28 aprilie 2024
SportÎn sfârșit, victorie!

Volei feminin/ Divizia A1

În sfârșit, victorie!

CSM- Știința Bacău a spart gheața, câștigând, sâmbătă, cu 3-0 (21, 9, 20), derby-ul supraviețuirii cu Universitatea Cluj

Victorie trebuia să fie și victorie a fost! Și nu oricum, ci cu un 3-0 care oferă voleibalistelor de la CSM-Știința Bacău o serioasă gură de oxigen în tentativa de a-și asigura permanența pe scena Diviziei A1. Sâmbătă, în etapa a noua de campionat, băcăuancele antrenate de Vicențiu Dumitrescu au obținut primul succes stagional, câștigând cu 3-0 derby-ul supraviețuirii cu U NTT Data Cluj.

În formula Carolina Radu (Natalia Preda 4 puncte), Anamaria Berdilă 10, Adina Stanciu 13, Carmina Bordea 7, Bianca Grama 8, Andreea Ordeanu 11, Angelica Podină- libero (Alexandra Ion- libero), CSM-Știința nu a făcut niciun pas greșit în fața contracandidatei sale la retrogradare.

După un prim set câștigat la patru puncte diferență, a venit galopul de sănătate din parțialul secund, adjudecat de gazde după 19 minute cu un categoric 25-9. Ultimul act a fost unul disputat, oaspetele egalând la șase și trecând apoi la conducere (chiar și cu trei puncte avans: 13-10), până când reușitele lui Berdilă au permis băcăuancelor să revină de la 13-15 la 15-15.

De la acest scor, CSM-Știința a evitat concesiile și a pus setul pe făgașul normal, arhivându-l la cinci puncte diferență. Runda viitoare, gruparea băcăuană va sta, urmând să încheie turul de campionat contra lui Dinamo. Celelalte rezultate înregistrate în runda cu numărul nouă: FC Argeș- Alba Blaj 0-3, Dinamo București- CSM Lugoj 3-0, CSM Târgoviște- CSM București 3-0. Ieri urma să se dispute jocul Rapid București- CSO Voluntari 2005.