22 mai 2024
SportJudo / CN U11: Dublu impact

Judo / CN U11: Dublu impact

Medalii pentru bacauani atât in concursul individual, cât si in competitia pe echipe (inter-regiuni). Sportivii de la Palatul Copiilor, pregatiti de prof. Aurel Chelariu, au urcat pe podium la Bistrita, unde s-a desfasurat finala nationala U11 (n. 2002-2003). La individual, Ianis Pravat (categoria 27 kg) a cucerit argintul, iar Stefan Cremene (30 kg), Mihnea Jâtca (34 kg), Andrei Ursu (+50 kg) si Alexandra Bejan (48 kg) au obtinut bronzul. "La intrarea in finala, Cremene si Moisei au pierdut meciul din cauza problemelor de arbitraj", a subliniat Aurel Chelariu. Potul cel mare a fost obtinut in campionatul pe echipe, unde Palatul Copiilor Bacau (plus un sportiv imprumutat de la CS Suceava) a cucerit titlul national. Dupa ce s-a clasat pe locul al II-lea in grupa, trupa bacauana a intrat in lupta pentru aur depasind cu 5-2 Euro-regiunea Nord-Vest (8 judete). In finala, bacauanii s-au impus categoric, scor 6-1, in fata Euro-regiunii Sud-Est. In 2011, aproape aceeasi echipa a obtinut medalia de bronz, fiind in primul an al categoriei U11. (Dana P.)

Campioana nationala, echipa bacauana a fost alcatuita din:
– 30 kg: Stefan Cremene (Sc. "Alexandru cel Bun", clasa a III-a B), Ianis Pravat (Col. Nat. "Ferdinand I", clasa a II-a A);
– 34 kg: Mihnea Jâtca (Sc. "N. Iorga", clasa a IV-a), Alexandru Kincses (Sc. "Ion Creanga, clasa a III-a C);
– 38 kg: Mihai Cristian (Sc. "Al.I. Cuza", clasa a II-a D);
– 42 kg: Rares Irimescu (Sc. nr. 10, clasa a III-a C), Mihnea Murariu (Sc. "Al.I. Cuza, clasa a II-a D);
– 46 kg: Stefan Moisei (Sc. "Ion Creanga", clasa a II-a B);
– 50 kg: Rafael Barac (CS Suceava);
– +50 kg: Andrei Ursu (Sc. nr. 10, clasa a III-a B);