19 aprilie 2024
SportJudo / Miruna Vultur, bronz balcanic

Judo / Miruna Vultur, bronz balcanic

Noi prestații foarte bune pentru secția de judo a CSM Bacău condusă de Aurel Chelariu și Dragoș Constantin Cremene. La finalul saptămânii trecute, gruparea „CSMeilor” a avut două sportive care au reprezentat România la Campionatul Balcanic de la Skopje (Macedonia), în limitele categoriei Under 15. Este vorba de Miruna Vultur și Lavinia Balan.

Participantă la categoria de greutate 40 kg, Miruna (care este elevă în clasa a VII-a A la Șc. „Al. I. Cuza”) a cucerit bronzul balcanic la capătul unei prestații remarcabile, cu multă voință dar și multe emoții. Aproape de o clasare pe podium a fost și Lavina Bălan. Elevă în clasa a VII-a B la Șc.

„Domnița Maria”, Lavinia a pierdut medalia de bronz, fiind nevoită să se mulțumească cu locul 5.