18 aprilie 2024
SportJudo/ Memorialul Onesti: Mereu in top

Judo/ Memorialul Onesti: Mereu in top

SCM/ JC Royal Bacau continua sa sina steagul sus. Gruparea bacauana a cucerit 14 medalii la concursul interjudetean de judo “Memorialul Onesti”, organizat anual in memoria celor patru profesori de judo de la CSS Onesti Florica Georgescu, Constantin Coman, Gheorghe Dumbrava si Gheorghe Iacob.

Competitia de la Onesti, rezervata categoriilor Under 11, 13, 15 masculin si feminin si U 18 masculin a reunit la start 430 de sportivi de la 23 de echipe. “Sala a fost foarte bine amenajata, ca pentru o mare finala, iar arbitrajul a fost la inaltimea competitiei. Singurul inconvenient a fost legat de volumul mic al boxelor, care nu a permis o auditie uniforma in toata sala”, a declarat antrenorul SCM / JC Royal Bacau, prof. Aurel Chelariu, care a deplasat un lot alcatuit din 11 sportivi, ce si-au trecut in cont patru medalii de aur si zece de bronz.

Rezultatele obtinute de SCM/ JC Royal Bacau:

Locul 1: Rares Vultur la 24 kg U11, George Cimbru la 38 kg U11, Ionut Puscasu la 50 kg U15, Stefan Nica la 81 kg U18.

Locul 3: Stefan Moisei la 50 kg U11, Gabriel Auras la A50 kg U11, Stefan Cremene la 38 kg U13, Tudor Toporas la 42 kg U13, Dragos Prosie la 46 kg U13, Leonard Benchea la A55 kg U13, Antonio Herciu la 38 kg U15, Alex Dobrota la A66 kg U15, Rares Rotaru la 66 kg U18, Dragos Alban la 73 kg U18.

Locul 5: Andrei Buga la 24 kg U11, Mihnea Jâtca la 38 kg U13, Mario Ionita la 66 kg U18.