20 aprilie 2024
SportNemeritat

Aerostar – Universitatea Cluj 1-2 (0-1)

Nemeritat

Înfrângere nemeritată pentru Aerostar Bacău în etapa a 25-a a ligii secunde la fotbal. Sâmbătă, băcăuanii au fost învinși cu 2-1 pe teren propriu de Universitatea Cluj, la capătul unui joc controlat autoritar de gazde.

Clujenii au deschis scorul în min. 2, ca urmare a autogolului lui Alex Ichim, după care au tremurat serios la atacurile în valuri ale echipei lui Florin Bratu, fiind ajutați în mod vădit și de arbitrul Lucian Rusandu.

Concret, Rusandu a refuzat băcăuanilor în prima repriză două penalty-uri clare. Mai întâi la faultul comis de Berci asupra lui Buhăcianu în min. 25 și apoi la lovirea lui Ichim de către Cordoș, în min. 32. Aviatorii și-au continuat ofensiva și în partea secundă, în timp ce Clujul s-a mulțumit să apere rezultatul.

Grăitor este faptul că primul șut al formației lui Lobonț spre poarta lui Udeanu în tot meciul a fost expediat de-abia în min. 68, autor fiind ex-internaționalul Florescu. În min. 76, Aerostar a avut o șansă bună de a egala, Ciocâlteu, autorul a două șuturi periculoase și în prima repriză, punându-l la grea încercare pe Dur Bozoancă cu o bombă din afara careului.

Contrar cursului jocului, U Cluj și-a mărit avantajul cu zece minute înainte de final , atunci când nou intratul Norbert Janos a reluat cu capul, pe spate, la colțul lung, un balon centrat din corner. Aerostar a revenit în atac, a punctat pentru 1-2 în min. 84, prin golgheterul Buhăcianu, însă nu a reușit să mai întoarcă soarta partidei.

La final, antrenorul ardelenilor, Bogdan Lobonț a lăudat echipa băcăuană pe care a numit-o drept una dintre cele mai agresive, în sens pozitiv, din campionat, în timp ce tehnicianul gazdelor, Florin Bratu a mărturisit că este frustrant să pierzi un meci în asemenea circumstanțe.

U Cluj urcă temporar pe primul loc, în timp ce Aerostar, care se pregătește de două deplasări consecutive, la Luceafărul Oradea și FC Argeș, coboară din nou pe locul 16, ultimul retrogradabil.