24 aprilie 2024
SportMașina de fotbal BC 01 AER

Mașina de fotbal BC 01 AER

Singura echipă cu punctaj maxim, Aerostar a ajuns la opt victorii consecutive, fiind lidera autoritară a Seriei 1

OK, Aerostar e fabrică de avioane. Dar și mașină de fotbal. Și încă ce mașină! Una multifuncțională: merge de minune, șterge pe jos cu adversarii și face spectacol. Mașina de fotbal cu numărul BC 01 AER continuă să se afle în fruntea Seriei 1 din Liga a III-a. Cu punctaj maxim. Opt victorii din opt: record! Ultimul succes a venit vineri, pe teren propriu, contra celor de la KSE Târgu-Secuiesc: 5-0. Partida era tranșată încă de la pauză (4-0), dupa un prim mitan în care „aviatorii” lui Daniel Munteanu nu au lăsat nicio șansă oaspeților. H.Ilie a deschis scorul în min. 2, finalizând assist-ul lui Gorovei, după care au urmat 28 de minute în care aceiași Ilie și Gorovei, dar și Nemțeanu, Botezatu si Vraciu s-au jucat cu adversarii și cu ocaziile. În min. 30, H. Ilie i-a întors favoarea lui Gorovei, oferindu-i pasa care a stat la baza golului de 2-0, pentru ca în min. 38 si 45 să iasă la rampă Vraciu. În min. 38, golgheterul Aerostarului și al Seriei 1 a transformat penalty-ul obținut de Gorovei, iar în finalul reprizei a ridicat scorul la 4-0 după o pasă inspirată a lui Ilie. În partea secundă, mașina de fotbal a redus viteza, dar tot a mai fost loc de un gol, în min. 90+2, Copoț-Barb sancționând o ingenuitate a portarului Bunduc și înscriind în poarta goală. Aerostar: Cebotari- C. Ardei, Vișinar, Mihălăchioae (min. 78 Tilibașa), Bobaru- Chirilă, Botezatu (min. 60 Danale)- Gorovei, H. Ilie (min. 46 Zaharia), Nemțanu (min. 60 Copoț-Barb)- Vraciu.

Încă un „aviator” la națională

După Daniel Scânteie (la începutul anilor ’90) și Costel Pantilimon, un alt jucător format la Aerostar a fost convocat la prima reprezentativă. Este vorba de Andrei Burcă, stoperul campioanei, CFR Cluj, chemat în regim de urgență de selecționerul Contra înaintea jocului cu Norvegia ca urmare a accidentării unui alt băcăuan, Vlad Chiricheș.

Etapă pro-Aerostar

Etapa a opta a fost în întregime favorabilă Aerostarului. Astfel, Oțelul s-a împiedicat acasă cu Lieștiul, Bucovina Rădăuți a fost ținută în șah de Miroslava lui Cristi Popovici, în timp ce Foresta lui Petre Grigoraș a fost desființată de Ceahlăul! Rezultatele complete: Aerostar Bacău- KSE Târgu-Secuiesc 5-0, FC Botoșani 2- CSM Bacău 1-1 (Roșă min. 34/ Istrate min. 67), Ozana Târgu-Neamț- Hușana Huși 2-0, Știința Miroslava- Bucovina Rădăuți 1-1, CSM Focșani- Șomuz Fălticeni 2-2, Ceahlăul Piatra Neamț- Foresta Suceava 5-1, CSM Pașcani- Universitatea Dunărea de Jos Galați 1-4, SC Oțelul Galați- Sporting Liești, 0-0.