20 mai 2024
SportJudo/ Cupa „Bucovina”: Bilanț fast

Judo/ Cupa „Bucovina”: Bilanț fast

14 judoka, 11 medalii. Plus trei locuri 5. Bilanțul înregistrat de sportivii pregătiți de Aurel Chelariu la CSM- JC Royal Bacău cu ocazia turneului internațional de judo Cupa „Bucovina” a fost unul fast.

Competiția derulată în perioada 19-20 octombrie la Gura Humorului a fost rezervată categoriilor de vârstă Under 9, U11, U13, U15 și U18 și a reunit pe spațiile de luptă 230 de sportivi de la 14 echipe din Ucraina, Republica Moldova și România. Gruparea băcăuană antrenată de Aurel Chelariu s-a clasat pe locul secund în ierarhia echipelor, iar la individual a obținut următoarele rezultate:

Locul 1: David Pisticiuc 30 kg U11, Rareș Galea 34 kg U11, Ștefan Buga 34 kg U15, Andrei Buga 34 kg U15.

Locul 2: Matei Anghel 38 kg U11, Brian Herghelegiu 42 kg U15.

Locul 3: Matei Antonoaei 24 kg U9, Dragoș Nistor 30 kg U9, Michael Nicoară 27 kg U11, Marcus Herghelegiu 50 kg U11, Ștefan Moisei +81 kg, U18.

Locul 5: Alexandru Cârlan 34 kg U11, Cosmin Ispas 34 kg U11, Cristian Prisăcariu 24 kg U9.