29 martie 2024
SportJudo / Cupa Magura: Careu de medalii

Judo / Cupa Magura: Careu de medalii

Câte patru medalii de fiecare culoare cucerite de sportivii de la Palatul Copiilor la Cupa Magura, primul concurs de pregatire din 2012. In baza rezultatelor individuale, echipa coordonata de Aurel Chelariu a strâns 28 de puncte si a ocupat locul al III-lea in clasamentul general, fiind devansata de CSS-CSM Onesti (55 p.) si CSS Miercurea Ciuc (50 p.):
– locul I: Ionut Puscasu (38 kg, U13), Alexandru Burca (46 kg, U13), Mario Ionita (46 kg, U15), Mircea Croitoru (+81 kg, U17);
– locul al II-lea: Ianis Pravat (27 kg, U13), Antonio Herciu (30 kg, U13), Rares Irimescu (46 kg, U13), Cosmin Tamba (42 kg, U15);
– locul al III-lea: Mihnea Jâtca (30 kg, U13), Dragos Prosie (38 kg, U13), Codrin Nedita (55 kg, U15), Adrian Lichi (73 kg. U17);
– locul al V-lea: Dragos Alban (55 kg, U17), Rares Prosie (55 kg, U15).
Cupa Magura, ajunsa la cea de-a VIII-a editie, s-a desfasurat la Târgu Ocna si a reunit 19 echipe din judetele Sibiu, Brasov, Mures, Covasna, Harghita, Suceava, Iasi, Vrancea, Neamt si Bacau, cu un total de 230 de sportivi participanti. (D.P.)

Trei locuri pe podium
Sportivii de la CS Bronx – SCM Bacau, coordonati de Daniel Zodian, au urcat pe podium de trei ori la Cupa Magura. Cele doua judoka medaliate anul trecut la "nationalele" U11 (categoria 26 kg) au confirmat si in concursul de la Târgu Ocna, unde Melania Calfa a câstigat grupa, iar Madalina Ardeleanu s-a clasat pe 2. In primul an la U17, Bianca Marcoci a reusit de asemenea sa obtina o medalie; sportiva bacauana care practica, in paralel, lupte libere, judo si powerlifting, a cucerit argintul la grupa 57 kg. (D.P.)