19 aprilie 2024
SportMedalii naționale pentru sportivii Nautica

Medalii naționale pentru sportivii Nautica

Federația Română de Natație și Pentatlon Modern a organizat în perioada 14-18 iulie Campionatul Național de Înot Cadeți 12-14 ani, competiție la care Bacăul a fost reprezentat de 19 sportivi legitimați la ACS Nautica. Lotul băcăuan a fost compus din: Borcea Robert 12 ani, Banu Robert 12 ani, Moise Alexandru 12 ani, Rusu Razvan 12 ani, Labonțu Petru 12 ani, Popovici Eduard 12 ani, Artene Luca 13 ani, Apachitei Octavian 13 ani, Toma Ionuț 13 ani, Cojocaru Flavius 14 ani, Deleu Mihnea 14 ani, Maftei Leonardo 14 ani, Todireanu Ștefan 14 ani, Brănișteanu Melissa 12 ani, Calapod Christine 12 ani, Mihaes Eliza 12 ani, Măriuț Serena 12 ani, Stoica Victoria 12 ani și Ștefură Ingrid 13 ani. Antrenori: Sabin Jitaru, Alexandru Popa și Adrian Poeană.

În urma întrecerilor, Clubul Nautica Bacău s-a clasat pe locul 8 din cele 76 de cluburi participante din toată țara.

„Clubul Nostru a reușit să obțină acest rezultat foarte bun datorită faptului că sportivii care s-au clasat în primele 8 locuri au adunat puncte și totalul ne-a adus pe această poziție foarte bună în clasament”, a explicat antrenorul Sabin Jitaru.
La această competiție s-au remarcat Robert Borcea, dublu campion național, la 100m fluture și 100m spate, și dublu vicecampion național, la 200m mixt și 100m bras. O medalie de argint și titlul de vicecampion național a obținut și Flavius Cojocaru, la 100m bras, iar Mihnea Deleu a reușit o clasare pe podium, medaliat cu bronz în proba de 100m fluture.

„Știu că sunt rezultate foarte bune mai ales că timpii pe care i-au obținut sunt mult peste ce au realizat până acum și aștept cu nerăbdare să-i vedem pe podiumul național și pe ceilalți sportivi”, a mai spus antrenorul Sabin Jitaru.