, 6-2, Dumitrescu – Cornea 2-6, 6-1, 6-4, Neykov – Indre 6-2, 6-3, Mica – Hada 6-4, 6-1, Mikos – G. Crisan 6-2, 6-0, Sirota – Kuzin 6-2, 6-2.

                Dana Popa

                Fotbal, Liga a II-a: Mai iute ca Sageata

                FCM Bacau – Sageata Stejaru 2-0 (1-0). "Galben-albastrii" si-au asigurat salvarea matematica.

                Stadion: "Municipal". Spectatori: aproximativ 400. Au inscris: TISMANARU (min. 22) si VRACIU (min. 74). Suturi la poarta: 12-6 (pe poarta 6-3). Cornere: 5-7.
                FCM Bacau: Ignatescu – Mihalachioaie, Vajou, Carnariu, Eudean – Radutoiu (min. 60 Ad. Campeanu), Adascalitei, R. Cojocaru, Dobarceanu (min. 80 Taban) – Vraciu, Tismanaru (min. 66 Dediu). Antr.: Gh. Poenaru.
                Sageata Stejaru: Fl. Olteanu – Bold, Gosa, Gheara, A. Vlad -Sicu (min. 59 St. Ciobanu), Aldana, Turcu (min. 71 Dicu) – Mavriche (min. 59 Paleacu), Dobrea, Jianu. Antr.: A. Sunda.
                Cartonase galbene: Vajou (min. 43 si 87), Radutoiu (’31), Adascalitei (’77), Campeanu (’90)/ gheara (’58).
                Arbitri: Teodora Albon (Cluj Napoca) – Iulius Timar, Carmen Neagu (ambii Oradea).

                Certitudine

                FCM Bacau pune punct campionatului cu doua etape inainte de final. Victoriosi sambata, cu 2-0, contra Sagetii Stejaru, "galben-albastrii" si-au asigurat, inclusiv matematic, salvarea de la retrogradare. Si pentru ca totul sa mearga ca pe roate, succesul a fost dublat de o evolutie foarte buna in compania unui adversar care si-a depasit cota in actualul sezon.

                Schimbari

                Fara Spiridon, Boboc si Ionut Radu, gazdele au revolutionat formula de start. Poe a inceput cu Eudean fundas stanga, cu Remus Cojocaru in cabina de regie (de apreciat prestatia sa) si cu Tismanaru varf, alaturi de Vraciu. Tismanaru a fost cel care a deschis scorul, reluand cu capul din apropiere recentrararea lui Vajou, in min. 22, dar tot el s-a jucat cu ocaziile si cu nervii spectatorilor.

                Pericol

                Daca randamentul lui Tismanaru a alternat, in schimb celalalt atacant al "galben-albastrilor", Vraciu a lasat impresia ca este conectat la o sursa de curent continuu. "Nouarul" Bacaului a hartuit in permanenta defensiva adversa, facandu-i viata grea portarului Olteanu. Tot Vraciu a pus la adapost si rezultatul, finalizand cu sange rece un contraatac declansat de catre Dobarceanu in minutul 74.

                Ocazii

                Rezultatul putea fi mult mai categoric, insa fie interventiile lui Olteanu, fie ratarile lui Cojocaru, Vraciu, Dediu, ca sa nu mai amintim de Tismanaru, le-au permis oaspetilor sa scape doar cu doua "boabe". La fel de adevarat este ca si Sageata a avut mai multe sanse de a inscrie, dar Ignatescu si Vajou (eliminat, din pacate, in minutul 87 pentru doua "galbene") au facut o partida mare.

                Dan Sion

                Totul a mers… ca pe roti!

                Circuitul "Selena Motor Sport" a gazduit etapa de debut a Campionatului National de Motociclism Viteza

                Un start promitator. Din toate punctele de vedere. Prima etapa a sezonului 2010 de motociclism viteza, desfasurata ieri, in premiera, pe circuitul "Selena Motor Sport" din Bacau a fost considerata o manifestare reusita. Vremea a tinut cu cei 38 de participanti care s-au intrecut la noua clase de concurs, iar publicul a putut urmari curse spectaculoase. Eduard Haikovski a fost omul rundei, dominand Open-ul de Super Moto Seniori, in timp ce Andrei Filimon si Andrei Poponut, ambii in varsta de opt ani, au dat nastere unor dueluri pe muchie de cutit la juniori.

                Haikovski, fara rival

                Pentru a mari gradul de combativitate, dar si de spectaculozitate, unele clase au fost cumulate. Astfel, participantii la Super Moto au concurat la un loc cu cei de la clasa Hobby, iar show-ul a fost garantat. Edi Haikovski, de la Metal Box Arad a dovedit ca nu are rival, impunandu-se in ambele manse si stabilind cel mai rapid tur de circuit al zilei: un minut, doua secunde si 78 de zecimi. Colegul sau de club, Sorin "Ariciul" Traistaru s-a remarcat printr-o tehnica rafinata si, totodata, si-a confirmat porecla, aparand cu…tepii locul secund.

                Italian de… Bacau

                Paradoxal, onoarea Bacaului a fost salvata de un…motociclist italian, care concureaza pentru Las Vegas Racing Team Arad. Bacauan de adoptie, Pierluigi Cesarotto a demonstrat ca performanta nu are varsta. La 45 de ani, "Gigione" a pus presiune pe adversarii mai tineri, reusind sa se claseze pe pozitia a doua la clasa Hobby. "Am de partea mea experienta deoarece am participat la curse similare in Italia. Acolo, insa, concurenta e mult mai acerba", a explicat Gigio Cesarotto, care vrea sa incheie aceasta editie de campionat pe podium.

                Doi "bondarei"

                Cei mai aplaudati motociclisti ai etapei au fost "bondareii" Andrei Filimon si Andrei Poponut. La numai opt ani, cei doi juniori au confirmat ca au un viitor frumos in acest sport, chiar daca, asa cum glumeau prezentatorii, mai fac si "tumbe pe pista". Poponut a aratat ca ceea ce incepe rau se poate incheia bine. Dupa ce a abandonat la cursa de juniori lll, targu-mureseanul legitimat la Steaua Bucuresti a facut furori la Super Moto juniori. In ceea ce-l priveste pe Filimon, aradeanul de la clubul care l-a consacrat pe Robert Muresan a trecut inclusiv peste accidentul de la startul juniorilor ll, bifand o etapa cu destule reusite.

                48 de ani de activitate

                Festivitatea de premiere i-a avut ca maestri de ceremonie pe presedintele Federatiei Romane de Motociclism, Cristian Muresan si pe unul dintre cei mai entuziasti organizatori din motociclismul romanesc, Bela Barabas. "Bela-baci", asa cum este cunoscut cel care coordoneaza Clubul Sportiv Iseco din Targu-Mures, a aniversat ieri…48 de ani de cand se ocupa de acest sport, fiind cel mai longeviv motociclist roman. "Speram sa revenim in Bacau, mai ales ca aici am beneficiat de conditii foarte bune", a concluzionat Bela Barabas.

                Clasament Super Moto juniori 65 cmc
                1) Alex Cristian Baciu (Steaua General Turbo Bucuresti)
                2) Andrei Poponut (Steaua General Turbo Bucuresti)
                3) Andrei Filimon (Las Vegas Racing Team Arad)

                Clasament Super Moto juniori 85cmc
                1) David Catana (Steaua General Turbo Bucuresti)

                Clasament Super Moto Seniori Open
                1) Eduard Haikovski (Metal Box Arad)
                2) Sorin Traistaru (Metal Box Arad)
                3) Bogdan Perte (LuPo Racing)

                Clasament Super Moto S3
                1) Remus Contra (LuPo Racing)

                Clasament Hobby
                1) David Claudiu Rusu (Vectra Zarnesti)
                2) Pierluigi Cesarotto (Las Vegas Racing Team Arad)
                3) Ioan Luca (Metal Box Arad)

                Clasament Scutere
                1) Stefanel Petre (Firemotorsport Bucuresti)
                2) Victor Jianu (Firemotorsport Bucuresti)
                3) Neculai Ciprian (Firemotorsport Bucuresti)

                Clasament junori I
                1) Adrian Ciusdea (Steaua General Turbo Bucuresti)
                2) Alex Cristian Baciu (Steaua General turbo Bucuresti)
                3) David Catana (Steaua General Turbo Bucuresti)

                Clasament juniori II
                1) David Catana (Steaua General Turbo Bucuresti)
                2) Andrei Poponut (Steaua General Turbo Bucuresti)
                3) Alex Cristian Baciu (Steaua General Turbo Bucuresti)

                Clasament juniori III
                1) Andrei Filimon (Las Vegas Racing Team Arad)

                Dan Sion

                Automobilism / Formula GP3: In top 10

                La prima prezenta pe circuitul "Istanbul Park", Doru Sechelariu a reusit evolutii care l-au plasat in Top 10 in ambele curse din etapa a doua a stagiunii 2010. Pilotul bacauan a incheiat cele doua manse din Turcia pe locul al 9-lea.

                Start bun

                Etapa din Turcia a inceput pentru Doru Sechelariu vineri dupa-amiaza, cand pilotul bacauan a rulat pentru prima data pe circuitul "Istanbul Park" in cadrul antrenamentelor libere in care a ocupat locul al 12-lea. In calificarile de sambata dimineata, lucrurile nu au mai mers insa la fel de bine, astfel incat a coborat cateva pozitii si a incheiat pe 19.

                Depasiri in lant

                In prima cursa, desfasurata sambata dupa-amiaza, Doru Sechelariu a plecat totusi de pe pozitia a 18-a a grilei de start, dupa ce un concurent aflat in fata sa (Pablo Sanchez Lopez, Addax Team, de pe 16) a fost descalificat.
                Startul a fost unul de senzatie, bacauanul reusind sa ajunga, dupa mai putin de 500 m, pe pozitia a 12-a! Pilotand irezistibil, Doru Sechelariu a inregistrat sase depasiri rapide, dupa care a continuat sa faca o cursa inteligenta, a mai trecut de trei adversari si a terminat pe locul al 9-lea.

                La un pas de pole-position

                Evolutia care l-a propulsat pentru prima data in Top 10 al Formulei GP3 a fost aproape sa se concretizeze si intr-un alt plan. Un singur loc l-a despartit pe Doru Sechelariu de pozitia care i-ar fi asigurat pole-position-ul in mansa secunda de la Istanbul! Daca ar fi terminat prima cursa pe 8, conform regulamentului cu grila inversata, pilotul bacauan ar fi fost primul la startul de duminica.

                Aproape de liderul campionatului

                Plecat de pe 9 in mansa a doua, Doru Sechelariu a reusit o noua cursa excelenta. A luat un start prudent, in care a pierdut cateva locuri in lupta pentru intrarea in primul viraj, dar imediat le-a recuperat si a tinut ritmul cu adversarii din fata sa. Bacauanul a trecut linia de sosire tot pe pozitia a 9-a, intr-o companie extrem de selecta, fiind foarte aproape de Gutierrez, liderul campionatului si castigatorul etapei de sambata. De altfel, Doru l-a depasit pe Gutierrez la start, iar pe tot parcursul cursei s-a mentinut intr-o secunda, maximum o secunda si jumatate de acesta.

                Topuri

                Cursa de duminica a fost castigata de Rio Haryanto (Manor Racing), urmat pe podium de Miki Monras (MW Arden) si Alexander Rossi (ART Grand Prix). In prima mansa s-a impus Esteban Gutierrez (ART Grand Prix), urmat de James Jakes (Manor Racing) si Felipe Guimaraes (Addax Team).
                In clasamentul pilotilor conduce Guttierrez, cu 22 p., urmat de coechipierul sau Alexander Rossi (17 p.). La constructori, ierarhia este dominata de ART Grand Prix (40 p.), pozitiile urmatoare fiind ocupate de Jenzer Motorsport (19 p.) si Status GP (17 p.).

                In fruntea echipei

                Doru Sechelariu a fost cel mai bun pilot al echipei Tech1 Racing in etapa de la Istanbul. Coechipierul sau Stefano Colleti a terminat pe 24 si 14, in timp ce Jim Pla nu a terminat prima cursa, iar in cea de-a doua a fost al 20-lea. Pilotul bacauan a lasat in spate numerosi adversari de renume din cei 30 de participanti in GP3, competitie care urmeaza Grand Prix-urile europene de Formula 1.

                Peste o luna

                Rezultatele de la Istanbul ii confera lui Doru Sechelariu incredere pentru cursele urmatoare, in care va lupta pentru intaietate fiind absolut sigur de posibilitatile sale. Un loc in Top 10 intr-un campionat atat de elevat din punct de vedere valoric echivaleaza cu o victorie, mai ales in conditiile in care pilotul bacauan este cel mai putin experimentat si cel mai tanar din Formula GP3. Urmatoarea etapa se va desfasura la Valencia (25-27 iunie). Dupa evolutiile de la Istanbul, pe un circuit pe care nu il cunostea, Doru Sechelariu s-a inscris pe lista pretendentilor la un loc cat mai bun.

                Dan Alexandrescu, comentator Formula 1

                Eveniment cultural la Scoala „Ion Rotaru”

                Ziua de vineri, 28 mai, a marcat un eveniment cultural deosebit pentru toti participantii la intalnirea de minte, suflet si literatura de la Scoala “Ion Rotaru” din Valea lui Ion. In deschiderea manifestarii, dupa ce oaspetii au fost primiti in prag, de catre elevi, cu paine si sare, a vorbit profesorul Vasile Visan, directorul scolii, care a prezentat si invitatii: dr. Gheorghe Radu Stroe, Carolina Stroe, presedintele si secretara Fundatiei Academia Daco-Romana din Bucuresti, conf.univ.dr. Constantin Calin, conf.univ.dr. Ecaterina Cretu, prof.univ.dr. Stefan Munteanu, prof. Aurica Pascanu, Ion Fercu, Petre Isachi, Grigore Codrescu, Carmen Mihalache, Viorel Savin, Ion Dinvale. Asadar, istorici, critici literari, scriitori, directori de edituri, redactori-sefi de reviste de cultura. Cu totii au participat la un interesant schimb de idei, la un animat colocviu, in cadrul caruia a fost evocata personalitatea distinsului carturar, profesor de vocatie si istoric literar de mare prestigiu, Ion Rotaru. Prima parte a intalnirii a fost consacrata lansarii romanului “Z” al scriitorului Ion Fercu, despre autor si carte vorbind Constantin Calin, Carmen Mihalache, Petre Isachi, Ecaterina Cretu, Stefan Munteanu, Grigore Codrescu. Romanul, o disertatie asupra singuratatii si destinului, in care fictiunea si speculatia filosofica isi dau mana, a fost prezentat in termeni elogiosi, fiind considerat o adevarata revelatie. De asemenea, a fost apreciata indelungata si remarcabila activitate de gazetar a lui Ion Fercu, despre care s-a spus ca este deja o “institutie”, o autoritate in materie de presa, prin consecventa, principii, atitudine civica ferma, promptitudine de reactie, reflectie critica, stil jurnalistic personal, inteligenta si pasiune.
                Evocarea personalitatii complexe a istoricului literar Ion Rotaru a fost una calda si emotionanta, prima care a deschis calea rememorarilor afective fiind chiar sora distinsului carturar, profesoara Aurica Pascanu. Interventii aplicate au avut criticii literari prezenti la eveniment. Din partea editurii Tempus Dacoromania Comterra Bucuresti, care a tiparit editia a doua a monumentalei lucrari “O istorie a literaturii romane de la origini pana in prezent” de Ion Rotaru, a vorbit dr. Radu Stroe. Tirajul este unul modest, dar volumul, de aproximativ 1400 de pagini, in format mai mare decat istoria lui G. Calinescu, arata foarte bine grafic, fiind legat, cusut, cartonat, cu o supracoperta model nou. E un veritabil ”cartoi” (asa-l alinta autorul, mult regretatul profesor de mare vocatie si daruire care a fost Ion Rotaru), redactat ca “o valoroasa poveste a aventurii spiritului literar dacoromanesc in timp”, dupa cum afirma editorii actuali. Un mare interes a starnit si momentul in care Ion Fercu a citit din mini-comentariile critice pe care Ion Rotaru le scria pe pagina de garda a cartilor citite. Peste 200 din acestea fac parte acum din donatia domniei sale pentru biblioteca Liceului “Ion Borcea “din Buhusi. Mai spre final au fost lansate numerele recente ale revistelor “Ateneu” si “13 Plus”, iar adunarea a fost inveselita de sprintenele epigrame pline de duh ale poetului Ion Dinvale, adresate unor colegi. Au participat la eveniment primarul comunei, Laurentiu Munteanu si Marius Savin, managerul Bancii Transilvania, in calitatea lor de fosti elevi ai scolii. Dupa un scurt pelerinaj la Biserica Tardeni (insotit si de o zglobie aversa de ploaie), la mormantul celui omagiat, oaspetii au ramas, alaturi de localnici, in jurul unei mese intinse de primitoarele gazde, ca sa mai schimbe impresii, prelungind placutele clipe ale intalnirii.

                Carmen Mihalache

                Un Boeing 737 Next Generation pentru Aeroportul Bacau

                De pe Aeroportul International “George Enescu” din Bacau va zbura, incepand de astazi, un avion Boeing 737-800 Next Generation. Aeronava a fost închiriata de compania Blue Air în regim de leasing operational si va deservi în urmatorii 5 ani zborurile ce au ca punct de plecare aeroportul din Bacau. Avand 189 de locuri, aeronava va mari capacitatea de transport a companiei cu aproximativ 10 la suta. Închirierea noii aeronave face parte din planul de înnoire a flotei demarat de Blue Air acum doi ani. Pana în 2013, flota se va extinde cu alte cinci aeronave, acestea fiind achizitionate de catre companie direct de la producatorul Boeing. “Noua aeronava ne va ajuta sa deservim într-o mai mare proportie regiunea Moldovei, care devine o zona din ce în ce mai importanta pentru dezvoltarea companiei Blue Air. Odata cu introducerea noii rute, Bacau – Paris, cat si datorita curselor deja încetatenite, s-a înregistrat o cerere a rezervarilor venite atat din partea pasagerilor din Bacau cat si a celor din orasele apropiate, motiv pentru care a aparut necesitatea de a mari capacitatea de operare. Pentru 2010, estimam un trafic de 250.000 de pasageri transportati de catre toti operatorii de pe Aerportul International George Enescu”, a afirmat Razvan Rizea, administrator Blue Aero, compania care a concesionat aeroportul din Bacau. Noua aeronava va opera curse regulate catre Milano, Bologna, Paris, Torino, Roma si Londra.

                Silvia Patrascanu

                Austeritate pentru toata lumea!

                  Boc i-a pregatit pe prefecti inainte de proteste

                  Claudiu Balan, prefectul judetului Bacau, a participat, ieri, la videoconferinta convocata de Emil Boc, prim-ministrul Romaniei, pe tema prioritatilor actului de guvernare si a masurilor de austeritate care au fost stabilite de comun acord cu FMI. “Romania consuma mai mult decat produce. În plus, ceea ce se produce este prost împartit în cadrul bugetului în Romania”, a declarat premierul, în cadrul videoconferintei, adaugand ca masurile de reducere a cheltuielilor sunt absolut necesare si reprezinta o solutuie mai buna decat cresterea taxelor. Premierul sustine ca, din 2007, echilibrul între productivitate si salarii s-a rupt: “Productivitatea a luat-o în jos, iar salariile au luat-o în sus. În 2007 si 2008 au existat nu mai putin de 20 de acte normative prin care s-au marit salariile si pensiile.” De ce era nevoie sa le spuna prefectilor aceste lucruri? “Noi suntem reprezentantii Guvernului in teritoriu, suntem cei care trebuie sa explicam de ce sunt necesare aceste masuri si cum trebuie implementate, afirma Claudiu Balan, prefectul judetului. Comunicarea e foarte importanta intr-o perioada de criza. Directorii de deconcentrate cunosc situatia pe bucatica lor, dar nu au o viziune de ansamblu asupra fenomenului. Niste masuri sunt acceptate altfel atunci cand sunt intelese. Trebuie, de asemenea, sa ne asiguram ca aceste masuri vor fi aplicate corect. Stiti ca noi de asta suferim, legi avem destule, dar stam mai prost la partea cu aplicarea.”

                  “Nu ma tem de pichetari!”

                  In radiografia cauzelor care au adus Romania in aceasta situatie, la dezechilibrul dintre consum si productie, premierul a adaugat si criza financiara globala. El a vorbit despre masurile luate de state ca Marea Britanie si Spania, aratand ca nu suntem singurii din Europa care vom suferi din cauza reducerii cheltuielilor bugetare. Emil Boc a prezentat si veniturile care nu vor fi afectate: “Nu se diminueaza salariul minim de 600 de lei, nicio pensie nu va scadea sub 350 de lei, deci nu se diminueaza pensia minima de 350 de lei, venitul minim garantat nu va fi diminuat dar va fi restrictionat asa incat sa ajunga doar la persoanele care au intr-adevar nevoie, nu vor fi afectate bursele studentilor si renta viagera care se acorda sportivilor.” Nu vor fi taiate alocatiile pentru copii si ajutoarele pentru copiii cu handicap. Toate dosarele la Legea 416 vor fi reverificate, a avertizat Emil Boc. E limpede, de altfel, ca toate formele si dosarele de ajutor social vor fi luate la puricat, caz cu caz. Saptamana aceasta va fi una de foc pentru guvernanti, astazi fiind anuntata greva generala a bugetarilor, iar maine, pichetarea tuturor prefecturilor de catre functionari, dascali, cadre sanitare, asistenti sociali, pensionari. Claudiu Balan afirma ca nu se teme de actiunile care vor urma si ca sindicalistii au dreptul la explicatii: “Voi avea un dialog real cu protestatarii, asa cum am avut intotdeauna. Oamenii trebuie sa vada ca masurile sunt echitabile, sunt pentru toata lumea, ca au efecte si ca sunt insotite si de masuri de relansare a Romaniei.”

                  Silvia Patrascanu

                  Trofeul „Ti Amo” 2010 a ajuns in Suedia

                    Sambata, 29 mai, la Onesti, sub lumina reflectoarelor, intr-o sala arhiplina cu iubitori ai muzicii usoare pentru copii, s-a desfasurat Gala Festivalului International “Ti Amo” (aflat la cea de-a XV-a editie). La acest spectacol de gala au fost desemnati castigatorii premiilor si mentiunilor acordate de catre organizatori. In cadrul inedit al prezentarii galei cu “sfetnici, spiridusi, cavaleri si zane” de catre Horia Gumeni (realizator de emisiuni la TVR Iasi) si de Miruna Oprea (vedeta onesteana a muzicii usoare), interpreta suedeza Moa Lindberg (11 ani, foto) a cucerit trofeul Festivalului “Ti Amo”. Vestea acordarii acestui trofeu de catre presedintele festivalului onestean, prof. Teodor Adobricai, directorul Casei de Cultura a Sindicatelor din Onesti, a adus un sir de lacrimi cristaline, pe chipul cu “frumusetea unei adevarate papusi”, al concurentei suedeze. “Nu imi gasesc cuvintele de emotii. Nu credeam sa castig acest trofeu deoarece toti interpretii de la Festivalul «Ti Amo» au fost foarte buni. M-am pregatit pentru acest festival, stiind despre ce este vorba aici de cand am participat in urma cu trei ani la festivalul de la Onesti, atunci cucerind premiul pentru cea mai buna aparitie scenica”, a declarat Moa Linberg, castigatoarea trofeului “Ti Amo”, inconjurata de toti concurentii care s-au bucurat de succesul sau. Compozitoarea si profesoara de muzica Adriana Stroie (ce activeaza de mai multi ani in Suedia pentru descoperirea talentelor muzicale), a mentionat: “Moa Lindberg canta de la varsta de 3 ani. As putea spune ca ea intai a inceput sa cante si apoi sa vorbeasca. Ii place mult sa danseze si tot ce se leaga de estetica. Mesajul cantecului sau, interpretat la Onesti, a fost unul de a schimba ceva in lume, chiar aici si acum. Fiind din tara unde «s-a scris muzica» (prin formatia «ABBA»), Moa Lindberg isi doreste sa participe la «Eurovision» si e mandra ca trofeul cucerit la Onesti este cel mai important din activitatea sa”.
                    Demn de mentionat este faptul ca la editia 2010 a Festivalului International “Ti Amo” alaturi de concurenti din 11 tari straine au participat si 5 interpreti de muzica usoara din judetul nostru, alaturi de alti concurenti romani. Andreea Paval (din Bacau), Isabela Avram, Raluca Bogdanescu (ambele din Onesti), Bianca Alexandra Petcu (din Moinesti) si Alis Maria Fainita (din Magiresti) au castigat cate un premiu special oferit de organizatorii festivalului.

                    Ion Moraru

                    Incepe proba C a bacalaureatului

                      Chiar daca sindicalistii anuntau saptamana trecuta ca protestul pe termen nelimitat declansat pe 31 mai va afecta, cel mai probabil, si desfasurarea probei C a bacalaureatului la o limba straina, se pare ca pe ultima suta de metri cadrele didactice din comisiile de evaluare au decis sa participe la examinare.

                      Din datele anuntate de Inspectoratul Scolar Judetean Bacau (ISJ), vineri nu era certa desfasurarea BAC-ului in trei centre din Onesti: Colegiul „Grigore Moisil”, Colegiul „Dimitrie Cantemir” si Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi”. Se pare insa ca sambata un ordin de ministru, nr. 3979, a facilitat inlocuirea profesorilor din comisiile de evaluare care doresc sa intre in greva. Astfel, in judetul Bacau, astazi se sustine proba C de BAC in toate cele 31 de centre. „Componenta comsiilor a fost stabilita inca din luna ianuarie. Daca profesorii au fost insa inlocuiti, iar comisiile sunt legal constituite, atunci si bacalaureatul va fi unul legal”, sustine Manole Chiriac, presedintele Sindicatului Liber din Invatamant, filiala Bacau (SLI). Liderul bacauan s-a aratat insa dezamagit de lipsa de solidaritate a profesorilor in acest demers care s-a dorit a fi radical. „Imi pare rau de faptul ca unii colegi au acceptat sa renunte la greva. 80 la suta dintre membrii de sindicat au semnat pentru protest. Era bine insa daca eram solidari si uniti suta la suta”, a mai spus Chiriac.

                      Parintii si profesorii vor bacalaureat

                      “Va rugam sa nu desconsiderati un an întreg de munca, a noastra si a dumneavoastra, de asemenea, sa nu incarcati niste minti tinere si, poate deja obosite de atata oscilatie, cu povara incertitudinii si sa ne dati sansa de a deveni ce ne-am propus înca de cand am intrat pe portile scolii. Asadar, nu boicotati bacalaureatul, ajutati-ne sa ne înscriem la facultate si creati, astfel, premisele formarii unor noi generatii de oameni responsabili, care sa preia fraiele unei tari aflate aproape de faliment!”, a declarat Bianca Pavel, presedintele Consiliului Judetean al Elevilor Bacau, in numele celor peste 5.000 de absolventi de clasa a XII-a pe care ii reprezinta. Un apel catre intelegerea si bunavointa cadrelor didactice au lansat si asociatiile de parinti. “Consiliul director al Organizatiei Judetene „George Bacovia” Bacau a Asociatiilor de Parinti din Învatamantul Preuniversitar se solidarizeaza cu demersul democratic al dascalilor bacauani si în acelasi timp face un apel catre conducerile unitatilor de învatamant pentru desfasurarea examenelor nationale si de bacalaureat”, se arata intr-un comunicat semnat de Gheorghe Nedelcu, presedintele asociatiei. Proba C de certificare a competentelor lingvistice intr-o limba moderna se va desfasura in trei etape: proba scrisa de 90 de minute, exprimare orala – 15 minute si intelegerea textului audiat – 20 de minute. Rezultatul evaluarii va fi exprimat prin nivelul de competenta corespunzator Cadrului European Comun de Referinta pentru Limbi. Probele scrise sunt programate pentru 28, 29, 30 iunie si 2 iulie.
                      Pe durata desfasurarii examenului, elevii pot suna la numarul de telefon 0234/510117 instituit la ISJ, pentru a reclama eventuale probleme legate de probe. La acesta vor raspunde inspectorii din Comisia judeteana de BAC.

                      Andreea Lupascu

                      Frica sparge greva

                        Bugetarii, fericiti si cu leafa mica

                        Marea greva a bugetarilor din 31 mai nu e chiar atat de mare. In institutiile publice, functionarii vor fi la post. Desi nemultumiti de taierile din leafa, acestia prefera sa rabde in continuare decat sa se vada someri. Chiar si angajatii din spitale, cei mai uniti de pana acum la proteste, au dat inapoi.

                        La mijlocul zilei de ieri, conducerea Sindicatului Sanitas, al angajatilor din sistemul sanitar, nu stia inca pe cati participanti la greva din 31 mai va putea miza. „Avem inca o problema la Spitalul Municipal Onesti, ne-a declarat Aurel Cretu, liderul bacauan al Sanitas si membru in Biroul Executiv al Federatiei Sanitas. In cursul zilei de azi (duminica, n.r.) trebuie sa primesc datele exacte de la liderul de sindicat din spitalul de la Onesti.” La mijlocul saptamanii trecute, la sediul Sanitas din Spitalul Judetean de Urgenta Bacau, a avut loc intalnirea liderilor. Situatia parea atunci clara: ca de obicei, sindicalistii in halate albe vor fi solidari in actiunea de protest. Joi au aparut insa probleme la Spitalul Municipal Onesti. Sindicalisti care isi dadusera acordul in scris pentru greva si-au schimbat peste noapte optiunea. Se vorbea, in soapta, despre amenintari cu pierderea locului de munca, in cazul celor care vor participa la greva. De altfel, joi, managerul unitatii, dr. Mihail Andronic, ne-a declarat, foarte sigur pe sine, ca in spitalul pe care il conduce se va lucra luni, din grija pentru pacienti. Vineri, liderul bacauan al Sanitas, Aurel Cretu, s-a deplasat la Onesti pentru discutii cu membrii de sindicat. Se pare insa ca nemultumirea fata de reducerea salariilor a contat mai putin in balanta fiecaruia in comparatie cu teama pentru locul de munca.

                        DSP si CJAS lucreaza

                        In institutiile subordonate Ministerului Sanatatii si Casei Nationale de Asigurari de Sanatate functionarii primesc fara cracnire masurile care le reduc drastic veniturile. Dovada ca vor veni la munca la fel ca in oricare zi a anului. „La noi se lucreaza normal, ne-a declarat Iulian Oboroceanu, director adjunct al Casei Judetene de Asigurari de Sanatate. Avem foarte mult de lucru.” La Directia de Sanatate Publica, unde cei mai multi angajati au venituri modeste, nu se va reactiona in niciun fel fata de reducerea cu 25% a salariilor. Liderul de sindicat o recunoaste deschis: oamenii se tem pentru ziua de maine si nu cred ca protestul va mai schimba ceva. “Colegii nu au fost de acord sa ne alaturam grevistilor, ne-a declarat Zamfira Sirghie, lider de sindicat. Nu vor sa piarda banii pentru ziua de luni si se tem pentru locul de munca.”

                        Doar o institutie a Ministerului Muncii lucreaza

                        In ce le priveste, institutiile Ministerului Muncii nu vor fi toate in greva. Si aceasta deoarece una dintre ele nu are sindicat. Este vorba despre Agentia Judeteana de Prestatii Sociale (AJPS) care se ocupa de gestionarea alocatiilor de stat pentru copii, a alocatiilor familiale, a indemnizatiilor de crestere a copilului si a altor prestatii sociale. "La noi in institutie nu este sindicat, astfel ca nu-i nimic organizat, dar, evident, noi nu ingradim nimanui dreptul la greva, ne-a spus Gheorghe Alexe, directorul coordonator al AJPS Bacau. Pina acum (vineri, ora 15.30 – n.n.), insa, niciunul dintre salariati nu ne-a anuntat ca intra in greva." Dar intrarea in greva era incerta vineri dupa amiaza chiar si la Inspectoratul Teritorial de Munca (ITM) Bacau, desi aici aproape toti angajatii sunt membri de sindicat. "Nu stiu inca daca va fi greva la noi, ne-a spus vineri, in jurul orei 15.00, Neculai Gosman, liderul de sindicat de la ITM Bacau. Acum circula tabelul cu semnaturile celor care sunt de acord cu greva. Vom vedea luni dimineata!" La Casa Judeteana de Pensii (CJP) Bacau lucrurile par a fi mai clare. Vor fi in greva mare parte dintre angajati, inclusiv cei de la ghiseele de relatii cu publicul, dar persoanele care se vor prezenta luni la aceasta institutie cu diverse probleme nu vor face cale intoarsa asa cum au venit. "Oamenii vor fi orientati spre serviciul juridic si catre cei din conducerea institutiei, ne-a spus Liviu Cretu, directorul coordonator al CJP Bacau. Toti directorii vor acorda audiente luni." Totusi, casieriile vor fi inchise atat la CJP Bacau cat si la Casa Locala de Pensii Onesti, astfel ca nu se va face niciun fel de plata. In greva vor fi si salariatii Agentiei Judetene pentru Ocuparea Fortei de Munca (AJOFM) Bacau.
                        "Am pus afise la sediul institutiei judetene si la agentiile locale, am notificat conducerea, ne-a spus Aurel Catana, liderul sindicatului din AJOFM Bacau. Din tot personalul pe care l-am chestionat, 80 la suta a fost de acord cu greva." Asadar, somerii sunt sfatuiti sa ocoleasca astazi agentiile de forta de munca.

                        Asistentii sociali se aduna in curtea DGASPC

                        Sindicatele “Mens Sana” si “Familia” din cadrul Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului (DGASPC) Bacau participa, azi, la greva generala a bugetarilor, protestand astfel impotriva reducerii salariilor cu 25 la suta. “Maine, 31 mai, suntem in greva. De la ora 8 vom merge prin centre, apoi, iar la ora 9 ne vom aduna, cu banere si pancarte, in curtea sediului DGASPC si vom protesta pana la ora 16”, declara Vasile Rosca, liderul “Mens Sana”. Deoarece angajatii centrelor DGASPC trebuie sa asigure o treime dintre servicii, la protest vor participa doar angajatii care nu sunt in tura de dimineata. “Nu vrem sa afectam derularea serviciior de asistenta, beneficiarii nu au nicio vina ca s-a ajuns aici. De alfel, nimeni nu are nicio vina in afara de clasa politica”, afirma Vasile Rosca. Si in curtea centrelor de plasament, salariatii vor protesta cu pancarte, iar cei care lucreaza vor purta banderole albe in semn de solidaritate cu grevistii: “Pe 1 iunie, vom participa la un mars de protest in centrul Bacaului, impreuna cu profesorii, functionarii si pensionarii. Vom pleca de la stadion si vom marsalui pana in centru, dupa care vom picheta Prefectura Bacau.“

                        Primariile nu vor desfasura nicio activitate

                        Sindicatul PRIMOS, afiliat la Federatia Nationala a Sindicatelor din Administratie (FNSA), e format din salariatii a circa 70 de primarii din judet. Alte 10 primarii au organizatii sindicale inscrise direct in FNSA. Toti acesti functionari vor protesta, astazi, impotriva masurilor anticriza anuntate de Guvern. “Suntem in greva generala, arata Marilena Darlau, presedinta PRIMOS si vicepresedinte al FNSA. Mai exact, vom fi prezenti in primarii, dar nu vom desfasura nicio activitate. Toate serviciile publice – salubritate, evidenta populatiei, spatiile verzi, politia primariei, asistenta sociala etc. – vor fi in greva pe 31 mai, iar pe 1 iunie, vor participa la pichetarea Prefecturii. Salariatii Prefecturii si ai Consiliului Judetean (CJ) Bacau vor lucra astazi. “Nu facem greva pentru ca nu suntem platiti daca nu muncim, arata Florian Morosanu, liderul functionarilor din CJ, afiliati la SED LEX. Si asa salariile sunt extrem de mici. Lucrurile vor ramane asa cum sunt oricat am protesta noi. Daca ar exista o sansa minima de a schimba ceva am intra in greva, dar suntem siguri ca nu vom obtine nimic.”

                        Doina Mincu
                        Elena Tintaru
                        Silvia Patrascanu

                        Fiscul vrea 65 miliarde de lei de la CET Bacau

                        Societatea de termoficare „fumega” a faliment

                        In urma unei decizii de impunere emisa in martie 2009, societatea CET Bacau este obligata de Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) la plata unor obligatii fiscale restante in cuantum de peste 65 miliarde de lei vechi. Banii constituie TVA colectata in suma de peste 38 miliarde de lei vechi pe care furnizorul de termoficare nu a calculat-o la pierderile de energie termica din reteaua de transport si distributie. Decizia de impunere prevede penalitati de intarziere in cuantum de peste 24 miliarde de lei vechi. La aceasta suma se mai adauga alte 2,68 miliarde de lei vechi, pe care ANAF le cere CET-ului, bani constand in TVA necalculata la subventii le primite.

                        Fiscul a pus gand rau societatii de termoficare bacauane. Prin Decizia de Impunere nr. 54 din 10 martie 2009, ANAF obliga CET Bacau la plata a peste 65 miliarde de lei vechi (peste 2 milioane de dolari), bani constand in TVA necalculata la pierderile din reteaua de distributie. La cele 41 de miliarde lei vechi pe care Fiscul le cere in contul TVA necalculata, se adauga alte 24,2 miliarde constand in penalitati de intarziere la plata.

                        Au contestat decizia

                        Reprezentantii CET sustin ca au contestat in instanta decizia ANAF si ca se asteapta la un verdict favorabil. Marius Stanila, director economic al CET, a declarat pentru cotidianul Desteptarea ca TVA nu poate fi calculata pentru pierderile din reteaua de distributie. „Suntem in litigiu pe aceasta decizie de impunere si nu vreau sa comentez. Cei de la ANAF au spus ca se poate deduce TVA pe pierderi. Energia pe care o producem nu poate fi stocata. La iesire avem o anumita valoare, iar la consumator o alta valoare. Ei au spus ca am facturat mai putin decat am produs. E adevarat ca energia este asimilata unei margi in Codul Fiscal, dar daca ar fi lipsa in gestiune ar trebui imputata cuiva”, a opinat Stanila.

                        Vot cu ochii inchisi

                        In timp ce Fiscul vrea sa execute CET-ul cu aproape 2 milioane de dolari, pe 27 mai, la ultima sedinta a Consiliului Local, alesii bacauanilor au aprobat, cu unanimitate, situatiile financiare pe 2009 ale societatii de termoficare. Niciunul dintre consilieri nu a ridicat obiectii. Potrivit documentelor financiare, CET a incheiat anul 2009 cu o pierdere neta de 165 miliarde de lei vechi. Concomitent, cifra de afaceri a societatii a scazut cu 5,33 la suta ca urmare a debransarilor din sistemul public de termoficare. Nicolae Zaharia, consilier local PSD si membru in Adunarea Generala a Actionarilor (AGA) de la CET, a declarat pentru cotidianul Desteptarea ca nu avea cunostinta de decizia de impunere emisa de ANAF. Zaharia a afirmat ca situatiile financiare de la CET au fost intocmite de doi auditori. „Este o situatie pe care managementul CET Bacau trebuie sa o explice, privit si din perspectiva faptului ca la CET au fost doua firme care au facut audit financiar-contabil. Aceste probleme trebuiau evidentiate acolo. Vinovati de situatia creata sunt managementul societatii, Consiliul de Administratie care este impus de primarul Stavarache Romeo si cele doua firme care s-au ocupat de auditarea CET”, a afirmat consilierul pesedist.

                        Legea e clara

                        Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, asimileaza energia produsa de societatile de termoficare unei marfi supuse rigorilor comerciale. Articolul 128, alineat 2, prevede ca energia electrica este un bun mobil corporal, livrarile de energie fiind – pe cale de consecinta – impozabile. „Energia electrica, energia termica, gazele naturale, agentul frigorific si altele de aceeasi natura sunt considerate bunuri mobile corporale”, se precizeaza in articolul de lege citat.

                        Bomba cu ceas

                        CET Bacau este o adevarata gaura neagra pentru buzunarele contribuabililor bacauani. Societatea a inregistrat pierderi colosale in ultimii ani, pe fondul debransarii tot mai multor apartamente de la reteaua publica de termoficare. Proiectul de hotarare aprobat de alesii locali pe 27 mai contine mai multe referate si situatii financiare care dezvaluie fata ascunsa a finantelor CET. Un grafic privind datoriile CET (2003-2009), anexat la proiectul de hotarare, atesta ca pasivele societatii de termoficare au crescut progresiv in intervalul 2003-2009. Astfel, daca in ultimii doi ani ai administratiei Sechelariu, datoriile CET au fost de doar 33,8 miliarde de lei vechi (2003), respectiv 44,5 miliarde (2004), in ultimii doi ani ai actualei administratii datoriile CET au „explodat” literalmente: 380 miliarde de lei vechi (2008), 165 miliarde (2009). Asta, in timp ce numarul clientilor CET s-a diminuat vertiginos, acesta depasind de putin cifra de 20.000.

                        Pierderi de peste 30 la suta

                        In acest moment, pierderile in reteaua de distributie din municipiu depasesc 30 la suta din valoarea la care energia pleaca din CET. In repetate randuri conducerea societatii de termoficare a reclamat faptul ca infrastructura de distributie se afla in proprietatea Consiliului Local, for ce este si actionar unic in cadrul CET. Practic, in cele din urma pasivele rezultate in activitatea furnizorului de agent termic ajung sa se rasfranga asupra buzunarelor platitorilor de taxe din municipiu.

                        Lucian Bogdanel

                        ULTIMELE ȘTIRI