26 aprilie 2024
SportJucăriile- da, jucăria-nu!

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor

Jucăriile- da, jucăria-nu!

Într-o seară a generozității, în care publicul băcăuan a donat plușuri copiilor nevoiași, handbaliștii CSM Bacău au fost și ei mărinimoși, dar cu adversara, Dobrogea Sud Constanța, în fața căreia au pierdut cu 25-20 (9-9)
Joi seara, în Sala Sporturilor au mers doar jucăriile: cele donate de generosul public băcăuan copiilor fără posibilități materiale.
N-a funcționat în schimb „jucăria” care trebuia să permită handbaliștilor CSM Bacău să treacă de Dobrogea Sud Constanța în etapa a 12-a a Ligii Zimbrilor și să urce în clasament. La ultimul meci pe teren propriu din acest an, „CSMeii” lui Adrian Petrea au fost zgârciți cu fanii și cu handbalul. Cu precădere în repriza secundă. O repriză în care gazdele au fost, în schimb, mărinimoase cu gruparea constănțeană, în fața căreia au cedat cu 25-20 (9-9). Conduși cu 0-2 în startul partidei, băcăuanii au trecut în avantaj (4-2), prin golurile lui Serhel și Crnoglavac. S-a mers apoi cap la cap, apărările atente și forma celor doi portari, Saldatsenka (opt intervenții) și Iancu făcând ca primul mitan să se încheie nedecis, 9-9. După pauză, nimic n-a mai funcționat la CSM. Nici atacul, nici poarta, nici apărarea.

Dobrogea Sud a profitat și, din minutul 40 (13-13), s-a distanțat meticulos și sigur până la o diferență finală de cinci goluri. Așa cum aminteam, seara a fost salvată de minunatul public băcăuan. După ce la pauză au umplut suprafața de joc cu plușuri care vor ajunge prin intermediul Crucii Roșii la copiii nevoiași din județ, la final, suporterii Bacăului l-au aplaudat la scenă deschisă pe fostul lor favorit, coordonatorul Ionuț Rotaru, actualmente la Constanța.