7 mai 2024
SportNoi medalii pentru înotătorii SCM Bacău la Campionatul Național de Înot în...

Noi medalii pentru înotătorii SCM Bacău la Campionatul Național de Înot în Bazin Scurt de la Otopeni

Federația Română de Natație și Pentatlon Modern a organizat Campionatul Național de Înot în Bazin Scurt (25m) – seniori, tineret și juniori, în perioada 10-13 noiembrie 2022, la Complexul Sportiv de Natație Otopeni. Delegația Sport Club Municipal Bacău a fost reprezentată de următorii sportivi: Adam Toma, Cozma Ștefan, Adam Robert, Mistireanu Iustin, Tică Ștefan, Cojocaru Flavius, Hrișcu Rareș, Deleu Mihnea, Maftei Leonardo, Ștefură Ingrid, Brezan Sara, Poșa Petra, aceștia fiind sub îndrumarea antrenorilor Sabin Jitaru și Ovidiu Galeru.

Rezultate:

Cozma Ștefan a câștigat 2 medalii de bronz in probele de 50m liber și 50m spate (categoria Tineret);

Adam Robert a urcat pe treapta III a podiumului in proba 200m mixt (Tineret);

Cojocaru Flavius a luat argintul în proba de 50m fluture, la numai 14 sutimi de recordul național de junior (Juniori);

Poșa Petra a fost pe locul III în proba 50m liber (Juniori);

Ștafeta 4x40m mixt (Cozma Ștefan, Adam Robert, Mistireanu Iustin , Tică Ștefan) a câștigat locul I (la Tineret) și locul III (la seniori);

Ștafeta 4x50m liber(Cozma,Adam, Mistireanu,Tică) a obținut locul II (la Tineret);

Ștafeta combinată 4x50m mixt( Poșa Petra, Ștefură Ingrid, Cojocaru Flavius, Hrișcu Rareș) s-a clasat pe locul III (juniori).

În finale s-au mai calificat: Adam Toma (finala de seniori la 50m liber), Hrișcu Rareș (100m liber,100m și 200m fluture), Deleu Mihnea (400m liber, 200m fluture), Tică Ștefan (400m liber,finală de seniori, 50m fluture), Ștefură Ingrid (50m și 100m liber, 50m și 100m fluture).

„Analizând evoluția sportivilor noștri, crescuți și pregătiți de antrenorii CS Nautica și legitimați în prezent la SCM Bacău, pot spune că rezultatele acestora nu au fost la un nivel așteptat în aceasta perioadă a pregătirii, date fiind și condițiile precare datorate unei repartizări inechitabile a culoarelor destinate cluburilor sportive de performanță în Bazinul de Înot din Bacău”, a explicat  antrenorul Sabin Jitaru.

„În speranța că autoritățile locale vor da curs semnalelor și solicitărilor noastre cu privire la acest aspect menționat, privim cu încredere la o reorganizare a activității de performanță în funcție de rezultate și de numărul de sportivi medaliați la Campionatele Naționale’’, a declarat antrenor Ovidiu Galeru, care a mai spus că „Per ansamblu, din punct de vedere al performanțelor sportivilor români participanți a fost cea mai puternică competiție în bazin scurt de până acum, desfășurată în România, timpii obținuți la această competiție dând speranțe formării unei echipe olimpice mai numeroasă, în vederea participării la Jocurile Olimpice Paris 2024.’’