19 mai 2024
SportLupte greco-romane/ Campionatul Balcanic  U15- U17: Bacăul, două medalii la Balcaniadă

Campionatele Balcanicede juniori  U15-U17 la lupte au adunat la start, săptămâna trecută, la Seres, în Grecia, 350 de participanți din 13 țări. România a cucerit cinci medalii, dintre care două au fost revendicate de luptătorii Bacăului Luca Șarban și Robert Ambrosie, ambii în vârstă de 13 ani.

Transferat chiar în zilele premergătoare Balcaniadei de la CSM Bacău la SCM, Luca Șarban s-a laureat campion balcanic la U15, categoria 62 kg, în timp ce Robert Ambrosie (CSM Bacău) a cucerit bronzul la categoria de greutate 38 kg.

Dacă Robert a confirmat trendul ascendent și apetența pentru un loc pe podium, în schimb Luca a fost o adevărată revelație, în condițiile în care l-a învins inclusiv pe campionul de anul trecut al turneului internațional de la București, bulgarul Petkov.

Victoriile de la Balcaniadă au constituit, totodată, și un criteriu de calificare la Europenele din iulie, din Ungaria, pentru sportivii pregătiți la lotul național U15 de Anton Arghira și Nelu Sandu.