11 mai 2024
SportHandbal masculin/ Liga Zimbrilor: Un egal cât o victorie!

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: Un egal cât o victorie!

Fără Sandu Iacob pe bancă și cu efectivul subțiat de COVID-19, CSM Bacău a remizat eroic, 25-25 (13-15), cu Dobrogea Sud Constanța, în etapa a șaptea
CSM Bacău continuă să fie echipa „CSMeilor”. Ultima dovadă? Remiza internă de duminică, din etapa a șaptea a Ligii Zimbrilor, cu Dobrogea Sud Constanța: 25-25 (13-15). Băcăuanii s-au prezentat fără antrenorul Sandu Iacob, fără Costea și fără Serhel, toți trei infectați cu noul Cornavirus. Și cu doar șase jucători de bază în câmp: Rotaru, Dospinescu, Iordachi, frații Bujor și Coric. Dar cu o inimă uriașă. Și cu o dorință enormă de a arăta că pot ține piept unei formații titrate precum Constanța. „Prof, azi vom juca în special pentru tine. Vrem să câștigăm și să-ți dedicăm victoria”, i-au promis „CSMeii” înainte de meci antrenorului secund Alexandru Acsinte, confruntat cu probleme de ordin familial.

„Gestul băieților, care pe toată durata săptămânii s-au antrenat mai mult singuri, m-a emoționat și mi-a demonstrat nu doar că formăm un grup fantastic, dar și că vom face lucruri mari în continuare. Iar remiza cu Constanța este și ea un lucru mare, pentru care echipa noastră merită toate felicitările. Egalul acesta valorează cât o victorie”, a mărturisit „secundul” Sandu Acsinte, la capătul unui meci cu final dramatic. Exceptând „intermezzo-ul” dintre minutele 19 și 23, în care băcăuanii au egalat în trei rânduri (la 9, 10 și 11), constănțenii au dominat prima parte a întâlnirii din Sala Sporturilor, conducând și la patru goluri diferență (8-4, min. 12). Pauza a găsit gruparea lui Cirkovic cu două goluri avans (15-13), ecart pe care oaspeții l-au păstrat o bună parte din mitanul secund, în ciuda eforturilor considerabile depuse de Dospinescu și compania.

Consumul psihic și fizic, specific unei echipe care face, timp de 60 minute, ambele faze cu aceiași șase jucători, a dus la o serie de greșeli atât pe faza de construcție, cât și la finalizare (inclusiv trei lovituri de la șapte metri irosite), ce păreau să condamne pe CSM Bacău la o nouă înfrângere, a șasea în șapte etape. Mai ales că, până în minutul 52, Dobrogea Sud a continuat să păstreze inițiativa. Numai că, la 22-24, o lovitură de la șapte metri transformată de John Rotaru (MVP-ul partidei) și un contraatac finalizat de Gabi Bujor au făcut ca pe tabela să se aprindă, pentru prima oară în mitanul secund, un rezultat de egalitate: 24-24! Ultimele opt minute au fost epice.

Cu trei intervenții miraculoase ale lui Saldatsenka la Andrei, Nistor și Chikovani. Cu câte un șapte metri ratat de fiecare echipă: Andrei pentru oaspeți și Rotaru pentru „CSMei” Și cu doar două goluri, câte unul de fiecare parte: în minutul 57, Rotaru a marcat pentru 25-24, pentru ca în minutul imediat următor Ilie să restabilească egalitatea. În fine, la ultima fază, Iordachi a căutat golul de 26-25, dar era scris ca CSM Bacău să obțină un egal. Dar un egal la fel de mare cât o victorie! Băcăuanii vor reveni pe teren mâine, de la ora 18.30, în uvertura etapei a opta, pe terenul Focșaniului. Un nou meci greu, pregătit în condiții limită, care vine înaintea pauzei de trei săptămâni pe care o va lua Liga Zimbrilor.
CSM Bacău: Tamaș, Vl. Rusu, Saldatsenka- Rotaru 8 goluri, G. Bujor 5, Dospinescu 5, M. Bujor 3, Iordachi 3, Coric 1, Stănică, Brăescu.
Dobrogea Sud Constanța: Preda, Chilianu- Chikovani 6, Ilie 6, Nistor 4, Susanu 3, Komogorov 3, Andrei 2, Caba 1, Nikolic, Stănescu.

Celelalte rezultate ale etapei a opta: Minaur Baia Mare- CSM Focșani 2007 22-22, HC Buzău 2012- CSU din Suceava 25-23, CSM Vaslui- CSM Alexandria 36-27, Potaissa Turda- CSM București 29-27, Steaua- Poli Timișoara 34-27. Partida Dinamo- Universitatea Cluj s-a desfășurat pe 10 septembrie și a fost câștigată de bucureșteni cu 46-37.

Clasament

1 Dinamo București 7 7 0 0 250-184 21p.
2 Steaua București 7 6 0 1 207-174 18p.
3 Dobrogea Sud 7 5 1 1 176-157 16p.
4 Potaissa Turda 7 5 0 2 203-187 15p.
5 CSM Focșani 7 4 1 2 185-184 13p.
6 Minaur Baia Mare 7 4 1 2 175-183 13p.
7 CSM București 7 4 0 3 202-187 13p.
8 HC Buzău 2012 7 4 0 3 188-199 12p.
9 CSM Vaslui 7 3 0 4 191-197 9p.
10 CSU din Suceava 7 2 0 5 195-199 6p.
11 CSM Bacău 7 1 1 5 190-205 4p.
12 Poli Timișoara 7 1 0 6 183-207 3p.
13 Univers. Cluj 7 1 0 6 188-235 3p.
14 CSM Alexandria 7 0 0 7 171-206 0p.