26 aprilie 2024
SportNu e loc. Deloc!

CSM Bacău - CSM București 27-32 (14-15)

Nu e loc. Deloc!

CSM Bacău bate pasul pe loc în 2019. Având handicapul unui program prohibitiv, dar condiționată și de propriile limite, echipa băcăuană nu reușește să adune deloc puncte de la reluarea Ligii Zimbrilor. Trei meciuri, tot atâtea înfrângeri. Ultima, miercuri seara, acasă, în runda cu numărul 17, contra liderei CSM București, cu scorul de 32-27.

Prima clasată nu parcurge nici ea un moment fast, iar acest lucru s-a văzut nu numai în întâlnirea pierdută la Făgăraș (marea surpriză a etapei a 15-a), ci și în partida cu CSM Bacău. Chiar dacă au avut un început mai bun de joc (3-1, min. 5; 6-3, min. 10; 9-5, min. 14; 14-11, min. 24), bucureștenii nu au impresionat la Bacău. Mai mult, ei au fost egalați la 14 în minutul 27, „CSMeii” lui Eden Hairi fiind la…7 metri de a prelua conducerea dacă Serhel nu ar fi ratat o lovitură de penalizare cu un minut înainte de pauză.

Și dacă nu s-a făcut 15-14, s-a ajuns la 14-15 după prima jumătate a întâlnirii din Sala Sporturilor. Ce nu au reușit pe finalul primului mitan, băcăuanii au izbutit în startul părții secunde. Doi dintre cei mai buni jucători ai gazdelor, Andrei Drăgan și Pavel Maksimov, au întors rezultatul, aducând pentru prima dată echipa băcăuană în avantaj: 16-15 în min. 34.

S-a mers apoi cap la cap până în min. 44 (22-22), după care, precipitarea manifestată în ofensivă a costat Bacăul. CSM București, în schimb, și-a reglat tirul și, cu patru goluri înscrise consecutiv (26-22, min. 50), și-a netezit drumul spre o victorie care o păstrează pe primul loc în Liga Zimbrilor. În ceea ce o privește pe CSM Bacău, aceasta continuă să rămână captivă în zona minată, iar programul următoarelor două etape nu lasă loc marilor speranțe. Astfel, miercurea viitoare, băcăuanii se deplasează la Turda, pentru ca pe 16 februarie, în Sala Sporturilor să poposească deținătoarea titlului, Dinamo.

CSM Bacău: Freiwald, Tamaș- Maksimov 7 goluri, Serhel 6, A. Dragan 5, Sadovyi 2, Tărîță 2, Paunescu 2, Bologa 1, G. Cotinghiu 1, Juverdianu, Gal.
CSM București: Krupa- S. Esteki 8, Georgievski 5, A. Rotaru 5, A. Esteki 3, Onyejekwe 4, Teixeira 3, Ramba 1, Militaru 1, Mănescu 1, Sampaio, Tioumentsev, Pozzer, Bera.
Rezultate înregistrate în etapa a 17-a: Dobrogea Sud – Minaur 38-33, CSM Făgăraș – Dinamo 19-24, Universitatea Cluj – Potaissa Turda 31-37, CSM Bacău – CSM București 27-32. Aseară urmau să se desfășoare partidele Poli Timișoara – Dunărea Călărași și CSU din Suceava – HC Buzău, pentru ca sâmbătă să fie programată CSM Focșani 2007- Steaua.

Programul etapei a 18-a (miercuri, 13 februarie): Dinamo – „U” Cluj (se joacă sâmbătă, 9 februarie), Potaissa Turda – CSM Bacău, Dunărea Călarași – CSU Din Suceava, HC Buzău – CSM Făgăraș, Minaur – Poli Timișoara, Steaua – Dobrogea Sud, CSM București – CSM Focșani 2007.

Clasament Liga Zimbrilor

1. CSM București 16 13 1 2 467-368 40p.
2. Dobrogea Sud 17 13 0 4 496-420 39p.
3. Potaissa Turda 17 11 3 3 504-455 36p.
4. Dunărea Călărași 16 10 3 3 468-427 33p.
5. Steaua București 16 10 2 4 460-420 32p.
6. Dinamo București 16 9 3 4 470-422 30p.
7. CSM Focșani 16 9 1 6 432-393 28p.
8. Poli Timișoara 16 8 4 4 421-400 28p.
9. Minaur B. Mare 17 6 3 8 502-499 21p.
10. CSM Făgăraș 17 4 2 11 410-461 14p.
11. CSM Bacău 17 4 0 13 451-507 12p.
12. CSU Suceava 16 3 2 11 376-441 11p.
13. HC Buzău 16 3 0 13 390-449 9p.
14. Univ. Cluj 17 0 0 17 426-601 0p.