28 martie 2024
SportJudo/ Finala CN: SCM Bacau de bronz

Judo/ Finala CN: SCM Bacau de bronz

La finalul saptamânii trecute, Sala Sporturilor din Drobeta Turnu Severin a gazduit finala Campionatului National de judo Under 16. Pe cele trei suprafete de lupta s-au reunit 450 de sportivi, care s-au intrecut in doua reuniuni.

SCM Bacau, grupare pregatita de prof. Aurel Chelariu s-a prezentat cu sapte judoka, doi dintre acestia urcând pe podiumul de premiere. La categoria 55 kilograme, Stefan Cremene a cucerit bronzul, in timp ce la 66 kg, Dragos Prosie si-a trecut in palmares o medalie de aceeasi valoare. Un al treilea sportiv legitimat la SCM Bacau s-a clasat pe locul 5: George Cretu, la 73 kg.

De notat faptul ca Stefan Cremene si George Cretu sunt nascuti in anul 2002, in timp ce Dragos Prosie e nascut in 2001. In concursul pe echipe InterEuroRegiuni, SCM Bacau a participat in colaborare cu CSS Unirea Iasi si LPS Roman. Echipa Nord-Est a pierdut cu 4-3 cele doua meciuri cu Euroregiunea Centru si EuroregiuneaNord-Vest.