2 mai 2024
SportIoana Cociorbă, bronz național

Ioana Cociorbă, bronz național

Sportiva antrenată de Constantin Manole la SCM Bacău a ocupat treapta a treia a podiumului la +78 kg, în timp ce coechipiera sa, Rebeca Drobotă s-a clasat a cincea la 52 kg

Judoka SCM Bacău Ioana Cociorbă și Rebeca Drobotă fac față cu brio și categoriilor superioare de vârstă. Dovada? Finala Campionatului Național Under 21 la judo derulată weekendul trecut, la Focșani.

După performanțele din februarie, de la Naționalele U18, atunci când Rebeca s-a laureat campioana României, iar Ioana vice-campioană, cele două sportive antrenate de Constantin Manole la SCM Bacău s-au evidențiat și cu prilejul întrecerilor pentru medaliile Under 21.

La Focșani, Ioana Cociorbă a cucerit bronzul la categoria +78 kg. Aproape de bronz s-a aflat și Rebeca Drobotă, care s-a confruntat însă cu o grupă foarte puternică în urma tragerii la sorți și, în final, s-a consolat cu locul 5 la 52 kg.

„Sunt rezultate care vorbesc de la sine despre valoarea, munca și pasiunea de care dau dovadă Ioana Cociorbă și Rebeca Drobotă”, a declarat profesorul Manole. Parcursul foarte bun avut de cele două sportive atât la Naționalele U18, cât și la cele U21 le-a propulsat către o participare la o cupă europeană și la un stagiu de pregătire în Croația.