16 mai 2024
SportJudo/ Turneul International "Temerarul": Argint si bronz pentru CS Bronx

Judo/ Turneul International “Temerarul”: Argint si bronz pentru CS Bronx

Sectia de judo a CS Bronx Bacau si-a imbogatit palmaresul cu doua medalii obtinute la turneul international “Temerarul” de la Sibiu.

Desfasurata saptamâna trecuta, competitia a reunit la start aproximativ 300 de sportivi din România, Republica Moldova, Austria, Cehia, Bulgaria, Ungaria si Franta. CS Bronx a participat cu doua sportive, Andra Lungu la U18 si Paula Diaconescu la U 21, ambele urcând pe podiumul de premiere.

Desi a luptat la o categorie superioara de vârsta, Andra Lungu a cucerit argintul. Intrata in finala ca urmare a unui ippon reusit impotriva unei austriece, eleva lui Daniel Zodian a pierdut ultimul act in fata pitestencei Otilia Predescu.

In fapt, confruntarea dintre Andra si Otilia a fost o reeditare a finalei de la Nasionalele din mai, de la Deva. Paula Diaconescu a cucerit bronzul la U21, ratând calificarea in finala mare dupa o disputa sustinuta in compania campioanei nationale Noemy Halas.

Deplasarea de la Sibiu a delegatiei bacauane a fost precedata de un scurt stagiu de pregatire la Târgu-Mures, la clubul “Samuraii”.