27 aprilie 2024
SportJudo: Bronz pe două fronturi

Judo: Bronz pe două fronturi

Weekendul trecut, judoka pregătiți de Dorin Cruceanu la CSM Bacău, SCM și Palatul Copiilor au concurat pe două fronturi: la Cupa ”Alina Dumitru”, de la București și la finala Campionatului Școlar din cadrul Ministerului Educației de la Ploiești.

Bilanțul a fost unul cu străluciri de bronz. Concret, la turneul internațional de la București care a reunit peste 600 de sportivi din România, Ucraina, Bulgaria și Republica Moldova, Ana Lucia Patea (CSM)  și Giulia Mihai (SCM) s-au clasat pe locul 3, în timp ce Matei Anghel și Răzvan Moisei au pierdut finala mică, ocupând poziția a cincea. De bronz a fost și prestația Roxanei Radu, sportivă la Palatul Copiilor și elevă la Școala „Alexandru Ioan Cuza”, care a urcat pe treapta a treia a podiumului la finala Campionatului Școlar.

„Două competiții cu de toate. La București, turneul a fost foarte puternic, la grupa lui Răzvan concurând 30 de judoka. De altfel, Răzvan s-a accidentat în semifinale și am preferat să-l retrag din finala mică, pentru a nu risca o agravare a accidentării înainte de Campionatul Național. La Ploiești, Roxana a reușit un rezultat bun, deși neatenția a costat-o cel puțin titlul de vice-campioană”, a sintetizat antrenorul Dorin Cruceanu, care se pregătește de o perioadă de foc, cu Naționalele de la Sibiu de U15 și U13 și apoi cele de la Brașov de U14 și U12.