De vineri și până duminică, Bacăul va găzdui Cupa României la minifotbal. Organizată de Federația de Minifotbal din România și de TNT SC Bacău, competiția presupune un adevărat maraton minifotbalistic, la start aliniindu-se nu mai puțin de 93 de echipe împărțite în 31 de grupe.

„Este un eveniment cu un impact foarte larg, care va aduce în Bacău în jur de 1200 de sportivi și care presupune un efort susținut și, din păcate, singular, deoarece noi și partenerii noștri vom fi singurii ce vom asigura desfășurarea acestei competiții”, a declarat reprezentantul TNT, Daniel Rusu.

Pe lângă cele trei terenuri de la complexul propriu, Asociația TNT a mai închiriat, pentru bunul mers al evenimentului, încă patru terenuri de profil (două în Bacău, unul în Gherăiești și unul în Sărata).

Meciurile vor începe vineri, la ora 9.00 și se vor încheia duminică, odată cu finala programată în jurul orei 16.30. Din grupe, se vor califica în „32”-imi 64 de formații, după cum urmează: primele două clasate plus două cele mai bune echipe aflate pe locul 3.

Componența grupelor

Grupa 1: ASA Vatra Dornei, Electrictelecom, M Design Croitorie.
Grupa 2: FC Buzău, FC Narghila, Amicii Iași.
Grupa 3: CMC Baia Mare, Ares IPA București, Gufirosa Iași.
Grupa 4: Inter Sibiu, EMI Corporation, CTC Iași.
Grupa 5: Life Sport Brașov, Fortuna Buzău, E -ON Iași.
Grupa 6: Klausenburg Florești, Unicat P. Neamț, Lupii Negri Iași.
Grupa 7: Continental Timișoara, Barier Bacău, Liberto Iași.
Grupa 8: Real Bistrița, CV Bang Craiova, Inter Conti Suceava.
Grupa 9: Viitorul Galați, Coriolan Bacău, Temad Brașov.
Grupa 10: HDS Drobeta, Soveja Constanța, Telefoane Beclean.
Grupa 11: Soft Vision Cluj, ACS Drobeta, FC Muncelului.
Grupa 12: Arsenal Inel II Constanța, Amicii Buzău, Ergad Arad.
Grupa 13: Boromir R.Vâlcea, Ultra Hunedoara, Rapid P. Neamț.
Grupa 14: Sporting Deva, Real Yryteam Iași, Cert Construct.
Grupa 15: Convenabil Tulcea, Mauseoleul Mărășești, Redex Baia Mare.
Grupa 16: DFR Craiova, Nurvii R. Vâlcea, Viitorul Focșani.
Grupa 17: Fl. Roșie Arad, Golden Boys Buftea, Fan Curier București.
Grupa 18: Marcă Înregistrată Sibiu, Comelf Bistrița, Atletico Textila Focșani.
Grupa 19: Ary&Roby Buftea, Electroconat Deva, Play Sport Cafe Bacău.
Grupa 20: Crazy Team Craiova, Smico Arad, Methalisti Sănăteni.
Grupa 21: CNME Botoșani, Hipodrom Sibiu, Arsenal România.
Grupa 22: La Maria și Ion, Atletico Abcoz Galați, Liriada Râșnov.
Grupa 23: Boldor Sălaj, Metropolis București, Copanex Bacău.
Grupa 24: Decor Plus Iași, Edei Sibiu, Stone Team Bistrița.
Grupa 25: Green Garden Odobești, Confort Urban Bucuresti, Young 1967 Baia Mare.
Grupa 26: Golden Boys Bacău, Colosseum Iași, Real Criscior Brad.
Grupa 27: TIV All Star Târgoviște, Ares Brașov, Voința Bacău.
Grupa 28: Farmaica Victoria Tg. Jiu, Inside Decor TM, Rimini Bistrița.
Grupa 29: Fenix Play P. Neamț, Atletic Brad, Atletico Brașov.
Grupa 30: Inter Călan, Comsid Deva, Gimsport Bacău.
Grupa 31: MFC Ploiesti, Galaxy Brad, Șoimii Simand Arad.