5 mai 2024
SportInot: Trandafir de bronz

Inot: Trandafir de bronz

Natatia româneasca traieste la nivel international prin evolutia unui sportiv bacauan. Singura medalie "tricolora" la Campionatele Europene a fost câstigata de Norbert Trandafir (CSM), care a realizat totodata cea mai buna performanta personala la nivel de seniori. In competitia desfasurata la Debrecen (21-27 mai), inotatorul pregatit de prof. Ovidiu Galeru a cucerit "bronzul" in proba de 100 m liber.

Pe podium

Dupa ce a ratat finalele de la 50 m fluture si 200 m liber, Norbert Trandafir a spart gheata la 100 m, obtinând al 4-lea timp al semifinalelor (49.08 sec.). Vineri seara, in finala, inotatorul bacauan a evoluat pe culoarul 6 si a intors al 6-lea la 50 m, dar a recuperat in forta in cea de-a doua lungime de bazin, asigurându-si medalia de bronz cu timpul de 49.13 sec., la 36 de sutimi in spatele câstigatorului, italianul Filippo Magnini (48.77). Argintul a fost revendicat de recordmenul european al probei, Alain Bernard (Franta, 48.95 sec.), in timp ce pe locul al IV-lea s-a clasat Amaury Leveaux (Franta, 49.16 secunde).

Ultimul la 50 m liber

In ultima reuniune, duminica dupa-amiaza, Norbert Trandafir a luat startul in finala de la 50 m liber. Recordmen national in aceasta proba, sportivul bacauan a terminat insa pe ultimul loc din cei opt finalisti de la Debrecen (22.65 sec.). Primii doi clasati, francezul Frederick Bousquet (21.80 sec.) si suedezul Stefan Nystrand (22.04) si-au facut baremul de participare la Jocurile Olimpice (22.11 sec.). Norbert Trandafir are numai baremul B si asteapta sa vada daca va primi unda verde sub forma de invitatie pentru Londra.