21 iunie 2024
SportKarting/ Campionatul Național FRK: Favoriții, pe poziții

Karting/ Campionatul Național FRK: Favoriții, pe poziții

Bacăul a găzduit în weekend etapa a cincea, penultima, a Campionatului Național de karting, care a reunit, din nou, un număr mare de concurenți. 121 de piloți (numărul înscrișilor a fost 125, dar patru sportivi s-au retras) s-au întrecut la cele nouă clase, cei mai mulți fiind la Mini 60 (23) și KZ2 (21). Finalele de duminică au oferit curse palpitante, fără incidente, dar și fără mari surprize. Cu două excepții, Micro Rotax și Senior Rotax, unde Andrei Mărgescu și Sergiu Popa, respectiv Alexandru Woltz și Pblo Czyrt și-au împărțit victoriile din manșele finale, celelalte șapte clase au avut câte un unic învingător în cele două finale de pe „Speed Park”. De notat și prestația bună a gazdelor de la BRT, cu două locuri 3 în clasamentele finale: Dragoș Bexa, la Promo BB și Vladimir Rebenciuc la Pufo. Ultima etapă a ediției 2023 a Campionatului Național se va derula în perioada 29 septembrie- 1 octombrie, pe kartodromul AMCKART din Tunari.

Clasamentele finale ale rundei băcăuane



Micro Rotax: 1) Sergiu Popa (ACS ICS Racing), 2) Andrei Patrick Mărgescu (Formula K RO), 3) Igor Aron Răcianu (CSSK).

Pufo: 1) Oleksandr Shylo (Borsch Racing), 2) David Darie (Sined Motorsport), 3) Vladimir Rebenciuc (BRT).

Mini Rotax: 1) Cristian Popa Comăniciu (Roadrunner), 2) Ciprian Tudor Ioniță (CRG Romania), 3) Matei Popescu (CRG Romania).

Mini 60: 1) Bogdan Cosma Cristofor (Gulstar Racing), 2) Marc Moia (Gulstar Racing), 3) Robert Pulbere (Gulstar Racing).

Promo BB: 1) Bogdan Niculae (GTK Racing), 2) Dragoș Ciuleanu (7Motorsport), 3) Dragoș Bexa (BRT).

OKJ: 1) Tudor Ioan Jercan (Borsch Racing), 2) Victor Alexandru Rad (Drinago Racing), 3) Cristian Velciu (Gulstar Racing).

Junior Rotax: 1) Pătru Mircea Marco (CS Sibiu Racing Team), 2) Edward Epuraș (ACS Praga Racing), 3) Eric Bălan (Formula K RO).

Senior Rotax: 1) Pablo Czyrt (Formula K RO), 2) Alexandru Wolter (Țuțuian Racing), 3) Alexandru Boltașu (Toka Racing).

KZ2: 1) Darius Lucian Babaioana (Transkart Racing Club), 2) Milan Degeratu (Formula K RO), 3) Darius Cotiga (Gulstar Racing).



spot_img
- Advertisement -

Ultimele știri

spot_img