15 mai 2024
SportMartin Benchea Joca, tur de forță

Atletism/ Campionatul European Masters

Martin Benchea Joca, tur de forță

Un adevărat tur de forță pentru atletul CSM Bacău Martin Bechea Joca, care a reprezentat România la Campionatul European Masters weekend-ul trecut, la Madeira, în Portugalia. Veteranul atletismului băcăuan a concurat la trei probe în trei zile. „A fost o premieră și pentru mine.

Așa cum pentru prima oară mi s-a întâmplat să iau startul într-o cursă la ora 22.30 sau să alerg pe un circuit care combina nu doar urcușuri și coborâșuri, dar și porțiuni de dale, lucru care necesita o atenție mărită, mai ales în condiții nocturne”, a punctat sportivul de 66 de ani.

Interesant este că, în ciuda dificultăților, Martin Benchea Joca s-a poziționat la toate cele trei probe în Top 10. Iar la două dintre ele a fost la un pas de medalie. „La 10 km, pe care i-am alergat vineri seara, pe un circuit care-și avea startul în fața muzeului lui Cristiano Ronaldo, am terminat pe locul 8, cu 53 minute și patru secunde, podiumul fiind ocupat de atleți din Germania, Anglia și Irlanda.

La semi-maraton, am stabilit un timp de 2:2.22, fiind doar la trei minute de bronz. Și cum echipa României mai avea nevoie de un om la crosul montan de ștafetă pentru categoria 40 de ani, am fost cooptat și eu. Am fost veteranul secțiunii, dar asta nu m-a oprit să mă clasez pe locul patru. A fost o experiență sportivă deosebită, la care s-a adăugat ospitalitatea ieșită din comun a localnicilor”, a declarat Martin Benchea Joca.