20 aprilie 2024
SportJudo/ Memorialul „A. Câmpeanu”: Premiați de Fabio Basile

Judo/ Memorialul „A. Câmpeanu”: Premiați de Fabio Basile

Opt judoka antrenați de Dorin Cruceanu la CSM- Palatul Copiilor Bacău au participat, recent, la cea de-a 17-a ediție a turneului internațional Memorialul „A. Câmpeanu”, de la Focșani. Cinci dintre aceștia au urcat pe podium, trăind satisfacția de a fi premiați de campionul olimpic de la Rio de Janeiro 2016, italianul Fabio Basile, care a fost invitalul special al competiției ce a reunit 315 sportivi din șase țări.

Din cele cinci medalii cucerite de băcăuanii pregătiți de Cruceanu, una a fost de aur, două de argint și două de bronz. Aurul a revenit Rebecăi Bejan, care s-a impus la Under 15, categoria de greutate +57 kg. Deși este născută în 2008, Christina Gherasimescu a reușit performanța de a cuceri argintul la Under 15 (62 kg), categorie de vârstă la care s-a clasat a doua și Roxana Radu, dar la 36 kg.

În fine, bronzul a fost adjudecat de reprezentantele U18, Andreea Radu, la 52 kg, și Kimberley Ungureanu, la 63 kg. „Sunt mulțumit de rezultate, iar bucuria cea mai mare a fost oferită de Rebeca. Christina a dovedit că are capacitatea de a lupta cu succes la o categorie avansată, în timp ce cadetele s-au descurcat îndeajuns de bine încât să menținem ridicată ștacheta clubului”, a declarat antrenorul băcăuan Dorin Cruceanu, care pregătește o nouă participare internațională, weekendul viitor, în capitala Bulgariei, Sofia.