29 aprilie 2024
Sport Olimpiada / Tir: Alin Moldoveanu, campion olimpic!

Olimpiada / Tir: Alin Moldoveanu, campion olimpic!

Revansa pentru Beijing

Prima medalie de aur a României la Olimpiada de la Londra a fost adusa de tiristul Alin Moldoveanu, care s-a impus ieri in proba de pusca 10 metri aer comprimat. Un rezultat excelent pentru sportivul de 29 de ani din Focsani, aflat la a doua Olimpiada din cariera. Clasat al patrulea in urma cu patru ani, la Beijing, atunci când a ratat milimetric medalia de bronz, la ultimul foc al finalei, Moldoveanu s-a revansat la Londra. Performanta tiristului român este cu atât mai mare, cu cât in calificari reusise sa egaleze recordul olimpic, cu un rezultat de 599.

A egalat recordul lui Zhu Qinan

Batalia pentru câstigarea medaliilor a fost una pe muchie de cutit. Astfel, la intrarea in finala probei primii patru concurenti erau despartiti de un singur punct! Principalul contracandidat al lui Alin Moldoveanu s-a dovedit campionul mondial, italianul Niccolo Campriani, care izbutise, la rândul sau, sa egaleze in calificari recordul olimpic stabilit de chinezul Zhu Qinan la Jocurile de la Atena din 2004. Dovedind o stapânire de sine iesita din comun, Moldoveanu l-a invins pe italian la ultimele doua trageri.

A doua medalie pentru România

Alin Moldoveanu s-a impus in finala cu 702,1 puncte, fiind urmat de Campriani cu 701,5 si de indianul Narang Gagan, cu 701,1 puncte. Ca un amanunt picant, sa notam ca invinsul lui Moldoveanu, inginerul din Florenta Niccolo Campriani a fost primul sportiv calificat la Olimpiada de la Londra din totalul de 10.000 câti a reunit la start cea de-a 30-a editie a Jocurilor de Vara! Medalia lui Alin Moldoveanu este a doua cucerita de delegatia României la Olimpiada de la Londra, dupa succesul de argint al Alinei Dumitru in proba de judo -48 kg.