4 mai 2024
SportKarting/ Final in forta

Karting/ Final in forta

Cupa României, desfasurata ieri, pe circuitul bacauan “Speed Park” a pus punct sezonului competitional intern

Cadere de cortina peste sezonul intern la karting. Ultima competitie, desfasurata ieri, pe circuitul bacauan “Speed Park”, s-a dovedit si cea mai palpitanta. Cupa României a reunit la start patru clase, care s-au bucurat de prezente de top.

Atât pe pista, cât si in tribune. Astfel, la clasa KFJ, capul de afis a fost tinut de duelul dintre Petrut Florescu si Andrei Vajda, doi participanti in mod constant la Campionatul Mondial, in timp ce in tribune a luat loc prim-ministrul României, Victor Ponta, venit pentru a-l sustine pe fiul sau, Andrei, competitor la clasa Mini.

“Prezenta premierului Ponta a fost o surpriza foarte placuta”, a declarat managerul “Speed Park”, Eduard Nunu. In linii mari, rezultatele din prefinala programata in cursul diminetii au fost confirmate de finala ce a avut loc in jurul prânzului. La Pufo, Andrei Margarit a câstigat ambele curse, la fel cum s-a intâmplat si la KFJ, cu Petrut Florescu.

La Mini a avut loc o rocada, cu Alexandru Dina invingator in finala in fata lui Kristofer Schlett, pentru ca la KZ2, Andrea Raimondi sa rateze victoria in finala, ca urmare a unui acrosaj din partea lui Lucian Babaioana, care a fost si penalizat pentru incident. Onoarea gazdelor a fost salvata de comportarea foarte buna a pilotilor de la Bortov Racing Team, in timp ce orgoliul fetelor a fost aparat cu brio de bucuresteanca Ada Arsene, care, la opt ani, lasa sa se intrevada o cariera promitatoare.

Au existat si ceva lacrimi pe obrajii pilotilor la final de competitie. Andrei Carcea a acuzat lovituri repetate din partea unui adversar (“Chiar nu a vazut nimeni asta?”), iar Andrei Ponta s-a declarat suparat pe el insusi: “Am avut un start nereusit in finala, de aia-mi vine sa plâng”. Sezonul s-a incheiat, dar este, totusi, loc pentru revansa: in 2014!

Rezultatele inregistrate la Cupa României

Clasa Pufo: 1) Andrei Margarit (Real Racing), 2) Mihai Temian (Go Kart Team), 3) Ada Arsene (Real Racing).

Clasa Mini: 1) Alexandru Dina (JMS Performance), 2) Kristofer Schlett (Real Racing), 3) Richard Cobilanski (BRT).

Clasa KFJ: 1) Petrut Florescu (Urban Fast), 2) Andrei Vajda (Go Kart Team), 3) Vasile Daniel (Bortov Racing Team)

Clasa KZ2: 1) Eduard Birloiu (Real Racing), 2) George Guli (JMS), 3) Andrea Raimondi (Bortov Racing Team).

Clasament echipe: 1) Real Racing, 2) JMS Performance, 3) Bortov Racing TEam.