Astăzi, 30 decembrie 2019, la Inspectoratul Școlar Județean Bacău a avut loc o nouă premiere a elevilor olimpici ai Bacăului, de data aceasta de către firma SIMBA Invest. Aceasta a alocat suma de 10.600 de lei pentru a oferi celor mai buni elevi un cadou la sfârșit de an, ca urmare a rezultatelor de excepție pe care le-au obținut la olimpiadele internaționale și naționale. Au fost premiați cei cinci olimpici internaționali, dar și cei care au urcat pe prima treaptă a podiumului la olimpiadele naționale.

Elevii premiați sunt:

1. Eduard-Ștefan Doliș, acum în clasa a X-a, la Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu” Bacău, profesori coordonatori Cristina-Daniela Apetroaei, Marinela Bușteagă și Florentina Dinu, care s-a întors luna aceasta de la Doha (Qatar) cu premiul II și medalie de argint de la Olimpiada lnternațională de Știinte pentru Juniori;

2. Romeo Sebastian Pintilie, acum în clasa a XII-a, la Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Bacău, profesor coordonator Emanuela Oiegar, olimpicul internațional de argint la Olimpiada Internațională de Biologie;

3. Teodor Ionuț Grosu, acum în clasa a X-a, Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu” Bacău, care a obținut premiul II și medalie de argint la Olimpiada Internațională de Astronomie, fiind pregătit de prof. Florin Curbăt;

4. Sorana Diana Plotogea, acum în clasa a XII-a, Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu”, care a adus în Bacău medalia de bronz la Olimpiada Internațională de Latină – Sulmona, având-o ca profesor coordonator pe Florentina Neculau;

 

5. Rebeca-Elena Ursu, urmare a calificării pe care a obținut-o când era în clasa a XII-a (anul școlar 2018-2019), la Colegiul Național „Grigore Moisil” din Onești, profesor coordonator Aurel-Adrian Mihăilă, medaliată cu argint la Olimpiada Balcanică de Geografie 2019.

 

6. Viviana Doliş, clasa a X-a, Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu” Bacău, locul I la Olimpiada Naţională de Istorie;

7. Denis Andrei Baciu, Liceul cu Program Sportiv Bacău, locul I la Înot, Campionatele Naţionale Şcolare;

8. Echipa MegaBot formată din George Spulber, Sofia Măgirescu și Matei Ciobotaru, de la Colegiul Național „Ferdinand I” Bacău, care a luat locul I la Olimpiada Naţională de Creativitate Ştiinţifică (secțiunea Juniori) şi locul I la secțiunea Tehnologia informației și Robotică, în aceeaşi competiţie;

9. Cristiana Chircu, clasa a XII-a, Colegiul Național „Dimitrie Cantemir” Oneşti, locul I la Olimpiada Naţională de Religie Ortodoxă;

10. Rafaela Mihaela Ţîmpu, clasa a VI-a, Şcoala Gimnazială „Ion Strat” Gioseni, locul I la Olimpiada Națională de Religie Romano-Catolică;

11. Irina Iancu, clasa a IX-a, Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu” Bacău, locul I la Olimpiada Națională de Religie Romano-Catolică;

12. Luisa Emanuela Herciu, clasa a XI-a, Colegiul Național „Gheorghe Vrănceanu” Bacău, locul I la Olimpiada Națională de Religie Romano-Catolică;

13. Cristian Dămătărc, clasa a XI-a, Colegiul Național Catolic „Sf. Iosif” Bacău, locul I la Olimpiada Națională de Religie Romano-Catolică.

Festivitatea de premiere a fost organizată de ISJ Bacău, cu sprijinul Asociației Betania.

Reamintim că olimpicii internaționali au mai fost premiați luna aceasta (pe 17 decembrie 2019) și de Ministerul Educației, iar local, Consiliul Județean și Consiliul Local Bacău a organizat astfel de premieri pentru toți elevii care au obținut cele mai bune rezultate, inclusiv la examenele naționale.


PUBLICITATE