16 aprilie 2024
SportNegură - locul 1, Lovin - locul 3

Negură – locul 1, Lovin – locul 3

Tenismenul băcăuan Mihai Alexandru Negură și-a adjudecat turneul final la 16 ani al „Cupei de Iarnă a Iașului”, turneu FRT de categoria 1 derulat săptămâna trecută. La competiția găzduită de baza CS Vergilius, sportivul legitimat la CSȘ Bacău – Moldosport a avut un parcurs perfect, fără set pierdut.

Mai mult, Negură a cedat doar două ghemuri, ambele în setul al doilea al partidei disputate în compania celui de-al doilea clasat, Vlad Lefter. Rând pe rând, elevul lui Ovidiu Ciulină a trecut de Vlad Lefter (CS TC Dorohoi 2008) cu 6-0, 6-2, de Tudor Ștefaniu (CSȘ Unirea Iași) cu 6-0, 6-0 și de Matei Ganea (ACS Kymstar) cu 6-0, 6-0.

Aflat în primul an la această categorie de vârstă, Mihai Alexandru Negură este la cel de-al treilea turneu Under 16 pe care-l câștigă. Tot săptămâna trecută, o altă sportivă pregătită de Ovidiu Ciulină, Xenia Lovin (opt ani și nouă luni), s-a clasat a treia la Trofeul „Avastar” de la Roman la Under 10. Cotată drept favorita nr. 3, Xenia a eliminat-o în turul secund cu 4-0, 4-2 pe reprezentanta gazdelor, Maria Iștoc, pentru ca în „sferturi” să reușească o revenire de senzație în fața sucevencei Maya Rotari.

Învinsă în primul set cu 4-1, băcăuanca a egalat situația la general după un palpitant 5-4 (4), pentru ca în decisiv să se impună cu 10-6. În semifinale, Xenia Lovin a dat peste favorita nr. 1, Sorana Dascălu (CSȘ Unirea Iași), în fața căreia a pierdut cu 4-0, 4-0, după ce salvase trei mingi de meci pentru adversară. „Ne bucură rezultatele obținute, dar urmărim în principal evoluția mentală din timpul meciurilor, astfel ca atitudinea și tactica de joc să confirme înțelegerea și însușirea conceptelor din timpul antrenamentelor”, a rezumat antrenorul Moldosport, Ovidiu Ciulină.