Acasă Blog Pagina 5256

Fotbal, Liga a lll-a: Gazdele, favorite

FCM Bacau – CSM Focsani (vineri, ora 15.00, stadion "Municipal")

Increzatori

FCM Bacau vrea sa-si securizeze primatul in clasamentul Seriei l. Cu trei puncte avans fata de principalele sale urmaritoare, echipa bacauana trebuie sa invinga astazi, pe CSM Focsani, intr-o intâlnire programata pe "Municipal", cu incepere de la ora 15.00. "Intâlnim un adversar care, dupa un inceput mai slab, a inceput usor-usor sa-si revina. Eu sunt insa increzator intr-un joc bun si un rezultat pe masura din partea elevilor mei", a declarat antrenorul FCM-ului, Gheorghe Poenaru.

Absente

Pentru meciul contra vrâncenilor "galben-albastrii" se confrunta cu doua absente: Corneliu Codreanu si George Taban. Ambii acuza probleme de ordin medical, care i-a tinut pe tusa si la partida din etapa trecuta, câstigata de bacauani cu 5-2 pe terenul Luceafarului Mihai Eminescu. De partea cealalta, CSM Focsani, vine si ea dupa un succes: 2-1 acasa, cu CSM Pascani. "Dubla" reusita de Bucataru impotriva iesenilor a imbunatatit situatia din clasament a Focsaniului si a revitalizat atacul, care era pe sponci, cu un singur gol in patru jocuri.

Formatii

FCM Bacau: Roca – Mihalachioaie, Lozneanu, Ursu, Eudean – Apostol, Apostu, Lipovanu – Vraciu, Boghian, Dobos. Antrenor: Gheorghe Poenaru.
CSM Focsani: Bors – Ciornei, Craciun, Toma, Dumitriu – Suvac, Sontu, Bucataru, Mândrescu, Milea, Predoiu. Antrenor: Aurel Pastia.
Arbitri: George Radulescu (Bucuresti) – Laurentiu Constantin (Buzau) si Lucian Titirisca (Braila).
Dan Sion

Handbal masculin / Liga Nationala: Puncte de acasa?

Stiinta Municipal Dedeman Bacau – UCM Resita (vineri, ora 20.30, Digi Sport)

Acasa. Doar acasa. Singurele puncte pe care handbalistii bacauani le-au câstigat la startul acestui sezon au fost luate pe teren propriu, dupa 30-21 cu Poli Timisoara. La aproape o luna distanta, "studentii" revin in fata propriilor suporteri in cautarea unui nou succes. Dupa trei deplasari in primele patru etape, din care doua consecutive, Stiinta Municipal Dedeman joaca iar la Sala Sporturilor si se pregateste pentru un duel de gala in care "victoria este cuvântul de ordine", subliniaza antrenorul secund Adrian Brezan. Adversar: vicecampioana UCM Resita, echipa care detine totodata trofeul Cupei României.
La ultima intâlnire dintre cele doua formatii, desfasurata la Sala Sporturilor acum exact opt luni, scorul a fost egal: 26-26. In sezonul precedent, "studentii" si-au adjudecat jocul de pe teren propriu cu scorul 32-31. "Speram sa repetam victoria de atunci, sunt puncte cruciale puse in joc si este foarte important sa câstigam", detaliaza interul dreapta Cristian Ghita, care a debutat in Liga Nationala exact cu prilejul victoriei de atunci contra Resitei. Una obtinuta intr-o sala arhiplina si intr-o atmosfera pe care elevii lui Gabriel Armanu si Adrian Brezan o asteapta inclusiv la duelul de azi, in pofida programarii nocturne la care se va disputa partida. “Este o ora ciudata de joc. Speram sa fie insa OK pentru publicul nostru, fiindca avem nevoie de sprijinul suporterilor", completeaza coordonatorul de joc Ionut Rotaru.
Increzatori dupa evolutia buna de la Suceava, unde au cedat la limita (26-27) dar au cules felicitari pentru jocul prestat, "studentii" vor sa se mentina pe o linie ascendenta si sa-si respecte obiceiul instaurat dupa promovare in derby-urile de pe teren propriu. O traditie cu partide pe muchie de cutit, dueluri de la egal la egal cu fortele campionatului si, in cele mai multe cazuri, victorii splendide sarbatorite alaturi de un public entuziast. Resita sau Constanta stiu de ce. Pentru ca, pentru "studenti", nicaieri nu e mai bine ca acasa.
Dana Popa

Handbal feminin / Divizia A Fara emotii

Spartac Bucuresti – Stiinta Bacau 21-47 (13-18)

Al doilea succes extern consecutiv pentru "studente". Unul conturat fara griji in fata unui adversar din partea de jos a clasamentului. In conditiile unui meci cu un grad redus de dificultate, antrenorul Ion Arsene le-a dat credit mai mult handbalistelor tinere din echipa, in timp ce jucatoare precum Georgiana Vântu sau Monica Amoagdei nici nu au facut deplasarea. O deplasare realizata in ziua jocului, care si-a pus amprenta la inceput pe evolutia bacauancelor. "Fetele s-au trezit la ora 5 ca sa plecam la drum la 7, s-a simtit o usoara oboseala acumulata din aceasta cauza. In afara de asta, suprafata sintetica de joc ne-a pus probleme, parca era patinoar, asa tare se aluneca. Bine ca am scapat de accidentari. Per total, sunt multumit de felul in care jucatoarele tinere au evoluat in acest meci", a declarat Ion Arsene. Golurile Stiintei au fost marcate de Ababei (2), Vâlcu (2), Tocu (3), Câlici (4), Chiper (7), Chelaru (4), Niga (10), Burghel (7), Matei (2). In urmatoarea etapa, "studentele" joaca pe teren propriu cu liderul CSM Ploiesti, meci reprogramat pentru luni, 4 octombrie (ora 14.00). (D.P.)

„Daca nu-i iubim pe copii, n-o sa ne iubeasca nici ei!”

interviu cu prof.univ.dr. Dan Brânzei, matematician, Universitatea „Al.I. Cuza” Iasi

– Potrivit perceptiei mele, în ochii studentilor si absolventilor sunteti un fel de legenda. V-as compara din aceasta perspectiva cu academicianul-filosof Alexandru Surdu: competenta, carisma, influenta…
– Comparatia ma flateaza. Nu prea stiu ce sa spun. Dar povestea cu legendele mie nu-mi prea place. Legendele, în principiu, au devenit niste minciuni, niste deformari ale realitatii. Noi încercam sa traim, oarecum, într-o realitate mai mult sau mai putin placuta. De multe ori, fie vorba între noi, aceasta realitate este mai putin placuta, dar noi o înfrumusetam prin tot felul de mijloace…
– Sunteti un nonconformist?
– Habar n-am. Nu ma închei la toti nasturii de la haina. Mai beau si un pahar cu prietenii, pentru ca si asa se sadesc niste relatii adânci, niste amicitii. Discut cu toti copiii deschis, pentru ca ei au o mentalitate care depaseste anumite canoane. Nonconformist? Mai degraba sunt un om obisnuit.

Avem performante bune in matematica

– Ce este matematica, vedeta spiritului dumneavoastra?
– Matematica? Un bun aliat în formarea unor copii capabili sa mearga mai departe. Este un aliat împotriva acelor dusmani care încearca sa educe conform unor ideologii, orientari politice. Copilul întâi trebuie ajutat sa judece. Acest pas se realizeaza, în primul rând, cu ajutorul matematicii.
– Se împlinesc o suta de ani de existenta a Societatii de Stiinte Matematice din România, motiv pentru care 2010 a fost declarat Anul Matematicii în scoala Româneasca. Simtiti, ca universitar de referinta, ca societatea româneasca a reactionat cu sensibilitate la aceasta sarbatoare a cugetarii?
– Societatea era obligata sa aiba o asemenea reactie. Din punct de vedere stiintific, influenta pozitiva o exercita mediul universitar, dar învatatorii, profesorii, educatorii, în general, sunt cei care gestioneaza fericit fenomenul. Daca acolo nu se lucreaza bine, efectul este un dezastru. Avem performante foarte bune. Resursele noastre umane în privinta matematicii sunt comparabile cu resursele umane ale Chinei, Rusiei. Dar aceste resurse nu… curg natural, fara un sistem de învatamânt foarte bun…

Pedagogia – o disciplina practica

– Gestionati multe concursuri nationale, olimpiade de vârf, examene de matematica. Vorbim mereu despre Criza, Criza, Criza… Este si matematica în criza?
– Criza e peste tot. Nu mai stii de unde vine. Nici nu stiu daca aceasta criza economica este cea care creeaza criza de gândire sau criza de gândire genereaza criza economica. Cred mai curând în varianta a doua. Sigur ca suntem într-o situatie de criza. Am rasturnat un sistem mincinos, ultramincinos. Nici nu l-am rasturnat complet, pentru ca mai depindeam de Imperiul de la Rasarit, de „prietenii” nostri buni. Eforturile politice nu pot face mare lucru, daca nu reusim ca resursele noastre sa traiasca pe propriile picioare.
– Sunteti autorul unor lucrari stiintifice de referinta, aplaudate si pe plan international, dar si autor de manuale. Unii spun ca manualele de liceu, inclusiv cele de matematica, sunt elaborate, parca, pentru a crea niste savanti înca din adolescenta…
– Foarte probabil, sunt si erori. Foarte vinovati sunt însa pedagogii, care au facut din Pedagogie o disciplina teoretica. Din punctul meu de vedere, Pedagogia trebuie sa fie o disciplina practica. Profesorul trebuie sa intre la clasa ca un stiutor/utilizator de metode, pentru a favoriza o evolutie personala a copiilor. Nu trebuie sa… realizam niste copii „disciplinati”, care sa nu aiba idei, care sa nu se bata pentru aceste idei, care sa ni se subordoneze docil. Acesta nu este un ideal pedagogic corect. Acesti pedagogi au inventat niste termeni precum competente etc., termeni care, în realitate, nu se prea potrivesc. Profesorii care-i iubesc pe copii îi înteleg, le cultiva aptitudinile, chemarile, ideile. Acesti profesori pot realiza multe, pot sa priceapa mult mai mult ce obligatii au la ora – nu numai la matematica; si la geografie, filosofie, chimie, fizica… – dar de-o bucata de vreme acesti specialisti sunt cam prost platiti. Într-un sistem politic deficitar e mai usor sa-i sugrumi decât sa le dai. Noi practicam metoda asta înainte de 1990. Si aceasta atitudine nu poate sa nu aiba efecte. De la an la an, aceste efecte sunt din ce în ce mai vizibile.

Profesorul are competente superioare

– Cârcotasii profesionisti, dar nu doar ei, spun ca multi dintre absolventii recenti ai învatamântului superior, inclusiv de la specializarea matematica, vin din ce în ce mai slab pregatiti, si din perspectiva metodica, nu numai stiintifica. Acestia manifesta si mai putina responsabilitate, stau mereu cu ochii pe orizontul unor profesii mai banoase.
– Daca directivele actuale ale societatii sunt predominant economice, daca am sa-l platesc mai bine pe vânzatorul de ziare decât pe cel care scrie ziare, am ajuns într-un mare impas. Este vorba despre o deficienta majora a societatii, care nu stie unde sa puna accentul, cum sa rasplateasca eforturile, competentele autentice. Fata de cel care vinde la chioscul de ziare – un om de toata stima – profesorul are niste competente superioare. Daca nu i le rasplatesc, viitorul profesor nu va mai fi interesat de apropierea acestor competente, ci de diverse beneficii financiare. Putem sacrifica zece, cincisprezece, cincizeci de ani tot sistemul de învatamânt, dar vom resimti acut durerile.
– Cum este privita Matematica în România?
– În primul rând, ea este foarte importanta, dar nu doar în România. Matematica este universala. Avem în România cam tot atâtia profesori universitari cât sunt în America; dar poate ca profesorii universitari de calitate – cei mai multi – sunt dincolo, nu aici. Matematica are, indiscutabil, un viitor. Nu doar un viitor national. Am început însa sa pierdem din cauza unor examene unice, din cauza unor organizatori de examene care gândesc faptul ca matematica are menirea memorarii, nu a gândirii. Matematica este un tip de adevar, mai putin comentabil decât orice tip de filosofie, incomparabil mai înalt decât orice tip de literatura.
– Dumneavoastra, împreuna cu universitarul bacauan Cornel Berceanu, ati… umanizat, spun unii, discursul matematic al evaluarii la concursurile si olimpiadele nationale.
– As spune ca iubim împreuna copiii. Daca am avut un ragaz favorabil pentru asta, ne-a facut placere. Si daca avem semnale ca am si reusit, ne face înca o data placere, amândurora…

Vorbim de evolutia copiilor, nu a batrânilor

– Ati lansat, spun profesorii de matematica, o adevarata… moda a subiectelor elevate, redactate într-un stil atractiv, nonconformist, cuceritor. Prezentam cititorilor Piramida Zoo, un subiect pentru clasa a III-a, de la concursul national organizat la Comanesti: „a) Un purcelus sta cu câte un piciorus pe câte o gaina, o gâsca, un iepuras si un catel. Câte picioare sunt pe pamânt? b) Un soricel s-a urcat pe o gâsca, gâsca s-a urcat pe un catel, catelul s-a urcat pe o vulpe, vulpea s-a urcat pe o capra, capra s-a urcat pe un urs, ursul s-a urcat pe un elefant. Câte picioare nu ating pamântul?”…
– Eu nu tin la aceasta moda. Este o evolutie fireasca, impulsionata de o anumita miscare a spiritului. Iubesc o camasa roz ca sa ma acomodez modei? Hai sa fim destul de rigurosi, sa recunoastem copiilor o mare capacitate de a percepe. Noi vorbim despre evolutia copiilor, nu despre evolutia batrânilor. Nu-i vorba despre o moda. Copilului îi place sa intre în rezonanta cu ceea ce doreste. Daca noi uitam, la un moment dat, ce doreste copilul, si împingem scoala în directia pe care o doreste nu stiu ce ministru, ne pierdem exact motorul care ne împinge înainte. În ceea ce priveste aceste concursuri – discutam asta în… particular – noi nu suntem obligati sa tinem de o ideologie, de o anumita planificare. Noi ne putem juca un pic. Aceste jocuri sunt cele care formeaza, nu avem nevoie de anchilozare, de sclerozare. Daca nu-i iubim pe copii, n-o sa ne iubeasca nici ei. Nu putem veni la un concurs scolar, la o olimpiada si sa le spunem copiilor cam asa: „Uite, va dam niste variante de subiecte ca la bacalaureat…”
– Domnule profesor, marturisesc faptul ca v-am cautat pentru acest interviu si pentru ca, întâlnindu-va în ultimii trei ani, mi-ati facut bucuria de a pricepe zisa lui Einstein: „În mijlocul teoremelor si ecuatiilor, nu uitati omul”. Într-o lume în care lucrurile par a fi din ce în ce mai mult vedeta fiintarii noastre, macar în matematica vom gasi respectul pentru Om; adica acolo unde, poate, cei mai multi dintre noi nu se asteptau…

Ion Fercu

A cincea amanare in dosarul mortilor de la Real

    O noua amânare in dosarul 2801/180/2010 intocmit pentru ucidere din culpa. In cauza este implicata societatea SC SEGAMA SRL Bacau, firma patronata de catre Liviu Goian. Societatea este parte responsabila civilmente. Urmatorul termen a fost stabilit pentru data de 4 decembrie 2010.
    Dupa ce a stat aproape 3 ani la Parchet, dosarul in care este implicata si societatea SC SEGAMA SRL Bacau a ajuns la Judecatorie. Aici, amânarile s-au succedat cu repeziciune. Astazi (n.r. – ieri) a fost inregistrata cea cu numarul 5. La fel ca si pâna acum, nu toate partile au raspuns “prezent” la apelul instantei. Si asta in ciuda gravitatii dosarului. Cauza este una de notorietate in Bacau. Acum trei ani, trei muncitori de la societatea Segama SRL au fost acoperiti de pamânt in timp ce executau lucrari la complexul European Retail Park – Real. Doi dintre ei au murit, un al treilea fiind ranit. Totul s-a intâmplat pe 27 august 2007. Lipsa uneia sau alteia dintre parti a devenit practic o obisnuinta in acest dosar, drept pentru care, unul dintre aparatori a si fost sanctionat la termenul trecut.
    Alexandra Zaharia

    Sponsorii, mai generosi cu sinistratii decat Primaria

      Firimituri pentru napastuitii Bacaului

      In timp ce municipalitatea acorda 10.000 RON (100 de milioane lei vechi) pentru plata manoperei la 13 imobile ce urmeaza a fi reconstruite, plus alte 49.000 de lei (490 de milioane lei vechi) pentru consolidarea a 15 case, Regia Autonoma pentru Activitati Nucleare Drobeta Turnu Severin a oferit sinistratilor de pe Arcadie Septilici o sponsorizare de peste 2,37 miliarde lei vechi (237.105 RON).
      Cu 500 de milioane mai mult decât edilii bacauani, asta in conditiile in care alesii au aprobat dupa inundatiile din iulie un ajutor de urgenta in suma de 10 miliarde lei vechi, bani cu care urmau sa se refaca imobilele afectate de inundatii. Mai mult, daca pentru sinistrati nu au bani, edilii motivând ca Guvernul trebuie sa se ocupe de reconstruirea caselor, acestia au aprobat un buget de 900 de milioane lei vechi (30 de mii de dolari) pentru organizarea Zilelor Bacaului in intervalul 1-6 octombrie.

      Sponsorii din tara se dovedesc mai generosi cu sinistratii de pe strada Arcadie Septilici decât municipalitatea bacauana. Daca edilii Bacaului au oferit câte 10.000 RON pentru 13 imobile care trebuie refacute din temelii, plus alte 49.000 de lei pentru reconsolidarea a 15 case, Regia Autonoma pentru Activitati Nucleare Drobeta Turnu Severin a oferit sinistratilor o sponsorizare de peste 2,37 miliarde lei vechi. Aceasta urmeaza a fi folosita, potrivit declaratiilor reprezentantilor municipalitatii, la reconstruirea caselor distruse de inundatiile din luna iulie.

      Au inregistrat minciunile administratiei locale

      Minciunile municipalitatii cu privire la ajutorul oferit sinistratilor au iesit la iveala la inceputul lunii septembrie când cotidianul Desteptarea a publicat mai multe declaratii apartinând viceprimarului Roxana Mironescu, aceasta fiind inregistrata de sinistrati fara sa stie. Edilul a aruncat pisica in curtea Guvernului, declarându-le napastuitilor ca Primaria e legata de mâini in cazul ajutorarii sinistratilor si nu poate face mare lucru. Mai mult, sefii municipalitatii i-au obligat pe sinistrati sa-si gaseasca singuri firme de constructii, motivând ca "totdeauna ies discutii daca angajam noi firme de constructii". Despre cele 10 miliarde promise de Primarie si aprobate in Consiliul Local, Mironescu s-a multumit sa afirme ca banii n-ar fi ajuns oricum pe mâna sinistratilor. "Daca noi am alocat acei bani credeti ca ii aveti in mâna? Banii aia inseamna sa facem licitatie ca sa gasim un furnizor de materiale acceptabil. Dar, au aparut astia (n.r. – Guvernul) si ne-au spus sa ne oprim", le-a declarat sinistratilor Mironescu. Banii pusi efectiv la bataie de Primarie s-au dovedit mult mai putini decât promisiunile initiale.

      A recunoscut vina

      La ultima sedinta a Consiliului Local, Roxana Mironescu a recunoscut ca Primaria a stopat lucrarile de supratraversare cu conducte a pârâului Negel, fapt ce a dus la amplificarea efectelor dezastrului de la inundatii. Aceasta a precizat ca s-au alocat bani pentru "reluarea acelei mutari de conducte". "Era firesc sa remarcam ca pe rectificarea de buget s-a alocat o suma de bani pentru continuarea lucrarilor ce reveneau Primariei Bacau pe pârâul Negel, deci reluarea acelei mutari de conducte in asa fel incât Directia Apelor Siret sa poata continua lucrarile la dig", a declarat viceprimarita care, practic, a recunoscut ca Directia Apelor nu a putut continua construirea digului pentru ca Primaria Bacau nu s-a achitat de obligatia de a muta conductele ce apartin companiei de utilitati a municipalitatii.

      Au vrut sa-si faca singuri parapet de protectie

      Un grup de 20 de locuitori de pe Arcadie Septilici au transmis in iulie 2010 o adresa catre Primarie, solicitând ajutor din partea edililor pentru construirea unui parapet de protectie impotriva inundatiilor. La mai bine de trei luni, conducerea municipalitatii nu a transmis niciun raspuns acestora, fapt ce a dus la inflamarea discutiilor de la ultima sedinta a CL, când Ionel Floroiu (PSD) a criticat comoditatea executivului Primariei. "Era normal ca executivul Primariei sa raspunda acelor sinistrati in termenul legal de 30 de zile. Tot o dam ca a fost, ca vom face. Acei oameni au facut o adresa si aveau nevoie de un raspuns. Puteati sa le prelungiti speranta", a spus Floroiu. El a mai afirmat ca edilii n-au reusit sa "produca" un raspuns nici in urma interpelarilor formulate de alesii social-democrati, amestecând in mod deliberat planurile.
      Lucian Bogdanel

      Goana dupa un loc in camin

        A inceput cazarea studentilor la Universitatea “Vasile Alecsandri”

        Studentii de la Universitatea “Vasile Alecsandri” Bacau au intrat in febra inceputului de an universitar. Cei care domiciliaza in afara municipiului sunt acum in goana dupa un loc in camin. Inscrierile la cazare s-au facut deja, dosarele au fost aprobate de Senatul Universitatii, iar in aceste zile studentii caministi primesc repartizarile. Pentru anul universitar 2010-2011 sunt puse la dispozitia studentilor 811 locuri de cazare.

        A inceput si in Bacau goana dupa un loc in caminul Universitatii “Vasile Alecsandri”. Acordarea dreptului de cazare se realizeaza de catre Comisia de cazare a fiecarei facultati. Primesc un loc in camin studentii fara taxa, care frecventeaza cursuri la zi si care nu au domiciliul stabil în municipiul Bacau. Criteriul principal în acordarea dreptului de cazare este media anuala obtinuta în anul universitar anterior. Pentru studentii inregistrati în anul I se ia in considerare media obtinuta la admitere. Pentru studentii “cu vechime”, din anii mai mari, care îndeplinesc aceleasi conditii privind media, se aplica mai multe criterii de departajare care tin de plata la timp a taxelor de cazare, mentinerea aspectului îngrijit a camerei în anul universitar precedent si respectarea regulamentului de ordine interioara a caminului.

        811 paturi in patru camine

        “Cazarile la universitate au inceput studentii au ocupat deja o parte din camere, ne-a declarat prof.univ.dr.Catalina Ababei, cancelar general al Universitatii «Vasile Alecsandri» Bacau. Totul decurge normal, intrucât locurile de cazare de care dispunem acopera cererile pe care le avem. Cele 811 paturi vor fi ocupate in totalitate de studenti. Dintre acestia, poate in premiera pentru noi, 133 sunt studenti moldoveni.” Universitatea bacauana are in administrare patru camine studentesti. Prioritate la cazare au studentii orfani de ambii parinti, dar si cei proveniti din casele de copii sau plasament familial. Studentii bursieri ai statului, etnici români, cu exceptia celor din anul I, primesc dreptul de cazare în conformitate cu aceleasi principii stabilite pentru studentii cetateni români. Studentii care au dreptul la cazare, plecati la studiu, prin programele Erasmus – Socrates în primul semestru al anului universitar, vor fi cazati la întoarcerea de la studii.

        Cozi la casierie si la depunerea de dosare

        Catalin Petrovici este student in anul II si a venit in Bacau tocmai din Vrancea. “E bine deocamdata. E loc pentru toata lumea. Am facut cerere, dar se poate si mai bine. E aglomerat aici la depunerea de dosare si la casierie”, ne-a spus. “Eu sunt din Moinesti. Am stat si anul trecut aici la camin. E foarte bine. Nu sunt probleme, taxele sunt acceptabile. E bine, fata de alte centre universitare, aici e bine”, ne-a explicat si Cosmin Popa. Caminul asigura tot cazarmamentul necesar, inclusiv paturi, lenjerie si perne. Fetele sunt cazate la caminul din spatele Corpului C, in camere cu trei paturi si toaleta proprie. “Locuri sunt pentru toti. Nu sunt probleme. Nici taxa nu e mare, daca esti student pe locurile de la buget. E foarte bine. Azi am primit camera si pâna luni o sa-mi aduc si celelalte lucruri”, ne-a precizat si Elena Chiper, studenta venita din Panciu. Andreea Tapuc, colega de palier, este studenta la Facultatea de Inginerie – Sectia Protectia Mediului. E deja “veterana”. “E frumoasa si viata de camin. Sunt conditii, avem baie in camera, taxa e de 1,4 milioane de lei vechi pe luna, fara mâncare. E bine. Acum probleme sunt doar cu aceste cozi infernale la casierie, dar atât”, ne-a declarat.

        7.000 de studenti

        Studentii debitori pot fi cazati, în limita locurilor disponibile, doar dupa ce fac dovada achitarii debitelor. In schimb, studentii familisti pot fi cazati numai daca mai ramân locuri, insa prioritate au familiile în care ambii soti sunt studenti la Universitatea din Bacau. In acest an universitar sunt inregistrati peste 7.000 de studenti, din care in jur de 1.500 sunt boboceii de anul I, atât pe locurile bugetate, cât si pe locurile “cu taxa”.

        Roxana Neagu

        Tarifele de cazare sunt:

        – la Caminul 3 de Fete – 140 lei/ luna (locuri subventionate) si 220 lei/luna (locuri nesubventionate), unde diferenta de confort este de 20 lei/ luna
        – la Caminul 2 Mixt – 130 lei/ luna (locuri subventionate) si 210 lei / luna (locuri nesubventionate), unde diferenta de confort este de 10 lei/luna
        – la Caminul 3 Stiinta – 120 lei/ luna (locuri subventionate) si 200 lei / luna (locuri nesubventionate), fara diferenta de confort
        – la Caminul Hotel Violetelor – 250 lei/ luna(locuri subventionate), 340 lei / luna (locuri nesubventionate si locuri pentru studentii straini cu burse de studiu) si 120 de EURO/ luna (locuri pentru studentii straini veniti pe cont propriu), unde diferenta de confort este de 50 lei/luna.

        Gradinita Letea va fi evaluata in vederea unui schimb

          Imobilul va fi evaluat de catre municipalitate in vederea preluarii de la fabrica de hârtie, proprietarul acestuia. In el invata câteva zeci de prescolari.

          Grupul social-democrat din PSD a solicitat Primariei sa gaseasca o solutie pentru ca Gradinita Letea sa ramâna in patrimoniul municipiului Bacau. Proprietarul cladirii, fabrica de hârtie Letea, si-a manifestat in repetate rânduri de la inceputul anului intentia de a folosi bunul câstigat in instanta in urma unui proces cu municipalitatea care s-a intins pe 5 ani. In acest sens, conducerea fabricii a remis Primariei mai multe adrese in care si-a manifestat intentia de a conveni un compromis cu municipalitatea, astfel incât gradinita sa ramâna in patrimoniul public al municipiului.
          "Grupul PSD cere ca pâna la urmatoarea sedinta a Consiliului Local, executivul Primariei sa faca o simulare sau sa identifice o solutie privind stingerea litigiului de la Letea. Trebuie sa gasim o solutie de compromis pentru ca imobilul sa ramâna in patrimoniul municipiului, iar copiii sa invete in continuare acolo. Ne tot plângem ca in municipiul Bacau nu sunt locuri la gradinite, iar pe de alta parte tergiversam preluarea Gradinitei Letea. Nu stiu daca e neaparat o tergiversare, dar trebuie gasita o solutie care sa multumeasca si Primaria si Letea", a apreciat Ionel Floroiu, consilier local PSD.
          De cealalta parte, secretarul municipiului – Ovidiu Popovici – a promis ca la proxima sedinta a Consiliului Local edilii vor promova un proiect de hotarâre vizând realizarea unui schimb intre Primarie si fabrica de hârtie. "Am inceput demersurile in sensul evaluarii gradinitei si a terenului aferent ei. Am inteles care sunt doleantele celor de la Letea si la urmatoarea sedinta a Consiliului Local va fi un proiect de hotarâre ce va avea ca obiect un schimb pentru ca gradinita sa ramâna in patrimoniul municipiului", a promis Popovici.
          In ultimii ani, municipiul Bacau s-a confruntat cu o lipsa acuta de locuri la gradinite. Numai in acest an peste 400 de copii au ramas neinscrisi dupa ce locurile disponibile au fost ocupate in totalitate. In ultimii 6 ani, in Bacau nu a mai fost construita nicio gradinita, ultima realizare de acest fel datând din timpul administratiei Sechelariu.
          Lucian Bogdanel

          Spitalele, bune de plata

            Bolnavii internati nu-si cunosc drepturile

            Pacientii din majoritatea spitalelor publice sunt nevoiti sa-si cumpere medicamente si materiale sanitare sau sa-si faca investigatii in laboratoare private. Este o realitate a sistemului sanitar românesc. Autoritatile sanitare nu o recunosc sau, daca o fac, se limiteaza la declaratii cu jumatate de gura. Un motiv al tacerii este acela ca spitalele sunt obligate sa deconteze pacientilor cheltuielile cu medicamentele, materialele sanitare si investigatiile pe perioada internarii.

            Bolnavi in pijamale sau rude ale pacientilor internati colinda farmaciile din preajma spitalelor pentru a cumpara medicamente sau materiale sanitare indicate de medicii curanti. “Stau in spital numai fiindca nu-mi pot pune perfuzia acasa, ne-a declarat o pacienta internata in sectia ORL a Spitalului Judetean de Urgenta Bacau. A trebuit sa cumpar solutia pentru perfuzie din farmacie. Acum am venit. Am dat 700.000 de lei vechi pe ea.” Practica a devenit frecventa, determinata fiind de scaderea continua a cantitatii de medicamente si a numarului de produse farmaceutice din farmaciile spitalelor. La SJU, de exemplu, in decurs de un an, stocul de medicamente s-a injumatatit. Cu toate acestea, pacientii nu solicita unitatilor sanitare decontarea cheltuielilor din perioada spitalizarii. “Niciun pacient care a fost internat nu a facut cerere in acest sens”, ne-a transmis managerul SJU, Dan Stoica. Acelasi raspuns l-am primit si de la dr. Doru Androne, managerul Spitalului Municipal Onesti.

            Nu stiu si nu cer

            Pacientii nu stiu ca isi pot recupera cheltuielile chiar de la spitalul care ar fi trebuit sa le asigure toate conditiile de tratament pe perioada internarii. Asa se explica lipsa cererilor pentru decontarea medicamentelor, a materialelor sanitare sau a investigatiilor medicale. Normele metodologice de aplicare a Contractului-cadru de acordare a asistentei medicale in anul 2010 prevad ca “spitalele sunt obligate sa suporte pentru asiguratii internati in regim de spitalizare continua si in regim de spitalizare de zi toate cheltuielile necesare pentru rezolvarea cazurilor respective, inclusiv pentru medicamente, materiale sanitare si investigatii paraclinice.”

            Decontarea, numai cu documente la mâna

            Aceleasi norme stabilesc modul in care se poate face rambursarea cheltuielilor. Pacientii trebuie sa faca dovada ca li s-au prescris medicamentele sau materialele sanitare pe care le-au cumparat. Pentru aceasta, trebuie sa depuna, alaturi de cererea de rambursare a cheltuielilor, documentele medicale intocmite de medicul curant din sectia in care au fost internati, avizate de seful de sectie si de managerul spitalului. De cele mai multe ori, insa, numele medicamentelor pe care pacientii sau rudele acestora trebuie sa le cumpere sau ale investigatiilor medicale sunt trecute de medici pe bucati de hârtie fara valoare de document medical. Pacientii ar trebui sa le ceara medicilor retete sau trimiteri medicale, dar nu indraznesc sa o faca. Viorica Draganuta, director general al Casei Judetene de Asigurari de Sanatate Bacau, ne-a declarat ca putini asigurati stiu ca au dreptul sa-si recupereze cheltuielile, dar chiar si acestia nu au inteles cine trebuie sa ii despagubeasca. “Se adreseaza CJAS, a spus directorul institutiei. Normele sunt clare in privinta aceasta: rambursarea cheltuielilor reprezinta o obligatie exclusiva a spitalelor si se realizeaza numai din veniturile proprii ale acestora.”
            Doina Mincu

            Taierile de copaci afecteaza calitatea vietii in municipiul Bacau: Module termice in loc de spatiu verde

              Primaria Bacau vrea sa desfiinteze o parte dintre centralele termice si sa aduca in locul lor “module”. Acestea vor fi amplasate lânga blocuri, pe spatiul verde. Investitia face parte dintr-un proiect cu finantare europeana. Zona care va “rasa si frezata” este in centrul Bacaului.

              Inlocuirea centralelor vechi cu module termice face parte din proiectul “Reabilitarea retelelor termice secundare din municipiul Bacau”, finantat de UE si de Guvernul României. Problema e ca in locul in care vor fi montate modulele trebuie taiati copacii, scosi trandafirii, desfiintata iarba. Raspunzatoare sa stabileasca daca proiectul va afecta calitatea vietii este Agentia de Protectia Mediului (APM) Bacau. “A avut loc, luni, comisia de analiza tehnica si urmeaza sa transmitem Primariei, in scris, solicitarile noastre, dupa care vom astepta completarea documentatiei”, declara Doina Mihordescu, sef serviciu “Autorizari”. APM Bacau a solicitat reevaluarea amplasamentelor si consultarea locatarilor acolo unde, conform proiectului, trebuie taiati copacii. Acesta va fi momentul decisiv. Cetatenii se pot lupta pentru fiecare magnolie sau tei pe care l-au plantat. E important modulul termic, dar si spatiul verde e valoros. Anuntul public va fi lipit pe usa principala a blocului si va fi cât se poate de clar, astfel incât oamenii sa inteleaga unde se va construi si care vor fi efectele. Se va discuta cu cetatenii si se va obtine aprobarea lor. “Noi tinem la fiecare petec de iarba, la fiecare copac, afirma Doina Mihordescu. AMP va face eforturi ca aceste suprafete sa fie minime si fara taieri de arbori." Primaria va trebui sa demonstreze ca i-a informat pe cetateni si ca acestia nu sunt impotriva locului ales, nici a sacrificarii spatiilor verzi.

              “Daca il pun aici, il darâmam”

              Cea mai sensibila este zona strazii 9 Mai, aici fiind prevazute 6 module. Locatarii, majoritatea vârstnici, nici nu vor sa auda de taieri si ameninta ca “pensionarii vor iesi in strada”. Cuvintele “oxigen” si “aer curat” apar in fiecare propozitie, ca pavaza impotriva betoanelor si a poluarii. “In Bacau s-a construit foarte mult si spatiul verde care este aici, pe 9 mai, e aproape printre putinele care au rezistat”, afirma Stefania Dumitrasc. Altii sunt mult mai radicali: “Nu, nu, nu! Sa nu se taie”, ”Nu se poate, ne vom impotrivi. Eu sper ca locatarii sa fie in asentimentul meu”, declara Catinca Popescu, in timp ce Iorgu Balaita anunta: “Sa-l duca in spate, nu in fata blocului. Daca il pun aici, il darâmam!” Arborii au fost plantati de locatari, ei i-au ingrijit si nu vor accepta “modulul” in mica lor gradina. “Copacii sunt pusi de mine, cu mâna mea, nu de primarie. Nu a venit nimeni, in vara asta, sa coseasca iarba, sa tunda gardul. Noi le-am ingrijit”, afirma Iorgu Balaita. Primaria i-a ignorat, “a izolat blocuri de 20 de ani, iar pe al nostru, de 60 ani, nu l-a izolat”. De o parte si de alta a aleii care duce de la BRD spre Policlinica Veche, pe spatiul verde vor rasari casute cu module, iar autoritatile trebuie sa-i convinga pe oameni ca asa e mai bine. Dupa asta, APM Bacau va stabili daca este sau nu este necesar sau un studiu de evaluare a impactului asupra mediului. Acesta poate fi realizat numai de catre o firma specializata care este acreditata de minister.

              Silvia Patrascanu

              Fotbal, Liga a lll-a: Joaca de la 15.00

              Schimbare de ora

              Se schimba luna, se schimba si ora. Adio septembrie, adio si meciuri de la ora 17.00 in Liga a lll-a! Astfel, pe toata durata lunii octombrie, partidele din esalonul al treilea se vor desfasura cu incepere de la ora 15.00. Noua ora de disputare a jocurilor intra in vigoare chiar din aceasta saptamâna. Mai exact, de vineri, odata cu etapa a sasea care programeaza, printre altele, intâlnirile FCM Bacau- CSM Focsani si Aerostar – Sport Club Bacau.

              O singura repetitie

              In ciuda schimbarii de orar din campionat, antrenorul FCM Bacau, Gheorghe Poenaru a fixat in aceasta saptamâna un singur antrenament la ora la care vor avea loc jocurile in luna octombrie. "Nu are rost sa dau peste cap intreg ciclul saptamânal. De altfel, ca te antrenezi la ora 11.00 sau la 15.00, nu se schimba mare lucru", a spus Poenaru, care a programat de la 15.00 doar sedinta de pregatire de joi, din preziua meciului cu Focsaniul.

              Doi indisponibili

              "Galben-albastrii" vor sa se impuna si contra vrâncenilor si sa-si pastreze astfel statutul de lideri ai Seriei l. Pentru meciul de vineri, de pe "Municipal", FCM Bacau, care a intrat ieri in cantonament, nu poate conta pe serviciile lui Cornel Codreanu si George Taban. De altfel, cei doi au absentat si la ultimul joc de campionat, desfasurat sâmbata trecuta, la Bucecea, si câstigat de FCM cu 5-2 contra gazdelor de la CS Luceafarul Mihai Eminescu.
              Dan Sion

              Karting / Cu ochii pe podium

              Denis Marcu ar putea incheia Campionatul Mondial cu o clasare in primii trei piloti ai lumii

              Atentie si sansa

              Denis Marcu poate face istorie. Pilotul asistat tehnic de Selena Motor Sport are sansa de a deveni primul român invingator la clasa Mini in Campionatul Mondial de karting WSK Master Series. "Daca va fi atent si nu va fi implicat in vreun incident, Denis se poate impune in ultima etapa a WSK-ului, de saptamâna viitoare", a declarat directorul sportiv al Selenei Motor Sport, Vladimir Bortov.

              Poli opusi

              Pentru Denis Marcu, primele doua etape ale Campionatului Mondial au avut o desfasurare complet diferita. In runda inaugurala, de la Siena, Marcu a adunat un singur punct, ca urmare a celor doua accidente care l-au fortat sa abandoneze. Etapa a doua, in schimb, disputata week-end-ul trecut, la Val Vibrata i-a prilejuit sportivului român o clasare pe podium.

              Comportare excelenta

              La Val Vibrata, Denis Marcu a avut o comportare excelenta. In precalificari a spulberat tot, fiind singurul pilot din totalul de 61 veniti din 23 de tari, care si-a trecut in cont trei locuri intâi si un loc doi in cele opt sesiuni cronometrate. A câstigat apoi prefinala si a condus ostilitatile in finala pâna in ultimul tur când, la una din curbe, a fost depasit de Alex Machado si Mauricio Baiz. In aceste conditii, a terminat pe trei.

              Pe 6 la general

              Cu o runda inainte de final, Denis Marcu se afla pe locul 6 in clasamentul general al Campionatului Mondial, cu un total de 41 de puncte. Pilotul lansat de Selena Motor Sport se afla la 26 de puncte de liderul Machado, invingatorul cursei de la Val Vibrata. Podiumul ierarhiei generale este completat de italianul Angelo Giannone (53 puncte) si rusul Nikita Sitnikov (48 de puncte).

              Sanse la titlu

              Etapa care va pune punct editiei 2010 a Campionatului Mondial WSK Master Series se va disputa tot in Italia, dar pe circuitul "Sette Laghi" de la Castelletto di Branduzzo, la finalul saptamânii viitoare. O noua clasare pe podium i-ar permite lui Denis Marcu prezenta in "Top 3" si in ierarhia finala, in timp ce o victorie i-ar putea aduce chiar titlul mondial! "Astept cu nerabdare ultima cursa deoarece sunt convins ca pot face din nou o figura frumoasa", a spus Denis.

              Circuit cu noroc

              Denis Marcu va pleca in Italia inca de marti pentru a pregati in cele mai mici detalii etapa de la Castelletto di Branduzzo. Pilotul asist de Selena Motor Sport cunoaste destul de bine circuitul "Sette Laghi". De altfel, acest kartodrom i-a prilejuit primul succes international important: locul trei in prima etapa a Open Master-ului Italiei, la inceputul acestui an. "Speram sa ne poarte noroc si acum", a concluzionat Vladimir Bortov.
              Dan Sion

              Handbal masculin / In recuperare

              Golgheterul Marius Bondar rateaza si derby-ul cu UCM Resita

              La 17 zile dupa ce si-a scos ghipsul pe care l-a purtat timp de trei saptamâni la glezna stânga pentru o fractura la metatarsiene, golgheterul Stiintei din ultimele doua sezoane se afla in plina recuperare. "As fi vrut sa joc la Suceava, dar mi-a fost imposibil, la fel cum se va intâmpla si cu Resita", spune Marius Bondar, care tocmai a inceput sa faca alergari usoare. "Inca exista dureri ce apar dupa 15-20 de minute de alergare. Problemele la metatarsiene sunt cele mai urâte, am mai vorbit cu unii colegi care au fost nevoiti sa faca pauza trei luni din aceasta cauza. Sper sa nu fie cazul, eu deja ma simt mai bine. Oricum, trebuie sa mai fac fizioterapie, sunt in urma cu conditia fizica", detaliaza extrema dreapta a Stiintei Municipal Dedeman. Fortat sa ramâna in continuare in tribuna, lui Marius Bondar nu-i ramâne deocamdata decât sa le tina pumnii coechipierilor pentru derby-ul cu vicecampioana UCM Resita: "Le urez multa bafta! Si sa joace asa cum au facut la Suceava. Daca vor evolua la fel de bine, pot câstiga, având totodata sustinerea publicului, care devine al optulea jucator când este alaturi de echipa".
              "Studentii" vor infrunta UCM Resita vineri, 1 octombrie, de la ora 20.30 (Digi Sport). Aseara, intr-un joc disputat in devans, Politehnica Timisoara – HCM Constanta 28-30. Alte doua meciuri s-au disputat mai devreme, la solicitarea celor de la Pandurii Tg Jiu (care la sfârsitul acestei saptamâni debuteaza in turul secund al Cupei EHF, cu FC Porto): "U" Cluj – Pandurii Tg Jiu 35-22, HC Odorhei – CSM Oradea 35-24. (D.P.)

              Clasament
              1. HC Odorhei 5 5 0 0 164-133 10
              2. "U" Cluj 5 4 0 1 162-141 8
              3. HCM Constanta 5 4 0 1 173-153 8
              4. Pandurii Tg Jiu 5 4 0 1 149-142 8
              5. UCM Resita 4 3 0 1 135-110 6
              6. CSU Suceava 4 3 0 1 126-104 6
              7. Minaur 4 2 0 2 107-129 4
              8. Dinamo Brasov 4 1 1 2 113-118 3
              9. Stiinta MD Bacau 4 1 0 3 106-107 2
              10. CSM Bucuresti 4 1 0 3 113-121 2
              11. CSM Satu Mare 4 1 0 3 118-136 2
              12. Poli Timisoara 5 1 0 4 136-155 2
              13. Steaua 4 0 1 3 103-116 1
              14. CSM Oradea 5 0 0 5 128-168 0

              Restante achitate

              Caz clasat in conflictul dintre Stiinta MD si o parte din handbalistii plecati din Bacau in intersezon, care la inceputul lui august au depus memorii la Federatie pentru a-si recupera drepturile financiare restante. Ieri, clubul bacauan a stins orice datorie catre Sandu Iacob, fiecare parte indeplinindu-si integral obligatiile prevazute in contract. “Am avut o colaborare de trei ani care s-a incheiat cu bine. Mergem mai departe, in liniste, fiecare pe drumul sau”, a comentat fostul capitan al echipei nationale, transferat in aceasta vara la Energia Pandurii Tg Jiu. Pe acelasi curs se inscrie si situatia lui Chike Onyejekwe, plecat cu destinatia HCM Constanta.

              Handbal feminin / Divizia A: Din nou afara

              Spartac Bucuresti – Stiinta Bacau (astazi, ora 15)

              Din deplasare in deplasare. La patru zile de la victoria prin care au detronat liderul HCF Piatra Neamt (31-25), "studentele" joaca in capitala intr-o etapa intermediara din Divizia A. Dupa ce au spart gheata si au cucerit primele puncte externe din acest campionat, "studentele" evolueaza din nou pe teren strain, dar intr-o disputa cu un adversar de nivel inferior. "La prima vedere, avem un meci mai lejer", a precizat antrenorul Ion Arsene inaintea intâlnirii cu Spartac Bucuresti, echipa care imparte pozitia de "lanterna rosie" cu Universitatea Valahia Târgoviste. Stiinta a facut scor cu Târgoviste in urma cu aproape doua saptamâni, impunându-se cu 40-19, si acelasi scenariu este vazut si pentru intâlnirea cu Spartac. Va fi un bun antrenament cu public inaintea duelului cu CSM Ploiesti, una din contracandidatele la promovare, care va veni in Bacau la mijlocul saptamânii viitoare.
              Celelalte meciuri din etapa a IV-a: Activ Ploiesti – CSM Slobozia, Rapid Bucuresti – "U" Valahia Târgoviste (ora 15), CSM Ploiesti – HCF Piatra Neamt (ora 17). (Dana P.)

              Clasament
              1. CSM Ploiesti 3 3 0 0 117-57 6
              2. HCF P. Neamt 3 2 0 1 105-66 4
              3. Stiinta Bacau 3 2 0 1 97-74 4
              4. Rapid 3 2 0 1 100-83 4
              5. CSM Slobozia 3 2 0 1 90-83 4
              6. Activ Ploiesti 3 1 0 2 67-99 2
              7. Spartac Bucuresti 3 0 0 3 69-113 0
              8. "U" Târgoviste 3 0 0 3 46-116 0

              Din 5000, a mai ramas doar un singur evreu in Buhusi

                La mijlocul sec al XIX-lea, unul din descendentii dinastiei Rugiri – rabinul de Buhusi, Isac Fridman – a întemeiat în Buhusi pe str. Al.I. Cuza, o curte rabinica, ridicând case si o sinagoga care azi nu mai exista. Cu 147 de ani în urma, el a construit aici si Sinagoga care dainuieste si astazi. În fosta Curte rabinica (5400 m2) a functionat scoala rabinica si o baie rituala. Astazi, incinta are o suprafata de 1.516 m2. În timpul razboiului, în Buhusi au locuit nepotii si stranepotii rabinului. Ultimul rabin a fost un Isac. Unii dintre rabini si rudele lor sunt înmormântati, în cripte speciale, în cimitirul evreiesc buhusean. Periodic, la Buhusi vin pelerini Aasidim (piosi) din lumea întreaga. Între cele doua razboaie, în Buhusi existau 5000 de evrei. Cei mai multi erau specialisti la Fabrica de Stofe, profesori, medici sau lucrau în comert. Astazi, în Buhusi mai locuieste doar un singur evreu, distinsa Sofia Alterescu, sotia fostului, regretatului presedinte al comunitatii Evreiesti din Buhusi. David Alterescu. De la Comunitatea evreiasca Bacau ne-au fost precizate si alte date pe care le cunosteam despre evreii buhuseni: unul este internat la o institutie specializata de ocrotire, într-un alt oras, în vreme ce o alta doamna, casatorita cu un român, nu se declara ca fiind evreica. Doamna Sofia Alterescu ne-a spus: „Da, e adevarat, am ramas singura Au fost cinci mii de evrei în oras. Nu mai e nimic din ceea ce a fost cândva. Norocul meu este acela ca am niste vecini grozavi, dar si de faptul ca fiul meu, care locuieste în Bucuresti, vine foarte des la mine”. La ultima întâlnire pe care am avut-o cu rabinul Tobias, din Israel, care coordonat vizita pelerinilor Aasidim la Sinagoga din Buhusi, unde am fost acceptat si la o ceremonie religioasa, acesta ne-a spus: „Exista, astazi, în Israel, o dinastie Rujin. Unul dintre descendentii acestei dinastii a fost primul rabin de Buhusi, Isac Fridman. Rabinul Isac Fridman întemeiase, si el, la Buhusi, o adevarata dinastie (copii, nepoti, stranepoti) care a pastrat opera spirituala evreiasca din Buhusi. Primul a întemeiat aici, pe strada Al.I. Cuza, o curte rabinica (…) Ultimul rabin de aici, al familiei Fridman, a fost, prin anul 1970, tot un Isac. Acesta s-a mutat în Bucuresti, unica fiica a acestuia a plecat în Israel, unde a întemeiat o curte rabinica. Aceasta este condusa astazi de nepotul rabinului Isac, rabinul Iacob Mendel Fridman”. Potrivit aceluiasi rabin, pelerinii care vin la Buhusi, din lumea întreaga, „pentru a se reculege si a se ruga în sinagoga si la morminte“, sunt mai ales urmasi ai evreilor buhuseni. Monument istoric, sinagoga a fost reabilitata acum câtiva ani de catre comunitatea evreiasca din Israel, care gestioneaza si cimitirul. Pacat ca acest monument istoric si religios, de o rara valoare, nu este inclus într-un circuit turistic. Mai mult, sinagoga nu poate fi vizitata decât cu aprobari speciale. Într-o lume în care ecumenismul cucereste din ce în ce mai multe spirite, credem ca accesul în acest monument ar fi benefic turistilor de pretutindeni. Nu exista istorie si nici religie cu circuit închis. Dialogul civilizatiilor ne face mai buni, mai umani, ne apropie mai mult de farâma de dumnezeire care pâlpâie în fiecare dintre noi.
                Ion Fercu

                Sponsorizari pentru sinistrati

                  In sedinta care a avut loc ieri la sediul Prefecturii Bacau au fost semnate contractele de sponsorizare pentru sinistratii din judetul Bacau, afectati de inundatii. In urma unei campanii de strângere de fonduri, initiata de Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri, judetului Bacau i-a fost distribuita suma de 2.193.303 lei. Aceste fonduri vor fi utilizate in reconstructia celor 101 case afectate de puhoaiele din aceasta vara.

                  Judetul Bacau a primit ajutor din partea unor companii nationale, pentru a rezolva problemele create de inundatii. Intr-o sedinta care a avut loc la Prefectura Bacau, s-au semnat contractele de sponsorizare. Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri a initiat o campanie de strângere de fonduri pentru ajutorarea sinistratilor din zonele inundate. 18 companii nationale subordonate Ministerului au contribuit la aceasta actiune. Judetului Bacau ii revin 2.193.000 lei, suma ce va fi utilizata pentru manopera celor 101 case distruse de ape si care trebuie reconstruite. Intreaga suma de bani provine din sursele proprii ale companiilor, dar si din donatiile facute de angajati, iar o mare parte din aceasta va ajunge in municipiul Bacau si comuna Margineni, desi nu au primari democrat-liberali. "Cu aceasta ocazie am incheiat contractele de sponsorizare direct cu primarii comunelor afectate. Dorim ca in cel mai scurt timp sa stergem definitiv urmele inundatiilor. Mai sunt inca 800 de gospodarii care au nevoie de reparatii si reconsolidare. Deja, in comuna Margineni se lucreaza la reconstructia a 20 de case. Am reusit sa mai strângem si alte sponsorizari. Ele constau in materiale de constructii, produse alimentare si cereale", a declarat Constantin Scripat, prefect de Bacau.
                  La sedinta au participat reprezentanti ai sponsorilor, membri ai Consiliului Judetean, prin vicepresedintele Silviu Bondor si primarii localitatilor afectate care vor beneficia de aceste ajutoare. Printre ei a venit si primarul Romeo Stavarache, alaturi de viceprimarul Roxana Mironescu. In municipiul Bacau, 11 familii si-au pierdut casele in urma inundatiilor. Ei astepata si acum ca administratia sa ia masuri si sa vina cu solutii. Materialele de constructie necesare au ajuns in mare parte la consiliile locale, insa urmeaza sa mai vina o noua transa. In satul Barati, comuna Margineni, au inceput deja lucrarile. Prefectul a indemnat administratia locala a municipiului Bacau sa nu astepte intreaga cantitate de materiale, pentru a incepe reconstructia. Mai mult, autoritatile locale ale mai multor comune precum Agas, Dofteana, Ardeoani, Magura si Traian vor primi sume de bani pentru refacerea retelelor de infrastructura, distruse si ele de inundatii. Pentru ca apele nu i-au lasat pe oameni doar fara case, ci si fara bunuri, sinistratii vor mai primi si bonuri cadou, in valoare totala de 436.600 lei. Acestea se vor distribui in urma unei hotarâri aprobate de catre Comitetul Judetean pentru Situatii de Urgenta. Prefectul Scripat si-a propus ca in perioada urmatoare sa supervizeze santierele de lucru, pentru a se asigura ca materialele sunt folosite eficient, iar constructorii isi fac treaba cât mai bine.
                  Sinziana Filimon

                  Profesor de informatica, bursier in Malta

                    Profesorul de informatica Elena Frunza, de la Colegiul Tehnic “Anghel Saligny” Bacau, a beneficiat de o bursa Comenius în Malta, localitatea Ta’ Xbiex. Mobilitatea sa s-a derulat in prima parte a acestei luni, in perioada 3-11 septembrie. Abia intoarsa din calatoria de vis, dupa cum ne-a declarat, profesorul a explicat ca bursa a fost câstigata in cadrul “Programului de invatare pe tot parcursul vietii” (LLP – Lifelong Learning Programme), sub actiunea Comenius, si a fost finantata din doua surse importante: fondurile europene Comenius si fonduri FSE – Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane.

                    Alaturi de 48 de profesori din 13 tari

                    Titlul cursului la care a participat s-a intitulat “ICT for Collaborative, Project-Based, Teaching and Learning”, de formare continua, la care au mai aplicat 48 profesori din 13 tari ale Uniunii Europene: Polonia, Suedia, Italia, Islanda, Germania, Lituania, Portugalia, Norvegia, Irlanda, Austria, Bulgaria, Spania si România. “Cursul a avut ca obiectiv principal prezentarea potentialului pe care unele instrumente de Tehnologie a Informatiei si Calculatorului, cunoscute prescurtat TIC, le ofera în practica de zi cu zi, si în special pregatirea instrumentelor TIC, pentru activitati care sunt în colaborare si bazate pe proiecte. Cele mai multe sesiuni din cadrul acestui curs au fost de natura practica”, ne-a mai precizat prof. Elena Frunza. Participantii au învatat nu numai modul de utilizare a diferitelor soft-uri, ca instrumente speciale utilizate în procesul de predare si învatare-evaluare, dar au avut posibilitatea de a discuta cum si în ce situatii, un anumit instrument poate fi folosit în loc de altul, care sunt avantajele folosirii lui în detrimentul altuia clasic. Toate sesiunile au fost interactive si au permis cursantilor sa exploreze aceste soft-uri.

                    Posibilitati de perfectionare

                    “Consider ca este imperios necesara participarea cadrelor didactice la cursurile de formare profesionala în afara granitelor tarii. De ce? Pentru importantele beneficii de care se bucura atât profesorul respectiv, cât si institutia si elevii acesteia în urma participarii la un astfel de curs. Ma refer aici la dezvoltarea pe plan profesional si personal, beneficiile lingvistice, culturale, promovarea multiculturalitatii si interculturalitatii, ca valori educationale europene, promovarea tolerantei, a diversitatii lingvistice, stabilirea unor relatii profesionale, cât si personale cu profesorii participanti la curs. Mai mult, astfel ne putem face cunoscute competentele profesionale, institutia, sistemul de învatamânt, tara”, a mai adaugat. Profesorul recomanda acest curs tuturor colegilor care vor sa-si perfectioneze activitatea didactica prin utilizarea computerului la ore, pentru a-si crea propriile lectii sau celor care vor sa încerce promovarea e-learning-ului în învatamântul preuniversitar.
                    Roxana Neagu

                    Noutati in obtinerea gradatiei de merit

                      Distinctii pentru profesorii cu rezultate deosebite

                      Au aparut normele metodologie privind modul de realizare a raportului de activitate in vederea obtinerii gradatiei de merit pentru personalul didactic de predare in invatamântul preuniversitar.

                      Conform noilor reglementari, distinctia va reprezenta 25 la suta din salariul de baza. Aceasta gradatie se acorda pentru 16 la suta din cadrele didactice de la nivelul unui inspectorat scolar. Dreptul se atribuie pe o perioada de cinci ani. Portofoliul personal se realizeaza in baza proiectului propus si implementat de cadrul didactic in ultimii patru ani scolari. Proiectul aprobat se monitorizeaza permanent de catre conducerea unitatii de invatamânt, care va asigura cadrul legal si organizatoric necesar desfasurarii activitatilor pe care profesorul trebuie sa le realizeze. Activitatea candidatului va fi evaluata pe rând de catre scoala si Inspectoratul Scolar Judetean. Numarul de gradatii care se vor acorda se calculeaza dupa un grafic de concurs. Se vor detalia punctajele aferente criteriilor de catre comisia paritara la nivelul Inspectoratului Scolar Judetean (ISJ), apoi se vor depune dosarele cu acte jusitificative. Dosarele vor fi ulterior analizate de catre inspectorul de specialitate, cu o consultare prealabila a consiliului consultativ. In final se va elabora raportul referitor la activitatea candidatului in specialitate. Indeplinirea activitatilor cuprinse in fisa postului este conditie obligatorie pentru participarea la concursul de obtinere a gradatiei de merit. Dosarele vor fi mai verificate de catre comisia de coordonare a concursului si de catre reprezentantii federatiilor sindicale, urmând sa fie refacute punctajele unde este cazul. Consiliul de Administratie al ISJ Bacau aproba in final lista cu punctajele acordate in urma evaluarii, care se va afisa la avizierul Inspectoratului Scolar, iar dupa rezolvarea contestatiilor se vor sti rezultatele finale. Banii vor veni direct de la Ministerul Educatiei, prin ordin de ministru. Evaluarea activitatii desfasurate de personalul didactic pentru obtinerea gradatiei de merit se va face in baza unui raport de activitate motivat si certificat de consiliul de administratie al scolii din care face parte profesorul. Criteriile de evaluare vor viza preponderent progresul scolar si performantele elevilor din clasele la care a predat cadrul didactic in perioada evaluata.
                      Roxana Neagu

                      Etape de aprobare a dosarului:
                      – pâna pe 1 octombrie, proiectele se depun si se inregistreaza la secretariatul unitatilor de invatamânt
                      – consiliul de administratie al scolii evalueaza eligibilitatea candidatilor si proiectelor, intocmeste lista candidatilor si apoi o depune spre avizare consiliului profesoral
                      – consiliul profesoral avizeaza proiectele eligibile
                      – conducerea unitatii de invatamânt transmite candidatilor ale caror proiecte au fost avizate, acordul in scris pentru implentarea proiectelor

                      Pot depune proiecte:
                      – personalul didactic de predare cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata
                      – suplinitorii calificati care au obtinut cel putin definitivarea in invatamânt si calificativul “foarte bine” in anul scolar anterior depunerii proiectului

                      „Blocul crapa, iar primarul rade”

                        Revolta pe strada Garii

                        Pe strada Garii, lânga blocul 10, dar si sub bloc, se lucreaza. Pe aici va trece pasajul subteran, motiv pentru care conductele sunt mutate, iar strada e largita si inaltata. Locatarii au descoperit ca centura de rezistenta a cladirii a inceput sa crape. Oamenii acuza primaria ca vrea sa le aduca trotuarul sub geam si camioanele in casa.

                        Locatarii blocului 10 de pe strada Garii au ajuns la capatul rabdarii. Oamenii sustin ca lucrarile la viitorul pasaj subteran i-au aruncat intr-un cosmar. Santurile au ajuns la peretele blocului si, din cauza mormanelor de pamânt, a noroiului si baltilor, nu mai pot iesi din casa. “Am avut un gard, dar ni l-au darâmat, spune Petru Dâsca. Au chemat politia, au zis ca ne aresteaza daca il punem la loc.” Foarte curând, spatiul verde va disparea, strada urmând sa fie largita si inaltata. Oamenii din bl. 10 spun ca daca aici “ar trebui sa ajunga, Doamne fereste, o masina de pompieri sau o ambulanta, e clar ca nu ar avea pe unde sa intre.” In plus, picamerele si buldozerele fac un zgomot infernal, impiedicându-i pe locatari sa se odihneasca. Unii, care sunt paznici sau mecanici de locomotiva, lucreaza noaptea si ar vrea sa doarma ziua, dar e imposibil. Cel mai mult ii ingrijoreaza faptul ca trepidatiile produse de utilajele grele aduse de constructor afecteaza structura cladirii. “Se clatina blocul”, sustin oamenii. Centura de rezistenta s-a crapat, iar fatada a inceput sa cada. Fisuri au inceput sa apara si in interiorul apartamentelor, “veniti la mine, sa vedeti crapaturile”. Locatarii au incercat sa-i vorbeasca edilului, ca sa-i explice ca le crapa blocul, dar nu au reusit: “Romeo Stavarache trece si râde, se duce la pasaj, nu-l intereseaza de noi, platitorii de taxe.” De curând, aici a avut loc un accident: un camion a parasit strada, a intrat pe alee si a culcat arbustii la pamânt. Noroc ca era noapte si pe bancile din fata blocului nu se aflau copii. Acum, strada va fi largita si inaltata, ceea ce inseamna ca spatiul verde va disparea si ca masinile vor circula la doi metri de usa blocului. Deja a inceput sa cada tencuiala. “Blocul asta nu are niciun fel de protectie, niciun fel de izolatie, doar un strat de beton de 15 cm”, afirma Petru Dâsca. Imobilul are nevoie de izolare termica si de reparatii, sustin locatarii, motiv pentru care au cerut sprijinul autoritatilor. S-au inscris in audienta la primar, dar inainte de data programata “li s-a telefonat sa nu mai vina”. La scurt timp, a aparut si raspunsul Primariei, “o hârtie lipita pe usa, pe furis.“ Dupa pomenirea unor legi, autoritatile ii informeaza rece ca “blocul 10 nu este inclus in acest program in anul in curs.” Ionut Tomescu, purtator de cuvânt al Primariei Bacau, afirma ca nu a inteles care sunt dolentele cetatenilor. Vor consolidare? Reabilitare? Lucrurile sunt clare: “Persoana care a cerut lamuriri privind reabilitarea termica a blocului respectiv a primit raspunsuri complete, in termenul prevazut de lege”, arata reprezentantul Primariei Bacau.

                        Silvia Patrascanu

                        Debransatii, pusi sa cotizeze la pusculita CET

                          Un ordin al Autoritatii Nationale pentru Reglementarea Serviciilor Comunale ii obliga pe locatarii care si-au debransat locuintele de la sistemul centralizat de incalzire sa participe la plata facturilor emise de CET. Mai exact, proprietarii apartamentelor dotate cu centrala termica individuala vor plati caldura degajata de tevile care le tranziteaza locuintele, precum si de cele din spatiile comune ale blocului.

                          In sezonul rece 2010-2011, costurile incalzirii spatiilor comune ale blocurilor trebuie impartite intre toti proprietarii din imobil, indiferent daca acestia sunt consumatori ai CET sau locuiesc in apartamente dotate cu centrala termica proprie. Potrivit Ordinului 343 al ANRSC, costurile comune vor reprezenta 30 % din valoarea facturii emise de CET. Toti proprietarii dintr-un imobil vor plati caldura emisa de tevile comune din apartamente, din subsoluri, uscatoare si casa scarilor. Cuantumul de plata va fi stabilit de firma de repartitoare cu care au contract locatarii ramasi bransati la CET. Mai ramâne de vazut cum vor fi siliti la plata proprietarii din apartamentele debransate de la sistemul centralizat. Intre acestia si firmele de repartitoare nu exista nicio relatie contractuala. La fel de incerta este stuatia celor care au ramas clienti ai CET, dar nu si-au dotat apartamentele cu repartitoare de costuri.

                          Serviti cu de-a sila

                          Cei mai indignati de noua reglementare a ANRSC sunt proprietarii apartamentelor debransate de la CET. Acestia au investit mii de lei pentru a scapa de sistemul centralizat, de costurile mari si serviciile nesatisfacatoare ale furnizorului de agent termic. Cu toate acestea, se trezesc acum obligati sa participe la plata unui serviciu pe care nu si-l doresc. “Nu este normal sa ne oblige la plata, ne-a declarat Margareta Onofrei, proprietara unui apartament din Cornisa. Prin apartamentul nostru trec niste tevi, fiindca vecinii de deasupra nu au centrala. Tevile sunt izolate, iar prin plafon, sa fim seriosi, ce caldura vine?”

                          “In urma cu câtiva ani ni s-a spus sa izolam aceste tevi cu un material izolator care exista in comert. Ne-am conformat. Dupa doi ani ni s-a spus ca nu este suficient si ca trebuie sa mascam tevile in gheuri. Noi avem 80 de ani. Nu mai avem putere sa facem schimbari peste schimbari. Am cumparat niste material izolator, produs in Belgia, foarte eficient. Nu se pierde caldura deloc. Nu, ni se spune, nu este bun. Desi lumea progreseaza, la noi se cer gheuri, sa mai spargem si sa deranjam prin casa fiindca asa vrea cineva.”
                          Nicolae Onofrei, locatar

                          Ordine controversate

                          Problema tevilor comune din blocuri este un subiect de cearta in blocuri de câtiva ani, iar ordinele ANRSC nu au facut decât sa atâte conflictul. Povestea a inceput in 2005, când prin Ordinul 233 debransatii erau scutiti de plata daca izolau tevile cu manson sau le placau cu rigips. Dupa un an, Ordinul 255 nu a mai tinut cont de cel precedent. De 4 ani, asociatiile de proprietari sunt obligate sa ii puna la plata pe locatarii debransati, daca apartamentele sunt tranzitate de tevi comune. “Câta caldura dau tevisoarele alea, ca sa-i taxam?” se intreaba Aurel Acatincai, presedintele As. 75. “Nu va plati nimeni.” Radu Dughir, presedinte la As. 303 Energiei, ne-a declarat ca nu a impartit pâna acum factura la toata lumea si nu o va imparti nici de acum. “Cei care au centrale proprii incalzesc apartamentele inainte sa dea CET-ul caldura. Nu-i corect sa-i punem la plata.” Exista insa si cazuri in care asociatiile care au procedat astfel au fost date in judecata de locatarii ramasi clienti ai CET-ului, nemultumiti ca platesc toata caldura care intra in blocuri. Instanta a obligat asociatiile sa imparta cheltuielile conform dispozitiilor ANRSC.
                          Doina Mincu

                          ULTIMELE ȘTIRI