29 aprilie 2024
SportOlimpiada, Gimnastica: Fete de bronz

Olimpiada, Gimnastica: Fete de bronz

Echipa feminina de gimnastica a României a cucerit, marti, medalia de bronz in finala pe echipe a Olimpiadei de la Londra. Cu onesteanca Diana Chelaru in formatie, care a concurat insa doar la paralele, unde a fost notata cu 13,633, România s-a clasat pe locul trei, dupa Statele Unite ale Americii si Rusia, dar inaintea Chinei. Noua campioana olimpica, SUA, a totalizat 183, 596 puncte, Rusia a adunat 178.530 puncte, in timp ce echipa pregatita de Octavian Belu a realizat un punctaj de 176.414. In conditiile unei evolutii bune la paralele, România ar fi reusit sa devanseze formatia Rusiei si sa obtina argintul. "Nu pot sa fiu multumit dupa un astfel de concurs, chiar daca am luat medalie", a declarat Octavian Belu. "Cine a simtit gustul aurului o data, nu mai poate fi mumltumit cu bronzul. Totusi, in conditiile date, este un rezultat bun, care ne permite sa supravietuim", a completat antrenorul.
Astazi, de la ora 18.30 este programata finala la individual compus. Bronzul echipei feminine de gimnastica reprezinta a cincea medalie cucerita de România in primele trei zile ale Olimpiadei londoneze, dupa aurul tiristului Alin Moldoveanu, argintul celor doua judoka Alina Dumitru si Corina Caprioriu si un alt bronz, cucerit de halterofilul Razvan Martin. (D.S.)