17 iunie 2024
ActualitateJandarm din Gruparea Mobilă Bacău, medaliat cu aur la IPA Games 2024

Jandarm din Gruparea Mobilă Bacău, medaliat cu aur la IPA Games 2024

În perioada 19-24 mai, la Cheile Grădiștei, a avut loc a III-a ediție a competiției internaționale IPA Games 2024, care a reunit peste 800 de participanți din 32 de țări. România a fost reprezentată de 135 de sportivi care au concurat la 9 discipline de concurs.

Gruparea de Jandarmi Mobilă Bacău a fost onorată de prezența și performanța plutonierului adjutant Drăgan Constantin Sorinel, care a obținut locul 1 la competiția de judo, categoria 73 de kg, grupa de vârstă 40-50 de ani. Practicând judo de la vârsta de 8 ani, Drăgan Sorinel a acumulat numeroase titluri de campion național la cadeți și juniori. Deși o accidentare i-a curmat visul de a deveni profesionist, el a continuat să exceleze, urcând de mai multe ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la campionatele naționale ale Ministerului Afacerilor Interne.

Disciplinat și motivat, Drăgan Sorinel reușește să îmbine cu succes antrenamentele periodice, pentru a se menține într-o formă fizică excelentă, cu meseria de jandarm într-o structură mobilă de intervenție. Responsabil și implicat, Sorinel este apreciat de comandanți și colegi pentru pasiunea cu care își îndeplinește atribuțiile de serviciu, fiind un exemplu demn de urmat pentru colegii săi.

Cu o vechime de aproape 20 de ani în structurile Ministerului Afacerilor Interne, plutonier adjutant Drăgan Constantin Sorinel face parte din echipa Grupării de Jandarmi Mobile Bacău de aproape 4 ani, îndeplinind în prezent funcția de comandant de grupă în cadrul unuia dintre detașamentele mobile ale unității.

Anul acesta, pe 21 mai, de Sfinții Împărați Constantin și Elena, Drăgan Sorinel și-a sărbătorit ziua onomastică urcând pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Prin medalia sa de aur, a contribuit la succesul echipei României, care s-a clasat pe locul 1 pe națiuni la această ediție a IPA Games 2024.