Acasă Blog Pagina 5261

ANL-urile sociale, atentat la bugetul local

    Locatarii din blocul 46A de pe strada Letea au stat toata vara fara apa calda. Cei care sunt cu plata intretinerii la zi au ajuns la capatul rabdarii si le este teama ca iarna ii va prinde cu caloriferele reci. Unii dintre locatari au vrut sa-si doteze locuintele cu centrale termice individuale, dar Primaria Bacau nu le-a permis, fiindca vrea sa-i “lege” de CET.

    Cele doua scari ale blocului 46 A de pe strada Letea sunt dotate cu centrale proprii care ar putea asigura confortul in orice sezon al anului, insa acestea nu mai functioneaza de pe data de 27 mai. “Furnizorul de gaze a sistat furnizarea din cauza restantelor acumulate la plata facturilor pentru cele doua scari, ne-a declarat Adriana Coman, administratorul Asociatiei ANL Letea 46A. Locatarii sunt chiriasi ai Primariei Bacau. Unii dintre ei au datorii imense. Din cauza lor sufera si locatarii care isi achita toate obligatiile catre asociatie la zi.” Pe tabelele de intretinere de la cele doua scari se observa clar discrepanta dintre locatari. In timp ce unii dintre ei au grija ca luna de luna sa achite intretinerea, altii nu au facut-o de ani intregi. Altfel nu se explica debitele de 7.000 de lei sau chiar de 10.000 de lei.

    Ani de chin

    “De ani de zile ne chinuim asa, ne-a declarat M.M., locatar in acest bloc. Ii intelegem omeneste pe cei care au greutati si nu reusesc sa plateasca la zi, insa avem si vecini care nu vor sa achite intretinerea. Au câte trei salarii in casa, consuma apa rece, apa calda si caldura fara restrictie, dar bani nu dau. Noi, ceilalti, care platim la zi facem economie, ca sa nu ne vina mult de plata. Ei de ce sa faca, daca tot nu platesc?” Anul trecut, in vara, locatarii s-au spalat tot la lighean. Când au vazut ca se apropie iarna iar vecinii nu dau semne ca si-ar plati factura la gaze, au pus mâna de la mâna si au dat bani la asociatie, in avans, pentru ca furnizorul sa redeschida robinetul. “Acum am ajuns iar in pragul iernii, ne-a declarat B.A., locatar. Nimic nu s-a schimbat. De 6 ani ne chinuim asa din cauza celor care nu platesc.”

    Datornici de doua feluri

    Asociatia de locatarinu a reusit sa gaseasca o cale de a rezolva aceasta problema. Presedintele Mihai Nita sustine ca a batut la usile datornicilor pentru a-i convinge sa achite restantele, dar fara folos. Administratorul Adriana Coman spune ca nici actiunea in instanta nu s-a dovedit eficienta. Una dintre datornice a obtinut o esalonare la plata celor 10.000 de lei datorati. Trebuia sa achite 500 de lei pe luna, insa dupa doua rate s-a oprit. Paradoxal este ca oamenii cu adevarat necajiti au restante mai mici. “Eu am 5 copii, dintre care 4 merg la scoala, ne-a declarat Angela Sirbu. Ii cresc singura. Ce sa fac? Sa le pun pâine pe masa sau sa platesc datoria? Am datorii, dar sunt care au mai mari decât mine.”

    Primaria paseaza raspunderea

    Locatarii nemultumiti de situatie si conducerea asociatiei au cerut primariei sa gaseasca o solutie. Primaria s-a spalat insa pe mâini si a pasat raspunderea asociatiei, aratând ca acesteia ii revine obligatia de recuperarea a restantelor. De fapt, singura in masura sa puna capat acestei situatii este Primaria Bacau. In contractul de inchiriere se stipuleaza ca locatarul este obligat sa-si achite obligatiile de plata. In caz contrar, poate fi evacuat. “Am trimis saptamâna aceasta la primarie tabele cu datornicii, pentru ca acestora sa nu li se incaseze chiria si sa fie evacuati”, a mai spus administratorul. De fapt, primaria nu ar fi trebuit sa permita acumularea unor debite de 40.000 de lei, la scara A, sau de 10.000 de lei, la scara B. Datornicii ar fi trebuit debransati de la utilitati dupa primele 3 luni de neplata (exista posibilitatea tehnica). Atunci, acestora le-ar fi fost mai usor sa ajunga la zi, iar vecinii lor nu ar mai fi fost obligati sa se spele toata vara la lighean, iar in prag de iarna sa stea cu grija frigului din apartamente.

    “Am vrut sa montez centrala termica in apartament, insa, fiind chirias, a trebuit sa cer acordul proprietarului, primaria. Am fost refuzat si mi s-a raspuns ca vom fi toti bransati la CET.”
    Locatar din blocul 46 A, strada Letea

    Situatia nu este singulara. Si la blocurile ANL de pe strada Bucegi s-a trecut la sistarea apei calde din cauza chiriasilor rau-platnici. Chiriasii primariei sunt, de altfel, spaima mai multor asociatii de proprietari. Scari sau chiar blocuri intregi ramân fara utilitati deoarece acestia nu-si platesc intretinerea, iar primaria se ascunde in spatele “grijii” fata de cazurile sociale. Este mult mai simplu asa, decât sa faci anchete sociale pentru a separa necajitii de rau-platnici si a gasi solutii pentru fiecare caz in parte.
    Doina Mincu

    Fotbal juniori/ Bacaul, debut in forta

    Selectionata under 16 a judetului s-a impus cu 3-2 in deplasare, contra rivalilor din Neamt

    Pe sintetic

    Daca ziua buna se cunoaste de dimineata, atunci reprezentativa de fotbal sub 16 ani a Bacaului va avea un rol de protagonista in Campionatul National. Vineri, in prima etapa a grupei, elevii lui Giani Florian s-au impus in deplasare cu scorul de 3-2 contra selectionatei judetului Neamt. "E o victorie foarte importanta, mai ales ca am jucat pe un teren sintetic, cu care nu suntem obisnuiti", a punctat antrenorul Florian.

    Hat-trick

    Bacauanii au inceput in forta jocul de la Piatra Neamt, conducând cu 3-0. Omul meciului a fost atacantul Aerostarului, Alin Tupala, autorul unui hat-trick. Tupala a deschis scorul in minutul 15, in urma unei excelente pase pe culoar a lui Claudiu Filip, l-a majorat in minutul 48, atunci când a finalizat o actiune individuala si a inscris al treilea gol in minutul 68, la centrarea lui Silochi. Gazdele au revenit pe final, marcând de doua ori, insa nu au mai putut intoarce rezultatul.

    Revansa

    "Tupala si-a luat revansa pentru evolutia mai slaba din ultimul meci de pregatire, cu selectionata Harghitei", a spus Giani Florian, care a mizat pe urmatoarea formula in jocul de la Piatra: Petrariu (FCM Bacau) – D. Filip (CSM Moinesti), Pavel, Popa, Danila (toti LPS Bacau) – Aghirculesei, Cl. Filip, Scânteie (toti FCM Bacau), R. Gheorghe (Aerostar) – Bucur (FCM Bacau), Tupala (Aerostar). Au mai jucat: Avram si Humuta (ambii FCM Bacau), Lupu (Aerostar) si Silochi (UZU Darmanesti).

    D. Sion

    Box / Campionii intra in ring

    De azi si pâna vineri, Sala Sporturilor din Bacau gazduieste Nationalele de seniori

    Primul gong

    Dupa o asteptare de 14 ani, Bacaul este din nou gazda Campionatului National de seniori. De astazi si pâna vineri, cei mai buni pugilisti ai tarii de la 11 categorii se vor bate pentru medalii in Sala Sporturilor din Bacau. Ziua inaugurala este singura cu program redus (16-18). Marti, miercuri si joi se va lupta intre orele 16-20, pentru ca finalele de vineri, care vor fi transmise de TVR sa inceapa la ora 18.00.

    Public numeros

    "Suntem onorati sa gazduim o manifestare de o asemenea anvergura. Speram ca publicul spectator sa vina in numar cât mai mare la aceasta editie a Campionatului National deoarece va avea ce vedea", a declarat directorul SCM Bacau, Relu Auras, care va renunta zilele urmatoare la costum in favoarea treningului de antrenor: "Vizam doua-trei medalii de aur".

    Sanse la podium

    SCM Bacau va conta pe sapte pugilisti la Nationalele care incep azi: Valentin Cioaca (la 52 kg), Catalin Sandu (60 kg), Sorin Sandu (64 kg), Ronald Gavril 75 kg), Constantin Bejenaru (91 kg), Mihai Nistor si Costel Patriche (ambii la +91 kg). "Toti au sanse la un loc pe podium. Ramâne de vazut cum vor fi materializate aceste sanse, insa e clar ca vrem sa obtinem rezultate cât mai bune la noi acasa", a precizat Auras.

    Duel SCM-Dinamo

    Nationalele de la Bacau anunta un duel de zile mari intre gazdele de la SCM si Dinamo Bucuresti. Marea batalie se va da la categoria 75 de kilograme, acolo unde finala i-ar putea avea in ring pe bacauanul Ronald Gavril si dinamovistul Bogdan Juratoni. Campion en-titre, Gavril si-a dovedit suprematia in fata lui Juratoni si la Cupa României desfasurata la inceputul acestui an, atunci când si-a invins adversarul prin KO.

    Sparring-uri la Onesti

    La 60 de kilograme, Catalin Sandu are si el de aparat titlul cucerit in sezonul trecut, in timp ce "greul" Bejenaru lupta ca sa-si ia revansa pentru descalificarea de la editia din 2009, desfasurata la Arad. Pugilistii SCM-ului s-au pregatit in ultimele zile la Onesti, acolo unde au sustinut si câteva sparring-uri, iar de sâmbata au revenit in Bacau. De azi, ei au treaba serioasa: se bat pentru medalii!

    Dan Sion

    Nu e Stavarache!

    "Urari de bine"

    Cine se astepta sa-l vada pe primarul Romeo Stavarache in tribuna oficiala a "Municipalului", la meciul de vineri dintre FCM Bacau si Sport Club, a ramas probabil dezamagit. Stavarache a fost, totusi, prezent pe stadion, insa doar in mesajele – scrise sau verbale – ale galeriei "galben-albastrilor". Cei aproximativ 60 de fani bacauani i-au transmis din nou "urari de bine" lui Stavarache, pe care-l considera principalul vinovat pentru retrogradarea FCM-ului in C, la masa verde.

    Sprit la "Miorita"

    Primarul Romeo Stavarache s-a intâlnit la finalul meciului si cu membrii echipei sale de suflet, SC Bacau. Rendez-vous-ul nu a avut insa loc la vestiare, ci la restaurantul "Miorita", acolo unde gruparea sprijinita de Primarie a sarbatorit pâna dupa miezul noptii remiza de pe "Municipal". "La dusuri, in special, dar si la restaurant a fost mare entuziasm. Parca se venea dupa promovarea in A, nu dupa un egal chinuit", a relatat un mesean.

    Doar FCM

    Spre deosebire de staff-ul celor de la Sport Club, galeria FCM Bacau nu a avut ce sarbatori. Membrii "FCM 1950 Bacau" au avut totusi o satisfactie: nimeni nu a cântat sau strigat pentru Sport Club Bacau. "Au fost unele promisiuni si propuneri contra-cost din partea adversa, dar niciun suporter nu s-a «mânjit». Am aratat inca o data faptul ca, pentru noi cel putin, in Bacau exista o singura echipa: FCM", au marturisit ultrasii.

    Dan Sion

    Fotbal, Liga a lll-a: X si zero

    FCM Bacau – Sport Club Bacau 0-0

    Stadion: "Municipal". Spectatori: aproximativ 500. Suturi la poarta: 12-4 (pe poarta: 5-2). Cornere: 10-3.
    FCM Bacau: Stamatin – Codreanu, Lozneanu, Ursu, Eudean – Apostol, Apostu (min. 67 Taban)- Vraciu (min. 76 Luncanu), Dobos, Lipovanu (min. 52 Curiliuc)- Boghian. Antr.: Gh. Poenaru.
    SC Bacau: Satco – Radutoiu (min. 88 Banu), Fl. Matei, Bamba, Dobârceanu – De Grood, Pintea – Vasiliu (min. 90 Doicaru), Petrea (min. 46 Dediu), Pricop – Ungureanu (min. 31 Dragan). Antr.: C. Panait.
    Arbitri: Emil Voicu (Bacau) – Joszef Fodor (Odorheiu Secuiesc), Joszef Peter (Sfântu-Gheorghe).

    Angajament da, executii ba

    Daca s-ar fi punctat ca la box, ar fi câstigat FCM Bacau. Fiind insa vorba de fotbal, fie el si de Divizia C, "meciul asteptat de intreg orasul" s-a incheiat nedecis. 0-0. Fara goluri, dar si fara arcade sparte sau lovituri sub centura. Dupa un joc care s-a impus mai degraba prin angajament decât prin executii deosebite, FCM Bacau si Sport Club si-au impartit, deci, punctele. Luând in considerare ratarile gazdelor si bucuria de la final a oaspetilor, e usor de inteles cine a fost mai aproape de victorie si cine de infrângere.

    Aglomeratie la mijloc

    Cele doua formatii au aglomerat din start mijlocul terenului. La FCM, lânga Fane Apostol (remarcabila evolutia sa) a aparut Apostu, Vraciu a fost retras mijlocas dreapta, pentru ca banda stânga sa fie incredintata lui Lipovanu. Dincolo, Sport Club s-a prezentat, de la brâu in sus, cu aceeasi formula ca in etapa precedenta, dar a adus trei oameni noi pe fund, in frunte cu Satco. Portarul SC-ului a fost de netrecut, remarcându-se in prima repriza la "bombele" lui Dobos si Lipovanu (minutele 16-17), insa si Stamatin a tremurat la bara lui Vasiliu. In rest, repriza a avut mintea confuza si fata ridata.

    Curiliuc, ce ratare!

    Dupa pauza, s-a aglomerat o singura jumatate de teren: cea a oaspetilor. "Galben-albastrii" si-au intensificat dominarea, in cautarea loviturii decisive. Cel mai aproape de gol a fost Curiliuc in min. 53. La nici 60 de secunde de la introducerea sa, "decarul" gazdelor a ratat incredibil ocazia etapei, trimitând din patru metri peste transversala! Pe faza ofensiva, Sport Club n-a cerut nimic de la viata, exceptie facând doua contraatacuri irosite de Radutoiu si Dediu. In aparare, insa, trupa lui Panait si-a facut bine treaba, chiar daca a recurs si la repetate trageri de timp. Finalul i-a gasit pe oaspeti ingramaditi in propriul careu, Satco meritând prima dubla pentru cum l-a blocat pe Luncanu. Dupa un meci de X si zero trebuie sa asteptam returul pentru mai mult fotbal. Asta daca s-o mai juca…

    Dan Sion

    Karting / Final de sezon

    Ieri, pe circuitul bacauan "Selena Motor Sport" s-a desfasurat ultima etapa a Campionatului National

    Ajutor de la bulgari

    Editia 2010 a Campionatului National de karting a ajuns la final. Ieri, circuitul bacauan "Selena Motor Sport" a gazduit etapa a sasea si totodata ultima a competitiei. Runda care a pus punct sezonului intern a reunit la start doar 32 de piloti, dintre care cinci sositi din Bulgaria si Ucraina. De altfel, prezenta a doi sportivi bulgari a salvat clasa KF2, care altfel ar fi riscat fie o comasare, fie chiar anularea sa. "Chiar si in conditiile unui numar de piloti mai redus, etapa bacauana a fost o reusita", au concluzionat reprezentantii Federatiei.

    Florescu, in absenta lui Marcu

    Ca de obicei, prezenta cea mai activa s-a inregistrat la Mini. De altfel, aceasta clasa a oferit si cele mai palpitante dueluri. In absenta noului campion al clasei Mini, Denis Marcu (Selena Motor Sport), plecat in Italia, unde se pregateste pentru Campionatul Mondial, runda bacauana a fost adjudecata de Petrut Florescu. Bucuresteanul, care a reusit un adevarat tur de forta in prima mansa, a fost urmat in clasamentul de etapa de Andrei Vajda si de Alexandra Marinescu (Selena Motor Sport).

    Marinescu, inca un podium!

    Pentru Alexandra Marinescu, acesta a fost cel de-al doilea podium de etapa obtinut in 2010. Reprezentanta Selenei Motor Sport a a avut o comportare foarte buna in mansa de debut, adaptându-se fara probleme la conditiile de ploaie. Alexandra a cochetat mult timp cu locul secund, pe care l-a cedat ulterior lui Vajda. In mansa secunda, Marinescu putea termina chiar pe doi daca nu ar fi fost lovita din spate de acelasi Vajda, insa a reusit sa recupereze teren gratie penalizarilor unor adversari.

    "Pufuleti" norocosi

    Cea mai norocoasa clasa a fost Pufo, care a reusit sa intre in concurs cu ambele manse in ciuda ploii care a cazut dimineata. Spre dupa-amiaza, norii au fost mult mai prietenosi, iar "pufuletii" au dat nastere unor curse captivante si lipsite de incidente. Luca Serbu si Andrei Ponta si-au impartit victoriile, fiind talonati de un reprezentant al gazdelor de la Selena Motor Sport, Mihailov Paskar. Acesta din urma s-a declarat multumit de locul 3, dar a anuntat ca in 2011 va ataca titlul. Sa fie!

    Clasamentele etapei a sasea a Campionatului National

    Clasa Pufo
    1. Andrei Ponta (Real Racing)
    2. Luca Serbu (Urban Fast)
    3. Mihailov Paskar (Selena Motor Sport)

    Clasa Mini
    1. Petrut Florescu (Urban Fast)
    2. Andrei Vajda (Go Kart Team)
    3. Alexandra Marinescu (Seolena Motor Sport)

    Clasa KF 3
    1. David Dugaesescu (Dumages Racing)
    2. Georgi Tackov (TFR Motor Sport/ Bulgaria)
    3. Ivanov Lachezar (TFR Motor Sport/ Bulgaria)

    Clasa KF2
    1. Stefano Lochvaliev (TFR Motor Sport/ Bulgaria)
    2. Daniel Nicolescu (Kart Racing Club)
    3. Mitko Matev (TFR Motor Sport/ Bulgaria)

    Clasa KZ2
    1. Salvatore Arcarese (Real Racing)
    2. Viktor Stefan (CSSK Tg. Secuiesc)
    3. Denis Dugaev (Ucraina)

    Dan Sion

    X si zero

    Cel mai asteptat meci al saptamanii si poate al turului din Seria l a Ligii a treia, cel dintre FCM Bacau si Sport Club s-a incheiat la egalitate, 0-0 si nu a fost tocmai un regal fotbalistic. Au lipsit golurile, dar nu ocaziile si angajamentul. Echipa antrenata de Gheorghe Poenaru s-a aflat la cirma intilnirii, insa atit ratarile, cit si buna organizare a adversarului au facut ca tabela sa ramina blocata in dreptul unui scor alb. Sport Club a avut un singur sut in prima repriza, destul de periculos prin Petrea, care a trimis balonul din afara careului putin pe linga poarta lui Stamatin. Cel care a avut cel mai mult de furca a fost portarul oaspetilor, Satco. Acesta s-a remarcat in mai multe rinduri, spunindu-i "nu" atit lui Dobos, la un sut din unghi expediat in minutul 15, cit mai ales la bomba expediata din afara careului de Lipovanu. Faza care putea decide meciul s-a consumat in minutul 53, atunci cind noul intrat Curiliuc a avut golul in virful bocanacului la o pasa a lui Vraciu. Satco era batut, insa Curiliuc a ratat incredibil, trimitind mingea peste transversala din numai patru metri. In partea secunda, Sport Club a incercat sa loveasca pe contraatac, dar Radutoiu a gresit tinta la o pasa neglijenta a lui Apostu. Cu un Fane Apostol remarcabil, FCM Bacau si-a intensificat dominarea pe final, insa Luncanu a ratat si el doua mari ocazii de gol in minutele 87 si 90, astfel incit fluierul de final al arbitrului Emil Voicu (foarte buna prestatia sa) a consfintit un rezultat de egalitate. (D. Sion)

    Primaria Zemes si-a facut motel

      Primaria Zemes a cumparat stadionul care a apartinut societatii PETROM si l-a modernizat. In locul imobilului distrus de incendiu a construit un motel si acum spera sa atraga bani la buget. Edilul sustine ca aerul curat, de munte si peisajul asigura succesul acestei investitii.

      Stadionul din Zemes, care a apartinut SC Petrom SA, a fost achizitionat de Consiliul Local (CL) cu numai 10 milioane de lei vechi, suma care a acoperit, de fapt, taxele notariale. Primaria a cumparat stadionul si ce mai ramasese din baza sportiva dupa incendiul din decembrie 2007. Vechea cladire a fost mistuita de flacari, doar fundatia scapand intreaga, insa, pentru autoritati, important era terenul: 4500 mp la marginea padurii de brad, intre munti. Primaria Zemes a reconstruit motelul, a lansat oferta si acum asteapta cereri. Edilul spera ca aici vor veni, in cantonament, sportivi din toata tara si din toate domeniile – boxeri, luptatori, judocani etc. – si ca banii incasati pentru cazare vor spori bugetul local. Oamenii tin foarte mult la “Gloria” Zemes, echipa de fotbal a comunei, si vor sa o vada intrata in liga a IV-a. “Am reusit sa gasim sponsori pentru echipa, dar ne intereseaza foarte mult un parteneriat public-privat, arata primarul Ioan Selaru. Suntem in cautarea unei societati comerciale care sa se angajeze ca va sustine echipa pe termen lung, in schimbul administrarii motelului, care ar putea fi o afacere foarte buna.” Cladirea, care are o suprafata de 740 mp, a costat 3,7 miliarde de lei vechi, iar imprejmuirea, 275 de milioane de lei. Motelul cuprinde un apartament si sase camere, dusuri pentru sportivi, bai individuale, un birou, sala de mese, bucatarie si vestiare. In total sunt 20 de locuri de cazare. Ioan Selaru e foarte optimist. Edilul sustine ca baza sportiva din Zemes va avea clienti, “mai ales ca peisajul si aerul curat, de munte, sunt in favoarea noastra.”

      Silvia Patrascanu

      Sase suflete inghesuite pe 21 metri patrati

        Trei bebelusi gemeni cresc in conditii improprii

        O familie cu trei copii gemeni in vârsta de 10 luni locuieste in conditii total improprii. Ocupa o camera de 21 mp in care nu incape niciun patut. A depus cerere pentru locuinta sociala inca din ianuarie la Primaria municipiului Bacau, dar nu i s-a dat nicio speranta. In loc de programare in audienta la primar, i s-a expediat un raspuns evaziv la cererea ei.

        Cristina Elena Caldararu a nascut la mijlocul lunii noiembrie, anul trecut, o fetita si doi baieti minunati, care sunt lumina ochilor celor doi parinti. Copiii au venit pe lume intr-o familie cu o stare materiala modesta. La aproape un an de la nasterea lor, parintii locuiesc, impreuna cu ei si o nepoata care ii ajuta, in aceeasi garsoniera dintr-un bloc de nefamilisti, de pe strada Bucegi, unde baia si bucataria sunt la comun. Camera are doar 21 metri patrati. O parte din ea a fost amenajata ca bucatarie in care au incaput un aragaz, un frigider si o masuta cu doua scaune. Restul incaperii este mobilat cu doua sifoniere, o servanta si doua paturi alaturi de care a fost instalata si o masina de spalat. Cât au fost mai mici, bebelusii au dormit cu parintii in cele doua paturi. De când au mai crescut si au inceput sa mearga de-a busilea, nu au mai putut fi tinuti in pat. "Dormim cu ei pe jos, pentru ca in pat se ridica noaptea, pleaca si pot sa cada, ne spune Cristina Elena Caldararu. Si ziua trebuie sa-i tinem tot pe jos. Nu avem unde baga patuturile pentru ca nu este loc. Am amenajat bucatarioara in camera pentru ca nu am cum sa merg la capatul celalalt al coridorului si sa-i las nesupravegheati. Abia avem loc sa stam la masuta din bucatarie."

        "La primarie sunt alte prioritati"

        Parintii copiilor nu au stat cu mâinile in sân, asteptând ca situatia sa se rezolve de la sine. La inceputul lunii ianuarie au depus la Primaria municipiului Bacau cerere si actele necesare pentru a le fi repartizata o locuinta sociala, macar cu doua camere. Luni de zile, insa, de la primarie nu le-a venit niciun raspuns. In cele din urma, au solicitat sa fie primiti in audienta de catre primarul municipiului Bacau. Dar in loc de programare la audienta, li s-a expediat un raspuns evaziv la cererea depusa in ianuarie. In adresa pe care au primit-o la sfârsitul lunii iunie de la Primaria Bacau, sotii Caldararu sunt informati ca dosarul urmeaza sa fie dat spre aprobare si intruneste 41 de puncte sociale. Totodata, sunt instiintati sec ca in toamna anului trecut a inceput construirea unui numar de 125 de apartamente, din care 50 vor fi terminate pâna la 31 decembrie iar restul, in primul trimestru din 2011. Dar sotii Caldararu nu au putut afla nici acum, daca dosarul lor a fost aprobat. Mama copiilor mai declara: "Am fost la Primaria 2, la serviciul spatiul locativ, sa ma interesez si mi s-a spus ca de-abia am depus dosarul si vreau aprobare, când altii asteapta de patru ani?! Am inteles ca nu-i bagat in sedinta sa-l aprobe, ca au alte prioritati. Am cerut audienta la domnul primar, dar mi s-a raspuns ca, deocamdata, nu a fost pus in discutie dosarul nostru si ca sunt câteva locuinte sociale care se vor da anul acesta."

        Garsonierele sunt scoase la vânzare

        Sotii Caldararu stau cu teama in suflet ca vor trebui sa paraseasca si camera in care locuiesc in prezent cu chirie, cladirea fiind a unei firme de constructii. Cristina Caldararu ne spune, vadit ingrijorata: "Firma scoate la vânzare toate garsonierele, deja a vândut parterul. Se dau cu 10.000 de euro. Noi nu avem bani nici macar pentru a cumpara garsoniera." Veniturile sotilor Caldararu sunt mici in comparatie cu cheltuielile pe care le implica ingrijirea si educatia corespunzatoare a trei sugari odata. Tatal lucreaza, dar câstiga modest iar indemnizatia de crestere pentru fiecare copil este de numai 510 lei. La ea se adauga alocatia de 200 lei, tot de fiecare copil. Dar din veniturile pe care le au trebuie sa plateasca lunar chiria de 400 lei, sa cumpere la copii cel putin 15 cutii de lapte praf, pe lânga cele 15 pe care le primesc gratuit, sa ia scutece absorbante de aproximativ 300 lei si multe altele necesare cresterii si ingrijirii celor trei copii, incât nici nu le ajung banii pe care ii au. Asadar, nici nu poate fi vorba despre cumpararea nici macar a garsonierei in care locuiesc in prezent.
        Elena Tintaru

        Degringolada in sistemul de invatamant

          Catedre libere, profesori suplinitori la ore si amenintari cu proteste sindicale

          81 de posturi din invatamântul bacauan nu sunt nici acum ocupate de profesori, chiar daca scoala a inceput de o saptamâna. Dintre cadrele didactice care sunt acum la catedra, circa 1.100 sunt suplinitori. In alte 100 de cazuri, s-au depus la Inspectoratul Scolar cereri de concediu fara plata. De cealalta parte, sindicalistii din sistem ameninta cu proteste. Intr-un cuvânt: degringolada.

          Repartizarea personalului didactic din invatamânt s-a incheiat. Dupa patru etape, in care nu au lipsit nemultumirile si chiar scandalurile, in final la catedra au ramas 7.719 de cadre didactice. Dintre acestia, 7.606 sunt titulare, 984 sunt suplinitori calificati, 103 – necalificati (nu au studii corespunzatoare postului) si 127 – pensionari, platiti la cumul sau cu ora. Dupa examenul de titularizare, la care s-au inscris 1.414 de candidati pe 1.648 de posturi, au mai ramas 744 de posturi pentru suplinitori. Alte 185 de catedre au fost scoase in final “la mezat” pentru suplinitorii necalificati, in ultima etapa de repartizare. “Toate aprobarile s-au acordat in functie de evolutia demografica, planurile de scolarizare, dinamica resurselor umane, politicile de personal si evolutia planurilor de invatamânt”, a explicat prof. Florin Lazar, inspector scolar general la Inspectoratul Scolar Judetean Bacau.

          Au plecat la munca in strainatate

          Pe de alta parte s-au inregistrat la Compartimentul pentru Managementul Resurselor Umane a ISJ Bacau nu mai putin de 100 de cereri pentru concedii fara plata, “un numar sesibil mai mare fata de anul trecut”, dupa cum a precizat prof. Teodora Craus, inspector scolar general adjunct. Cu alte cuvinte, 100 de profesori au plecat efectiv din sistem, invocând oficial “motive personale”. Neoficial, ei au ales sa munceasca in strainatate, in alte domenii decât cele pentru care sunt calificati, sau au preferat sa-si incerce norocul in tara, dar pe alte joburi. Sunt si cazuri in care s-a preferat chiar concediu fara plata pentru cresterea si educarea copilului, in conditiile in care un profesor cu gradul I ia acum, dupa reducerea de salariu, in jur de 1.200 lei pe luna. “De la mine din liceu au plecat cinci profesori, toti foarte buni. Nu este de mirare. Eu, dupa 26 de ani de munca in invatamânt, am luat pe ultima luna 1.500 lei. Unul dintre profesorii care au plecat, prin concediu fara plata, a recunoscut ca se duce in Italia, pentru a ingriji o batrâna, pe un salariu de 800 de euro/luna. Pentru noi este o pierdere foarte mare, dar nu avem ce face”, ne-a declarat prof. Daniela Birzu, director la Liceul de Arta “George Apostu” din Bacau.

          “Un an greu, incert si cu multe necunoscute”

          Iar cazurile sunt multe, in mai toate scolile, chiar si in cele de la orase. “Conform legii, orice cadru didactic care are cel putin 10 ani vechime, poate beneficia de 1 an concediu fara plata, cu blocarea postului, sau de concediul de studii, dar care nu este nici el platit”, a mai adaugat Craus. “De la noi au plecat doi salariati de la intretinere. Au fost nemultumiti de salariu. S-au dus in Italia. E un an greu. Greu, incert si cu multe necunoscute”, ne-a precizat Mircea Bostan, director Scoala "Constantin Platon" Bacau.

          81 de catedre libere

          In prezent, din statisticile ISJ Bacau sunt 81 de catedre neocupate. “Dintre acestea, 51 sunt catedre complete, iar restul sunt fractiuni. Cele mai multe posturi vacante, 19, sunt la Liceul de Arta, care are multe specializari pe diferite instrumente”, a afirmat prof. Cristian Cuciac, inspector scolar general adjunct. Multe dintre catedrele care apar scriptic ca fiind libere, au fost ocupate prin deciziile luate de directori. Ei sunt cei care trebuie sa asigure continuitatea actului didactic. Tocmai de aceea, cel putin la nivel declarativ, ISJ sustine ca nu exista in prezent elev in nicio scoala din judet care sa nu aiba profesor la catedra. Iar la Liceul de Arta, dupa cum ne-a explicat tot directorul unitatii, “problema e deja rezolvata. Avem dreptul conform Statutului personalului didactic si a Metodologiei de miscare a personalului didactic sa colaboram cu Filarmonica. Au fost scoase la concursul de titularizare posturile vacante, nu s-au ocupat si, la fel ca in fiecare an, se lucreaza cu profesorii de la Filarmonica”, a mai spus prof. Daniela Birzu.

          Pregatiri de proteste

          Nici sindicalistii din Invatamânt nu vor sa cedeze. Deja sunt in negocieri intense, dar nu s-a stabilit nimic concret. “Sunt la Bucuresti acum. Cert este ca proteste vor fi si in sistemul de invatamânt. Decizia finala va fi luata saptamâna viitoare. Nimeni nu ne-a consultat inainte de a se pune in practica masurile care au dat peste cap intreg actul educational”, a spus si Manole Chiriac, liderul Sindicatului Liber din Invatamânt Bacau. Din Bacau au fost “taiate” peste 960 de posturi, asta dupa ce anul trecut s-au mai redus 730. Pe de alta parte, salariile cadrelor didactice s-au redus cu 25 la suta si 62 de unitati scolare, din intreg judetul, in special din mediul rural, au fost inchise fara consultarea prealabila a directorilor de scoli si a primarilor. In concluzie, destule motive care in final au dus la o singura stare de fapt: degringolada.
          Roxana Neagu

          Politistii intra in greva

            Este oficial! Luni, 20 septembrie politistii bacauani vor incepe grava. Anuntul a fost facut chiar de catre liderul de sindicat, Marian Pavel. Oamenii legii nu vor mai da amenzi, ci doar avertismente, nu vor mai lucra la dosarele penale si nu vor mai patrula. Acestea sunt doar câteva dintre masurile de protest ale politistilor.

            In emisiunea de miercuri, 15 septembrie, Desteptarea de Seara, liderul Sindicatului National al Politistilor si Personalului Contractual (SNPPC), filiala Bacau a anuntat oficial ca luni, 20 septembrie, politistii vor incepe protestele. Motivul? Diminuarea salariilor cu, si posibilitatea ca posturile sa fie restructurate, incepând cu 1 ianuarie 2011. Politistii si-au propus sa munceasca acum cu 25 % mai putin. "Am adus la cunostinta tuturor colegilor in ce constau aceste activitati de protest. Lucratorilor Politiei Rutiere le-am cerut sa mearga in teren, dar sa nu aplice sanctiuni contraventionale si sa nu intervina la defluidizarea traficului. Nu noi ne dorim sa se intâmple asta. Acest lucru il doresc guvernantii, Parlamentul, cei care au diminuat salariile", a declarat Marian Pavel, lider SNPPC Bacau.
            Luni, Bacaul va fi un oras al haosului. Daca politistii nu vor mai aplica amenzi, incalcarea regulilor de circulatie vor fi sanctionate doar cu avertisment. Nici agentii de la Ordine Publica nu vor mai patrula pe traseul stabilit, ci vor sta intr-un punct fix. Doar in cazul in care se vor produce evenimente grave, ca de exemplu accidente de circulatie, doar atunci politistii vor interveni. Acestora le-a ajuns efectiv cutitul la os. Majoritatea sunt datori bancilor, iar taierea lefurilor a agravat si mai mult situatia. Salariul mediu net al unui politist bacauan este 1000 de lei. Desi liderul de sindicat sustine ca a anuntat sefia Inpectoratului de Politie Judetean Bacau de intentiile de protest ale angajatilor, comandantul Vasile Oprisan este surprins de veste. Aceasta nu l-a bucurat prea mult. "Vreau sa va informez ca nu mi s-a adus la cunostinta nimic despre acest lucru si nu stiam de aceste masuri de protest, pe care politistii intentioneaza sa le faca. Ei sunt platiti sa-si faca datoria si sa-si indeplineasca atributiunile de serviciu. Nu stiu cine o sa-i plateasca pentru perioada in care nu lucreaza", a declarat comisar sef Vasile Oprisan, comandant al IPJ Bacau.
            Mai mult, inspectorul sef Oprisan a tinut sa-l traga de urechi pe liderul de sindicat spunnd ca "nu trebuie sa incite lumea la protest". Liderul de sindicat a reactionat, insa cu un indemn, acela de a "nu face presiuni asupra angajatilor", opentru ca oricum greva va fi, cu sau fara acordul inspectorului sef.
            Politistii bacauani care vor lua parte la protest ar putea fi sanctionati. Nemultumirea comandantului a fost clara.
            "Fiecare raspunde pentru actiunile sale. In cazul celor care nu-si vor face datoria se vor dispune masuri. Daca vor veni la serviciu, fara sa-si faca datoria si salariul va fi pe masura", a mai precizat Comandantul Vasile Oprisan. Chiar si asa politistii nu se vor lasa intimidati si vor participa la greva. Stiu ca acesta este dreptul loc si actiunea este una legala. In acest moment Sindicatul National al Politistilor si Personalului Contractual, filiala Bacau are 1300 de membrii si toti sunt decisi sa-si apere drepturile.

            Sinziana Filimon

            Mame dupa gratii

              N-a venit inca pe lume, dar mama lui, o femeie de 38 de ani, este decisa sa-i ofere o viata normala, chiar daca-l va naste dupa gratii.

              Venirea pe lume a unui copil este poate cea mai mare realizare in viata unei femei. Pentru Genoveva, vestea ca va avea un copil a fost motiv de bucurie. Diferenta dintre ea si alte mame este ca patru luni din perioada sarcinii si le-a petrecut dupa gratii. Afara mai are un copil, un baiat de aproape 20 de ani. Genoveva a fost condamnata la sase luni de inchisoare, pentru furt calificat. In urma cu doua luni ea a fost transferata de la Penitenciarul Târgsor la cel din Bacau, iar acum asteapta cu nerabdare sa dea nastere micutului. A aflat ca va deveni mama la câteva zile dupa ce a intrat in detentie. "Am fost fericita când am aflat, pentru ca mi-am dorit din inima un alt copil. Tatal micutului a spus ca este o minune Dumnezeeasca. Este greu sa fii mama in inchisoare. Diferenta este ca stau aici intre patru pereti. Cu toate astea primesc multa atentie din partea cadrelor de aici. Ma simt mai protejata", a povestit viitoarea mamica. Genoveva nu s-a casatorit cu tatal copilului inca. Acesta o asteapta acasa, in Roman. Deocamdata nu stie daca va avea baiat sau fata, insa dorinta cea mai mare a Genovevei este ca Dumnezeu sa-i daruiasca o fetita. "Când voi iesi de aici ma voi casatori cu concubinul meu pentru ca-mi doresc sa-i poarte numele, sa fie recunoscut. El abia asteapta. Vine mereu in vizita sa ma vada", a mai spus Genoveva. Daca ar purtea sa dea timpul inapoi nu ar mai face ce a facut. Abia acum realizeaza cât de mult iti poate schimba viata o condamnare la inchisoare.

              Viata in inchisoare lasa urme adânci

              A duce o sarcina sau a da nastere unui copil dupa gratii nu este usor pentru o femeie. Privarea de libertate este poate cea mai grea povara pe care aceste femei o au de indurat. "Pentru femeile insarcinate aflate in detentie, asta inseamna o stare ridicata de stres, de tensiune, o grija-n plus, o nevoie care nu va putea fi satisfacuta pentru ca ele stau inchise. Toate aceste lucruri pot avea influente negative asupra sarcinii. Aceste femei sunt in general victime ale excluderii sociale si ale violentei, atât fizica, cât si sexuala", a explicat Lorena Bolfa, psiholog in Penitenciarul Bacau.
              In acest moment, in Penitenciarul Bacau stau in detentie aproximativ 150 de femei. Trei dintre ele vor deveni mame peste câteva luni. Aceste femei dispun de un regim special atât din punct de vedere al alimentatiei, cât si al periodicitatii vizitelor. Toate acestea nu corespund regimului de executare, ci statutului de femei insarcinate. "Aceste femei sunt permanent in atentia cabinetului medical, care le monitorizeaza pe intreaga perioada a sarcinii. In cazul celor care au de executat o pedeapsa mai mare si nasterea se produce in timpul acestei perioade, femeile sunt indrumate sa faca o cerere de intrerupere a executarii pedepsei, catre instanta de judecata", a declarat Madalina Matasaru, purtator de cuvânt al Penitenciarului Bacau. Daca mama nu solicita acest drept, ea va fi transferata spre finalul sarcinii la Penitenciarul-Spital Jilava, unde va da nastere pruncului. Copilul va ramâne alaturi de mama pâna când va implini vârsta de un an. Apoi fie va fi luat in grija de un membru al familiei, fie va fi preluat de institutiile abilitate, care vor stabili soarta copilului. Vestea buna pentru Genoveva este ca-si va duce sarcina pâna la final, in libertate. Saptamâna viitoare ea va intra in comisia de liberare conditionata si are mari sanse sa se intoarca la familie. Nu aceeasi soarta o au si alte femei din România care-si duc sarcina dupa gratii. Au fost si vor mai fi copii care vor vedea lumina zilei printre gratiile inchisorilor. Din pacate, vor plati si ei, in felul acesta, pentru greselile comise de mamele lor.
              Sinziana Filimon

              Cartierul Izvoare, patria gunoaielor

                Gunoaiele au pus stapânire pe zona periferica a municipiului. Ghenele insuficiente sau negolite la timp ii exaspereaza pe bacauani. Mirosurile fetide pun stapânire pe cartiere intregi.

                La o prima analiza, cartierul Izvoare pare ca s-a transformat intr-o rezervatie naturala pentru gunoaie. Tomberoanele, putine la numar, nu fac fata. Pe alocuri se zaresc munti de resturi menajere si materiale de constructii.

                Vina este impartita

                Vinovati de aceasta situatie, spun localnicii, sunt atât cei care stau in zona, reprezentantii firmelor din inprejurimi, dar si Primaria Municipiului Bacau care nu a dimensionat numarul de ghene de gunoi in functie de cantitatea care se colecteaza in mod frecvent din cartier. Astfel, cei din zona, cred ca este absolut normal sa duci la ghena gunoiul din cotetul porcului. Firmele din imprejurimi au considerat ca depozitarea cutiilor, a sticlelor goale ori a hainelor second-hand la tomberoane este o chestiune absolut normala. Situatia se repeta in fiecare zi. “Gunoaiele se aduna pâna lânga gard. Si miroase ingrozitor, mai ales noaptea. Nici nu poti sa deschizi un geam. Ar trebui puse niste ghene, separat pentru fiecare tip de gunoi. Dar, asa este la noi, in cartierul asta”, a spus Dumitru Pasare.

                Autoritatile si-au incalcat promisiunile

                Mizeria ii scoate din minti. Mai mult decât atât, vor ca autoritatile sa-si respecte promisiunile facute: de a le oferi un trai mai bun. “Este o mizerie de nedescris. Mai ales când ploua. Nu poti sa intri sau sa iesi in oras. Am vrea sa fie conditii mai bune, daca s-ar putea. Toti cei pe care i-am votat ne-au promis un trai mai bun, dar de unde? Sa fie ghene separate pentru orice tip de gunoi. Sticle, borcane, gunoi menajer”, a spus si Adriana Pasare. Bacauanii din zona spun ca autoritatile cunosc aceasta problema. Dar nimeni nu face nimic. Muntii de gunoaie care emana mirosuri pestilenttiale sunt in continuare in zona iar firmele evita groapa de gunoi si se folosesc de ghene. “Trebuiau puse mai multe containere. Ori nu le-au pus ei, ori le-au furat”, a spus si Mihai Bazalic. Dar, rezolvarea acestei probleme mai poate fi amânata. Iarna bate la usa, iar zapada va acoperi orice urma de gunoi. Ca si cum nu ar exista.

                Alexandra Zaharia

                Cladirile de patrimoniu nu sunt asigurate

                CJ asteapta sa fie obligat

                Consiliul Judetean (CJ) Bacau are in subordine institutiile de cultura, unele functionând in imobile mai noi, cum sunt Muzeul de Stiintele Naturii si Complexul “Iulian Antonescu”, iar altele in cladiri vechi: Vivariul, Casa “Bacovia”, Casa “Nicu Enea”, fosta Biblioteca Judeteana, proaspat renovata. Dumitru Braneanu, vicepresedinte al CJ si pastor peste cultura bacauana, sustine ca toate cladirile administrate de CJ sunt dotate cu echipamente si sisteme de siguranta. “Sunt asigurate din punct de vedere tehnic, declara vicepresedintele. Au camere de supraveghere, sistem antifurt, conectat la o firma de paza, instalatii antiincediu, cu detector de fum si declansator de alarma, extinctoare si planuri de evacuare.” Niciuna dintre institutii nu are, insa, polita de asigurare pentru calamitati, tâlharii, incendii etc. Exista autorizatii de functionare, avize de mediu, avize de la pompieri, exceptie facând Muzeul de Stiintele Naturii din Parcul Cancicov. Aici, din cauza Bibliotecii, mai precis a cartilor, care se aprind usor, “e nevoie de un sistem special care, in caz de incendiu, ar declansa deschiderea automata a cupolei si evacuarea fumului, afirma vicepresedintele CJ. Lucrarea ar costa 15 miliarde de lei vechi, bani pe care nu-i avem.”

                Nici firmele nu stiu ce au de facut

                Dumitru Braneanu sustine ca CJ Bacau este pregatit sa respecte Legea asigurarilor obligatorii, când va aparea. Deocamdata, asigurarea nu este obligatorie, nici macar in cazul cladirilor de patrimoniu: Casa “Bacovia”, Observatorul, Vivariul, Casa “Nicu Enea” si vechea Biblioteca judeteana. Tehnic, sunt echipate si oricând ar putea fi asigurate. Lipsesc banii, asta-i, de fapt, problema. Politele de asigurare sunt costisitoare. In plus, “nici societatile de asigurare nu sunt puse la punct cu sistemul european”, afirma Geta Barbu, directoarea Muzeului de Arta. Se refera, fireste, la asigurarea bunurilor culturale, pentru care nu se stie in ce moneda se face asigurarea, nici care sunt criteriile de evaluare. Din cauza asta, “niciun muzeu din tara nu are asigurare pentru operele de arta.” Doar pe perioada unor expozitii, institutia care le preia este obligata sa asigure bunurile pe perioada transportului si a prezentarii. In asteptarea legii, vicepresedintele CJ vrea sa faca reparatii capitale la Vivariu – razuirea peretilor, gletuirea, schimbarea podelelor, a instalatiilor etc. – si sa modernizeze Observatorul Astronomic: “Proiectul valoreaza un milion de euro, a fost declarat eligibil si urmeaza sa fie finantat din fonduri europene. Trebuie doar sa fie semnat de Ministrul Dezvoltarii.”
                Silvia Patrascanu

                Beau apa de la canal

                  Primitivism in “Bacaul european”

                  Situatie greu de imaginat pentru un oras european in anul 2010. In cartierul Izvoare, casutele sociale nu au apa potabila. Copii, adulti si batrâni, toti beau apa de la un furtun improvizat. Apa are o provenienta incerta si nu este certificata sanitar. Autoritatile au uitat de existenta acestui loc. Au facut promisiuni in urma cu un an, promisiuni pe care insa nu le-au respectat.

                  Casutele sociale din cartierul Izvoare au fost uitate de autoritati. In nenumarate rânduri, cele câteva zeci de suflete au fost vizitate de alesii locali. Promisiunile au curs unele dupa altele, dar viata lor a ramas neschimbata.

                  “Vrem apa!”

                  Nici acum nu au apa potabila. “Sa ne puna si noua apa ca nu putem trimite copiii la scoala asa, numai rapan. Ne manânca gândacii. Bem apa de la furtun. E plina de pamânt. Asa facem mâncare la copii. Si de spalat, si de mâncat, tot de acolo. Copiii au piatra la rinichi. Sa vina de la Primarie sa ne puna apa”, a spus Mihaela Lupu. Situatia este de-a dreptul dramatica. Zona se transforma astfel intr-un adevarat focar de infectie. Nu putini sunt aceia care ajung la Spitalul Judetean de Urgenta cu diverse afectiuni cauzate de lipsa apei potabile. Apa plata este mult prea scumpa pentru cei care locuiesc aici. Copiii sunt cei mai afectati dintre toti. “Nu vrem nimic altceva decât sa ne puna apa. Acum luam apa dintr-un furtun, dintr-un canal. E numai nisip si nu putem face mâncare cu ea. Chiar daca o fierbem tot ramâne nisipul. Banii care-i facem pe fiare ii dam pe apa si costa 30 de mii bidonul”, a spus si Mirela Botez.

                  Pâna si caii refuza apa din zona

                  Furtunul care aduce apa este o solutie provizorie. Sau cel putin asa au crezut locatarii. Acolo se spala si ei si animalele. De acolo iau apa pentru mâncare, pentru spalat rufe. Rabdarea locatarilor a atins limita maxima. Acum nu le este atât de greu fata de calvarul anuntat pentru aceasta iarna. O copilita de câtiva anisori ne-a aratat sursa lor de apa. Intr-un peisaj dezolant, cu munti de gunoaie, buruieni si animale moarte, se intrezareste un furtun. Un cal sta in fata batoacei formate si pare ca se gândeste daca sa bea sau nu. In zadar se roaga stapânul de el. Pare ca animalul prefera sa rabde de sete decât sa se adape din apa murdara.

                  Dusul cu nisip

                  Un tânc isi face toaleta de dimineata. Cu o coaja de sapun se freaca energic pe cap, pe fata si pe mâini. Nu-i convine situatia, dar nu are de ales. Trebuie sa plece la scoala. Scena se repeta de câteva ori pe zi. “Este periculos. Apa vine de pe o gârla. S-au imbolnavit peste 10 copii pâna acum. Dar nu avem ce face. Este singura sursa de apa din zona”, a marturisit Marcel Roman. “Au venit si ambulantele. Nu stiu de câte ori. A venit si cineva care ne-a spus sa nu mai dam copiilor apa de acolo. Dar ce sa facem?”, a spus si Maria Moraru. Locatarii casutelor sociale din cartierul Izvoare si-au pierdut orice speranta ca soarta lor se va schimba. Isi doresc insa din tot sufletul ca sirena ambulantei sa nu se mai auda atat de sinistru in noapte in momentul in care vreunul dintre micuti se simte rau.

                  Alexandra Zaharia

                  “In momentul in care se consuma apa din sursa neverificata exista riscul aparitiei unor tulburari digestive, cu greturi, varsaturi si diaree, ne-a declarat dr. Dana Marcu, inspector la Directia de Sanatate Publica. Daca vorbim de o comunitate, pot aparea epidemii hidrice. Vom verifica mâine dimineata care este sursa de apa pentru locuintele respective. Pâna acum nu am primit nicio sesizare cu privire la mai multe cazuri de imbolnavire la copii din aceasta comunitate. Oricum, daca apa care provine din sursa neautorizata este utilizata numai in scop menajer, nu este un pericol pentru sanatatea utilizatorilor. Este important de unde consuma apa pentru baut si gatit.”

                  Doina Mincu

                  Karting/ Campionatul National: Bacaul, gazda ultimei etape

                  In acest sfârsit de saptamâna, circuitul bacauan "Selena Motor Sport" gazduieste ultima runda a Campionatului National de karting, editia 2010. Sâmbata sunt programate sesiunile de calificari, pentru ca duminica sa se dispute cele doua manse de concurs. Festivitatea de premiere se va desfasura duminica dupa-amiaza, cu precizarea ca vor fi premiati doar câstigatorii de etapa, titlurile de campioni nationali urmând sa fie decernate la "Gala Campionilor", care va avea loc in decembrie sau ianuarie. Etapa bacauana reuneste la start peste 30 de piloti, dar consemneaza si câteva absente notabile. Printre acestea din urma figureaza si numele campionului la clasa Mini, Denis Marcu. Având un avans de puncte insurmontabil in clasamentul general, pilotul asistat tehnic de Selena Motor Sport a plecat in Italia, impreuna cu directorul sportiv Vladimir Bortov, pentru a pregati etapa a doua a Campionatului Mondial de karting ce se va disputa saptamâna viitoare. In lipsa sa, Selena Motor Sport Bacau va miza pe Alexandra Marinescu, pretendenta la un loc pe podium la clasa Mini si pe Mihailov Paskar, care tinteste victoria de etapa la Pufo. (D.S.)

                  Fotbal/ Liga a III-a: Care pe care

                  FCM Bacau – Sport Club Bacau (azi, ora 17.00, stadion "Municipal", intrarea libera)

                  Rol de busola

                  Hotarât lucru, nu este un derby. Dar nici un joc oarecare. FCM Bacau – Sport Club reprezinta capul de afis al rundei a patra din liga a treia si, totodata, o partida care aduna ambitii personale si orgolii de grup. Ca sa nu mai vorbim de puncte! Partida de azi nu va stabili ierarhii definitive, dar va avea rol de busola intr-un campionat care trebuie sa duca Bacaul spre liga secunda.

                  Vraciu, recuperat

                  Lidera autoritara, cu maximum de puncte, FCM Bacau vrea sa-si continue seria succeselor si sa-si respecte astfel pozitia din clasament, statutul de gazda si blazonul. "Indiferent cu cine jucam, noi mergem la victorie", a declarat Gheorghe Poenaru. Antrenorul "galben-albastrilor" mizeaza pe efectivul complet, inclusiv pe Vraciu, recuperat dupa accidentarea care l-a tinut pe tusa la ultimul joc, cel cu Poli Galati.

                  Meci special

                  Sport Club aliniaza o intreaga colonie de ex-"galben-albastri". De la managerul Panait la "secundul" Condurache, fara a-i uita pe jucatori: Ignatescu, Dediu, Adascalitei, Dobârceanu, Radutoiu, Banu sau Petrea. "Pentru elevii mei nu este un meci special, dar pentru mine, da. Nu pot uita ca la FCM Bacau m-am format ca antrenor", a declarat Panait dupa meciul de saptamâna trecuta, cu CSM Pascani.

                  Formatii probabile

                  FCM Bacau: Stamatin – Codreanu, Lozneanu, Ursu, Eudean – Lipovanu, Taban, Apostol, Luncanu – Dobos – Vraciu.
                  Sport Club: Ignatescu – Radutoiu, Adascalitei, Bamba, Dobârceanu – De Grood, Pintea – Vasiliu, Petrea, Pricop- Ungureanu.
                  Arbitri: Emil Voicu (Bacau) – Joszef Fodor (Odorheiu Secuiesc), Joszef Peter (Sfântu-Gheorghe).

                  Fanii, alaturi de FCM

                  Galeria FCM Bacau va conta pe cel putin o suta de suporteri la jocul de astazi, cu Sport Club. "Am pregatit un intreg arsenal. Vrem sa le aratam tuturor si mai ales primarului si consilierilor care si-au batut joc de echipa noastra, retrogradând-o in C, ca pentru noi exista doar FCM Bacau. Pot sa mai infiinteze astia o mie de echipe, ca tot degeaba. In Bacau putem vorbi doar de FCM, nu de Mesagerul, Stiinta sau SC", a declarat liderul suporterilor "galben-albastri", Robert Olandezul.

                  Dan Sion

                  „Vreau sa ducem echipa FCM in Liga I”

                  interviu cu Corneliu Costinescu, consilier al Fotbal Club Municipal Bacau

                  – Corneliu Costinescu este o legenda a fotbalului bacauan, profesor, antrenor, presedinte de club, membru al unor organisme nationale de fotbal. Sunt 50 de ani de fotbal. Cum a inceput aventura dumneavoastra in aceasta lume atât de iubita, dar si controversata?
                  – Am inceput in 1965, când la fostul Institut Pedagogic, Facultatea de Educatie Fizica am dorit sa infiintam o echipa de fotbal. Eu eram antrenor pe vremea aceea si m-am gândit sa avem o echipa de fotbal numai din rândul studentilor. Asa a luat fiinta echipa Stiinta, am inscris-o in campionatul orasenesc, l-am câstigat si am promovat in campionatul regional, am intrat in Divizia C in anul urmator, dupa care imediat am mers la baraj si l-am ratat, insa in urmatorul an competitional, 1969-1970, am promovat in Divizia B. Eu eram antrenor, director, presedinte de club, am facut de toate pâna in 1974. In luna octombrie a acelui an, am fost rugat sa preiau conducerea echipei Sport Club Bacau, am devenit presedinte, functie pe care detinut-o pâna in 1990. In 1974 echipa retrogradase in Divizia B, avea in octombrie doar doua puncte, terenul era suspendat, dar si câtiva jucatori, in urma unor incidente la un meci cu Dinamo Bucuresti. Obiectivul a fost refacerea unei noi echipe, bazata pe jucatori tineri, bacauani si promovarea in Divizia A. Putini ne dadeau sanse atunci, insa am promovat imediat in Divizia A, pe care nu am mai parasit-o cât am fost eu presedinte. Am pus accent pe juniori, pe tineret, pe centrul de copii, alaturi de jucatori consacrati, câtiva si din tara.
                  – Mereu ne raportam la 1990. Ce s-a intâmplat dupa aceea?
                  – La un Turneu in Israel am avut un preinfract usor si medicii mi-au interzis sa mai am contact cu fotbalul, mi s-a spus sa ma feresc de emotiile pozitive, dar si de cele mai putin placute. Nu m-am speriat, insa mi-am luat masuri de siguranta si m-am retras.
                  – Domnule profesor, ce s-a intâmplat cu echipa Stiinta, nu am mai auzit de ea?
                  – Dupa ce am fost numit presedinte la SC Bacau, va spun acum deoarece nimeni nu mai este afectat, prima conditie a fost ca Stiinta sa fie mutata la Onesti. Stiam ce contre erau intre Stiinta si Sport Club si nu puteam sa ramân cu un semidusman in coaste.
                  – Cum era sprijinit, ajutat de autoritatile locale fotbalul? Cum era finantat?
                  – Era o alta viata. Primeam bani de la minister pentru salariile de la club, clubul avea si alte sectii: box, lupte, gimnastica. In rest, cheltuielile echipei veneau din oras, din cotizatii, vânzarea biletelor, din organizarea unor spectacole. Am avut meciuri la care s-au vândut 29.000 de bilete, cum a fost cel cu Craiova. Era stadionul plin, arhiplin, venea lumea la fotbal din oras, din judet, din alte judete, Vaslui, Neamt, Vrancea. In deschidere juca echipa de tineret. Intr-un an am câstigat si un titlu de campioni la tineret. Erau si atunci oameni care iubeau fotbalul si ne ajutau cum puteau si ei, dar o faceau cu dragoste, fara obligatii. In tribuna erau permanent primarul, prim secretarul, alti oameni cu functii pe atunci.
                  – Ce jucatori v-au ramas la inima, la suflet din acea perioada?
                  – Raspuns greu. Costel Solomon, Soiman, Chitaru, Vatafu, Rugiubei, Baluta, Ghita, Pana, multi, foarte multi, talente, oameni de fotbal, altii au mai clacat. Bacaul a produs fotbalisti, talente, care au jucat sub culorile Sport Clubului, iar altii si la alte echipe de top, la Nationala.
                  – Care a fost cel mai bun loc?
                  – Am mers o data la Cupa Balcanica, un loc cinci, antrenor era Costica Radulescu. Bacaul a avut dintotdeauna antrenori buni, antrenori mari. Când am venit l-am adus pe Gheorghe Constantin de la Steaua, apoi Dumitru Nicolae Nicusor, Angelo Niculescu, Traian Ionescu, insa mereu a fost pe lânga ei Nicu Vatavu, antrenor si jucator, el nu a parasit ca jucator clubul, apoi a ramas ca antrenor. De aici si rezultatele.
                  – O perioada fasta pentru Club, pentru fotbalul bacauan, pentru jucatori, pentru suporteri. Ati revenit in fotbal, nu v-a lasat inima, tot inima, sa stati departe de acest fenomen. Ce a urmat?
                  – Eu nu am revenit, eu am fost mereu acolo. Din ’90, am trecut ca presedinte la Asociatia Judeteana de Fotbal, o munca interesanta, cu multe probleme, dar si aici cu satisfactii. Pâna in 2005 am condus aceasta asociatie. Concomitent, din 1993, am fost ales membru al Comitetului Executiv al Federatiei Române de Fotbal si am activat pâna in 2005, din 2000 am fost ales si vicepresedinte al FRF. Din 2005 m-am retras de la AJF, am considerat ca trebuie sa las locul altora, mai tineri. Am continuat doar in cadrul Federatiei ca presedinte al Comisiei de Fair-Play. Dar tot nu v-am spus tot. Din 2000, ma ocup de selectionata de amatori a tarii, care participa la Cupa UEFA a regiunilor, din doi in doi ani. In august am fost in Ungaria la aceasta cupa, am avut o victorie cu Armenia.
                  – Anul acesta ati revenit in fotbalul profesionist. Revenirea dumneavoastra are o anume semnificatie?
                  – Trebuie, pentru a vedea ca nu am lasat niciodata echipa de la suflet, sa mai evoc o perioada. In 1992, la invitatia domnului Dumitru Sechelariu, am venit la club, atunci când a preluat el echipa. Am lucrat impreuna pâna in 2004, o alta perioada buna pentru echipa noastra, pentru SELENA. Atunci am refacut iar lotul, am muncit si am dus-o in rândul echipelor mari, de top, din campionatul Diviziei A. In acea perioada s-a coagulat in jurul echipei un nucleu de oameni priceputi, de oameni care au sprijinit, alaturi de patron, ascensiunea acestui club. Dragostea dintâi nu se uita, nu se paraseste. Importante pentru mine au fost intelegerea familiei, sprijinul ei, eu ma duceam la club la ora sapte si ma intorceam la orele 8-9 seara. Atunci se muncea cu pasiune, cu daruire, acum se mai face si din interes. Dar sa revenim. Este o perioada grea, FCM Bacau nu a fost niciodata in C. Vreau sa pun din nou umarul, cunostintele mele, experienta mea la refacerea si revenirea FCM in esaloanele superioare.
                  – Sunteti consilier la FCM. Care sunt obiectivele actuale ale Clubului?
                  – La conducerea clubului este un fost jucator de-al meu, Daniel Scânteie, si este pentru prima data in istoria de 60 de ani a clubului când vine presedinte un fost jucator al clubului. Este un lucru bun. Si atunci am decis ca-l pot ajuta pentru inceput cu putin din ceea ce stiu eu. Mi-a cerut sprijinul si am acceptat cu bucurie. Obiectivele? Este o coincidenta. In 1974 a trebuit sa intinerim si sa refacem o noua echipa din tineretul local. Si asa am facut. In 1992, cu domnul Sechelariu, cu FC Selena, am avut acelasi obiectiv, sa intinerim lotul, sa o luam de la capat, si a iesit o treaba buna. Acum se intâmpla la fel, cu elemente tinere, locale, vrem sa facem o echipa competitiva. Nu aici este locul FCM, locul nostru este in Liga I. Avem un fond bogat si talentat de jucatori, sunt juniorii, tinerii, avem Liceul Sportiv. Sunt tehnicieni pregatiti, cu experienta la toate esaloanele, de aceea zic ca avem tot ce ne trebuie pentru a reusi. Imi doresc foarte mult sa aducem, prin rezultate, spectatorii inapoi in tribune. O echipa fara spectatori, fara galerie, fara sprijinul oamenilor de fotbal nu poate rezista. Asta a fost marea mea satisfactie, marea mea dorinta, sa am tribunele pline. Se poate.
                  – Cum vedeti acum un meci intre FCM si Sport Club?
                  – Au mai fost echipe in oras in aceasta divizie, Aerostar, Pambac, Partizanul, a venit acum si Sport Club. Rivalitatea a existat tot timpul intre echipele din oras, numai ca FCM avea rivali in Neamt, Iasi, Bucuresti, Brasov, Onesti etc. Este, pâna la urma, un meci ca toate meciurile. Rivalitatea ar trebui sa se manifeste pe teren, nu in alte parti. Eu am incredere in Ghita Poenaru ca antrenor, in ceilalti antrenori: Jercalau, Codreanu, Fane Apostol. Impreuna se poate face o echipa de perspectiva, de viitor. Nu sta soarta unei echipe intr-un meci. Campionatul este lung, iar noi vrem sa ajungem primii la capat.
                  – Acum stadionul arata jalnic, am inteles ca si la vestiare, si in birouri sunt probleme.
                  – S-au facut niste reparatii, insa se pare ca nu de calitate. Izolatia a cedat, sunt infiltratii de apa. Sunt probleme. Este pacat de acest stadion, era unul dintre cele mai frumoase din tara.
                  – Vorbeam mai inainte de familie, fara sprijinul, intelegerea careia nu puteati sa fiti atâtia ani alaturi de fotbal.
                  – Da, m-am bucurat de acest dar, de acest privilegiu. Am o sotie minunata, baiatul meu a jucat fotbal la juniori, la tineret, a bifat si câteva jocuri in A, dar in jocurile de afara, nu am vrut sa zica lumea ca eu sunt presedinte si imi bag fiul in echipa. A mers la facultate la Cluj, s-a retras, iar acum este om de afaceri, are o firma pe care o administreaza. Sunt bunic, am un nepot, este student in anul II, in SUA. Sunt sanatos, sunt multumit, am avut o viata frumoasa, chiar daca, in anumite perioade, destul de zbuciumata.
                  Ideea mea dintotdeauna a fost sa nu-mi fac dusmani in viata, sa nu fac rau. Am ajutat cât am putut, nu am dusmani, in general in fotbal sunt rivalitati, insa nu am dus niciodata rivalitatea dincolo de morala sportiva, nu am mintit pe nimeni, am fost un om de cuvânt. Familia fotbalistica nu are ce-mi reprosa.
                  – Ati fost presedinte de club, antrenor. V-ati subordonat antrenorii, v-ati bagat peste ei?
                  – Nu. V-am spus ce antrenori a avut Bacaul si nu era in firea mea, nu puteam sa ma amestec in munca lor. Discutam despre jocuri, despre jucatori, despre problemele echipei, ale clubului, insa el era Antrenorul, el raspundea in fata clubului de rezultate sau esecuri. Cât am fost la club nu am avut oprelisti, nu s-a bagat nimeni peste mine, cum se intâmpla in alte judete, cum se mai intâmpla acum. M-am bucurat de respect, am stiut sa ma fac respectat, de aceea am si fost sprijinit mereu.
                  – In finalul interviului, care are loc chiar inainte de meciul dintre FCM si Sport Club, ce le transmiteti suporterilor, bacauanilor, dar nu numai pentru acest meci, ci si pentru perioada urmatoare?
                  – Bacauanii au avut mereu aproape câte o echipa. Cei din Letea tineau cu Letea, erau care sustineau Partizanul, Aerostar. Asa este bine, sportiv, insa când avea Sport Club, Selena, FCM meciuri, veneau cu totii la stadion. Imi doresc sa vina in continuare pe stadioane, pe toate stadioanele, imi doresc sa fie alaturi de noi, sa ne sprijine sa aducem echipa fanion a Bacaului in Liga I, acolo unde ii este locul. A fost dorinta mea de când am intrat in fotbal, sa aduc oamenii pe stadioane, sa fac tot ce pot pentru a-i bucura, iar noi sa ne bucuram alaturi de ei. Daca o persoana spunea ca da Bacaul bacauanilor, eu spun sa dam oamenilor echipa FCM inapoi, in Divizia A.

                  Gheorghe Baltatescu

                  45 de directori de scoli si-au pierdut functia

                    Schimbarile din sistemul de educatie din Bacau au afectat si directorii unitatilor de invatamânt. Urmare a comasarilor de clase, a restrângerilor de activitate si a incetarii delegarii sefilor de institutii, 45 de directori au ramas fara functie si au fost trecuti la catedra. “Este vorba in special de acei directori care ocupau aceasta functie cu delegatie. In urma analizelor efectuate s-au facut mai multe modificari de posturi si in final in jur de 45 de astfel de functii au fost desfiintate”, a explicat prof. Florin Lazar, inspector scolar general la Inspectoratul Scolar Judetean Bacau. O problema deosebita a fost inregistrata la Grupul Scolar “Al. Vlahuta” din Podu Turcului, unde vechea echipa de conducere se afla sub arest preventiv dupa ce a fost implicata in dosarul “Mita la Bac.” Este vorba despre Dumitru Topa, director, si Doina Antohe, director adjunct. “Imediat ce acestia au primit mandat de arestare, am decis suspendarea lor din functie. Am delegat in zona o alta persoana, care a preluat functia de conducere, numai ca intre timp si aceasta a primit citatie de invinuit in acelasi dosar”, a mai spus Lazar. Destituirea directorilor a avut la baza si faptul ca, pentru optimizarea retelei scolare, consiliul de administratie a ISJ a decis restructurarea unor unitati de invatamânt prescolar cu personalitate juridica. Astfel, 56 de scoli au pierdut statutul de personalitate juridica incepând cu anul scolar 2010-2011, majoritatea lor din mediul rural. In acest fel, a disparut si functia de conducere din organigrama. Alte trei unitati scolare, respectiv SAM “Dimitrie Leonida” Bacau, SAM Moinesti si Scoala nr.7 Onesti au fuzionat prin absorbtie.

                    Roxana Neagu

                    Ultima repartizare a absolventilor de clasa a VIII-a

                      Admiterea in liceu, la final

                      Elevii care au finalizat cursurile invatamântului gimnazial si care nu au reusit sa intre la un liceu, au primit acum o noua repartizare. In perioada 1-10 septembrie 2010, la sediul Inspectoratului Scolar Judetean Bacau a avut loc a treia etapa de admitere în învatamântul liceal de stat.

                      S-au putut inscrie toti absolventii clasei a VIII-a, care nu au participat la nicio repartizare sau nu au fost repartizati în etapele anterioare, care nu s-au înscris în perioada prevazuta de metodologie sau care si-au încheiat situatia scolara ulterior etapelor anterioare. "Conform metodologiei de organizare si desfasurare a admiterii in invatamântul liceal de stat, pentru anul scolar 2010-2011, comisia judeteana de admitere a aprobat inca 119 redistribuiri de candidati, pe locurile ramase neocupate in diferite colegii si licee din intreg judetul", a explicat prof. Florin Lazar, inspector scolar general.

                      Cei mai multi au ajuns la Colegiul Tehnic „D. Mangeron”

                      24 dintre absolventii de clasa a VIII-a, repartizati in aceasta etapa, au ajuns la CT “D. Mangeron” Bacau, pe profilele mecanica (cei mai multi – 16), electric si economic. Alti 6 au fost repartizati la CT “A.Saligny” Bacau, profil industrie textila si pielarie, instalatii si lucrari publice, 3 la CT “Letea” Bacau – profil electric, 6 la Grupul Scolar “Petru Rares“ Bacau – profil turism si alimentatie, si câte unul la Colegiul Teoretic “H. Coanda” (profil matematica-informatica), Centrul Scolar de Educatie Incluziva nr. 3, Liceul de Arta “George Apostu” Bacau si Grup Scolar de Mediu “Gr. Antipa”. Si in judet s-au facut redistribuiri la CT “Ion Bocea” Buhusi – 9 candidati, SAM Parincea – 13, CT “G. Asachi” Onesti (profil constructii, instalatii si lucrari publice, electric si mecanica) – 9, CT “Petru Poni” Onesti (profil industrie alimentara, comert, industrie textilea si pielarie, mecanica) – 11, Grup Scolar Auto Onesti (electric, mecanica, turism si alimentatie publica) – 4, CT “D. Ghika” Comanesti (profil electronica automatizari, industrie textila si pielarie) – 5 , CT “G. Cobalcescu” Moinesti (profil mecanic) – 4, Colegiul National “Grigore Moisil” Onesti (mate – info) – 4, unul la Grup Sportiv “Nadia Comaneci“ Onesti, trei la Grup Scolar “Al. Vlahuta” Podu Turcului, doi la Grup Scolar “J.M. Elias” Sascut, sapte la Grup Scolar Darmanesti, doi la Grup Scolar Rachitoasa si câte unul la Grup Scolar Tg. Ocna si Liceul Teologic “Fericitul Ieremia” Onesti.

                      Masuri de prevenire a abandonului scolar

                      Tot in aceasta etapa au primit repartizare in liceele bacauane si 4 elevi de etnie roma. “Aceste masuri au fost luate pentru înlaturarea posibilelor situatii de abandon scolar la trecerea din clasa a VIII-a în clasa a IX-a si pentru cuprinderea tuturor absolventilor de gimnaziu în forma ulterioara de învatamânt”, a mai spus Lazar. In acest an au absolvit cursurile gimnaziale peste 7.000 de elevi.
                      Roxana Neagu

                      ULTIMELE ȘTIRI