26 aprilie 2024
SportIn ultimele trei stagiuni, FCM Bacau a prezentat cel mai slab atac...

In ultimele trei stagiuni, FCM Bacau a prezentat cel mai slab atac al Diviziei A / Goluri cu pipeta

FCM Bacau aduce din ce in ce mai mult cu o farmacie. Isi cantareste la miligram actiunile de atac si inscrie goluri cu pipeta. In ciuda numeroaselor retete prescrise, nici un tratament nu i-a sporit apetitul ofensiv. In sase etape, bacauanii au marcat doar doua goluri. Altfel spus, unul la trei jocuri. Din cele doua reusite (ambele apartinand lui Marius Croitoru), prima s-a datorat unui sut de exceptie, iar cea de-a doua a fost practic un cadou facut de apararea Pandurilor Targu-Jiu. “Faptul ca nu avem forta in atac reprezinta marea noastra problema&#8221, a subliniat dupa infrangerea interna cu Poli Iasi, antrenorul Cristi Popovici. Boala nu este noua. De trei ani de zile, FCM Bacau este Cenusareasa Diviziei A in ceea ce priveste eficacitatea. Indiferent ca i-au avut in atac pe Cristea si Ciocoiu, Cursaru si Petcu, Marian Tanasa si Doltea, “galben-albastrii&#8221 s-au chinuit mereu sa inscrie. Se parea ca boala si-a gasit leacul in aceasta vara. Adica atunci cand bacauanii au marcat patru goluri Brasovului si cinci Politehnicii Iasi. Din pacate, campionatul nu a confirmat starea de bine manifestata in jocurile de pregatire. Mai mult, vineri, bacauanii au pierdut cu 0-1 pe teren propriu in fata Politehnicii Iasi, echipa pe care o invinsesera cu 5-0 in urma cu ceva mai mult de o luna de zile. Explicatiile sunt multiple si au la baza mai degraba factori tehnici decat tactici. Ocaziile din prima repriza vorbesc de la sine, in conditiile in care ele au fost ratate fara a se suta spre buturile iesene! La fel de graitor este si faptul ca in 90 de minute, elevii lui Popovici au sutat doar de trei ori spre poarta lui Branet pe care au nimerit-o o singura data, in minutul 73, prin Trofin! “Ne lipsesc jucatorii care sa faca diferenta in fata portii. Se rateaza foarte mult si la antrenamente, chiar si de la cativa metri&#8221, a marturisit antrenorul bacauan dupa meciul cu Iasiul. Este clar ca problema eficacitatii nu poate fi rezolvata de la un meci la altul. Dar e la fel de adevarat ca jucatorii ar trebui sa manifeste mai multa luciditate si mai mult curaj in careul advers, incepand cu asumarea responsabilitatii sutului. La antrenamente si, implicit, la jocuri. Meciul de miercuri, cu FC Brasov, in Cupa Romaniei poate fi o buna oportunitate. Daca nu pentru imbunatatirea normei de goluri, atunci macar pentru reglarea tirului. Scris de Dan SION