5 mai 2024
SportJudo / CN U13: Pe doua fronturi

Judo / CN U13: Pe doua fronturi

O noua finala nationala, alte medalii pentru judoka pregatiti de Aurel Chelariu la SCM – Palatul Copiilor. In concursul individual, doi bacauani au luat bronzul. Antonio Herciu a urcat pe treapta a treia a podiumului la categoria 30 kg, iar Ionut Puscasu a inregistrat acelasi rezultat la 38 kg. La Gura Humorului s-a desfasurat si campionatul national pe echipe, unde euro-regiunea Moldova a cucerit argintul, având in componenta sportivi de la SCM-PC Bacau (prof. Aurel Chelariu), CSS Gura Humorului (prof. Mihai Pascal), CSS Unirea Iasi (prof. Florin Grosu) si CSS Onesti (prof. Ciprian Chelariu). Titlul a fost obtinut de euro-regiunea Sud (Ploiesti, Pitesti, Târgoviste etc.). Echipa de baza medaliata cu argint a fost alcatuita din Antonio Herciu (34 kg, Bacau), Dragos Prosie (38 kg, Bacau), Luis Horga (38 kg, Gura Humorului), Ionut Puscasu (42 kg, Bacau), Tudor Lateti (46 kg, Gura Humorului), Rares Timofte (50 kg, Iasi), Emilian Viciaga (55 kg, Iasi), Leonard Benchea (+55 kg, Bacau). (Dana P.)