20 aprilie 2024
SportIn ciuda infrangerii din Regie, FCM Bacau a aratat ca poate juca...

In ciuda infrangerii din Regie, FCM Bacau a aratat ca poate juca si ofensiv/Un pahar plin doar pe un sfert

Daca suferiti o cadere psihica, jucati repede un meci cu FCM Bacau! Este cea mai buna solutie pentru a va reveni. Mai utila chiar si decat o sedinta la psiholog. Metoda a dat roade in Divizia A. Toate echipele care rataceau fara busola si-au regasit directia dupa o partida contra Bacaului. Luati doar ultimele exemple. Gloria Bistrita se simtea ca pestele pe uscat. In special pe teren propriu. A fost de ajuns ca ardelenii sa o intalneasca pe FCM Bacau pentru a redescoperi gustul victoriei au urmat succesele de lux contra Stelei si Rapidului. CFR Cluj era sub presiune dupa trei jocuri fara victorie. A venit apoi acel 2-0 contra Bacaului. Suficient pentru ca echipa lui Dorinel Munteanu sa-si revina si sa dea lovitura si contra Stelei. In fine, Sportul Studentesc. Formatia antrenata de Dan Petrescu era cocosata de infrangerile cu Dinamo si Poli Iasi si de grija meciurilor cu Steaua si Rapid. Succesul de sambata, repurtat impotriva FCM-ului a readus soarele in Regie si garanteaza un Sportul re-loaded pentru finalul turului.

Jocul dintre Sportul si FCM Bacau a reincarcat bateriile studentilor, insa, la urma urmei, a adus ceva bun si pentru bacauani. Nu pe tabela de marcaj, e adevarat, cu toate ca la pauza aceasta indica 1-0 pentru &#8222galben-albastri”. Castigul echipei antrenate de Cristi Popovici s-a materializat intr-o alta zona. Cea tactica. Pentru prima oara in acest campionat, FCM Bacau a demonstrat ca poate intra pe teren si cu alt gand decat acela de a nu lua gol. Sau de a se apara cu orice pret. In Regie, FCM Bacau a redescoperit un fotbal ofensiv, chiar daca limitele sunt, inca, evidente. Formula cu doar doi fundasi centrali si cu o linie de mijloc in care Marius Croitoru este avansat in spatele celor doua varfuri de atac reprezinta un capital ce poate fi valorificat in urmatoarele jocuri, cu Jiul, FC Vaslui si FC Arges. Impotriva Sportului, Bacaul a aratat ca stie si sa atace. Si a facut-o inscriind un gol dintr-o faza frumoasa. O faza de fotbal modern, care aduce in discutie doua atribute sine qua non: viteza de miscare si de executie. Sigur, sambata FCM Bacau a aratat si ce nu stie. Iar printre alte lucruri, elevii lui Popovici au aratat ca nu stiu sa se mentina in atac. Pasul inapoi facut imediat dupa pauza demonstreaza din plin aceasta carenta. O carenta ce cheama in cauza o serie intreaga de limite. In fruntea listei, o mentalitate de echipa mica, gata mai mereu sa se multumeasca cu putin. Ajutata si de celelalte rezultate (Otelul, Jiul si FC Vaslui au pierdut), FCM Bacau trebuie sa inteleaga ca politica pasilor marunti este exclusa in acest final de tur. Utilizand aceeasi formula tactica si manifestand un spirit ofensiv pe intreaga durata a meciurilor, FCM Bacau ar putea inceta sa joace rolul de echipa-pansament pentru adversari. Deocamdata, forta de atac aratata contra Sportului e mai degraba o promisiune decat o garantie. Un pahar plin doar pe un sfert. Suficient de plin insa pentru a putea inghiti punctele-medicament in aceste ultime trei etape ale turului.Scris de Dan SION