26 aprilie 2024
SportÎnfrângeri pe linie

Handbal masculin/ Memorialul „Mihai Mironiuc”

Înfrângeri pe linie

La finalul săptămânii trecute, handbaliștii CSM Bacău au bifat primele jocuri de verificare ale verii cu prilejul participării la Memorialul „Mihai Mironiuc” de la Suceava. „CSMeii” au pierdut toate cele trei teste susținute în compania unor viitoare adversare din Liga Zimbrilor, CSU Suceava, CSM Făgăraș și Potaissa Turda.

În primul amical, jucat joi, cu gazdele de la CSU Suceava, elevii lui Eden Hairi au cedat ca urmare a unui gol primit în ultimele 30 de secunde pentru ca partida de vineri, cu CSM Făgăraș, să o piardă la două goluri diferență, după ce la pauză se aflau în avantaj. În fine, în confruntarea de sâmbătă, cu medaliata de bronz a campionatului trecut, Potaissa Turda, CSM Bacău a ținut pasul până în minutul 40, atunci când scorul era egal, 24-24.

CSU Suceava – CSM Bacău 31-30 (14-13). CSM Bacău: Răducu Tamaș, Eugen Crăciunescu, Richard Freiwald – Alex Tărîță (8 goluri), Gabriel Cotinghiu (5), Mihai Cotinghiu (3), Alexandru Juverdianu (3), Ionuț Uruianu (3), Bogdan Păunescu (3), Robert Gal (1), Rareș Păunică (1), Valentin Anton (1), Bogdan Tudorancea (1), Georgel Costea (1), Bogdan Dima, Alexandru Bologa. Antrenor: Eden Hairi.

CSM Făgăraș – CSM Bacău 30-28 (12-13). CSM Bacău: Tamaș, Crăciunescu, Freiwald – Păunescu (7), Anton (5), Tărîță (4), Tudorancea (4), Păunică (3), Juverdianu (3), Cotinghiu (1), Uruianu (1), Gal, Cotinghiu, Bologa, Costea.

AHC Potaissa Turda – CSM Bacău 38-33 (15-16). CSM Bacău: Tamaș, Freiwald, Crăciunescu – Tudorancea (6), Tărîță (5), Juverdianu (4), Gal (4), Păunică (3), Păunescu (3), Bologa (2), Anton (2), Cotinghiu (2), Cotinghiu (1), Uruianu (1), Dima, Dumitru Burbulea, Costea, Răzvan Dodiță.