28 aprilie 2024
SportLupte greco-romane / Superliga Seniori: Debut promitator

Lupte greco-romane / Superliga Seniori: Debut promitator

Cu o echipa tânara, alcatuita in mare parte din juniori si sportivi aflati in primul an de seniorat, SCM Bacau s-a clasat in imediata apropiere a podiumului la prima etapa din campionatul national pe echipe. Din cele noua cluburi participante, luptatorii bacauani au ocupat locul al IV-lea in clasamentul general (41 puncte), dupa Dinamo (48 p.), Astra Arad (46 p.) si Metrorex Bucuresti (44 p.).

Finala grea

In competitia organizata de CS Metrorex, la categoria 55 de kg, Alexandru Botez a concurat cu dispensa de vârsta si s-a clasat pe 5 din 13 participanti. Cel mai bun rezultat a fost obtinut de Mihai Ungureanu, care a terminat pe 2 la 60 kg dupa o finala strânsa cu dinamovistul Virgil Munteanu, titular in lotul olimpic al României.

Podium de etapa

Pe podiumul de etapa au mai urcat Vlad Balaban (74 kg) si Beniamin Ojog (84 kg), care au obtinut locul al III-lea. Inca junior, Florin Paduraru a ocupat pozitia a 9-a la 60 kg, in timp ce Marian Lupu, aflat in primul an de seniorat, a inregistrat locul al 5-lea la 66 kg, iar Robert Cretu a fost al 7-lea la 120 kg.

In carti

Echipa SCM Bacau a fost completata cu antrenorul Sorin Tasca, clasat pe 6 la 96 kg. "Am mers la aceasta etapa cu sportivi din pepiniera proprie si ne bucuram ca suntem in carti pentru o medalie", a subliniat Sorin Tasca. Urmatoarea etapa din Superliga Seniori se va desfasura pe 8-9 iunie, in organizarea CS Dinamo. Dupa patru runde preliminare, primele sase echipe vor merge la turneul final.