25 aprilie 2024
SportHandbal masculin/ Liga Zimbrilor: O nouă înfrângere, altă imagine

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: O nouă înfrângere, altă imagine

Marți seara, CSM Bacău a cedat la mare luptă, cu 34-29 (15-15) restanța din deplasare cu campioana Dinamo

Să te chinui teribil, mai mult de o repriză, cu Suceava, acasă și apoi să o chinui teribil, mai mult de o repriză, pe campioana Dinamo, în deplasare. Totul, la distanță de numai două zile. E cazul prim-divizionarei de handbal masculin CSM Bacău. Surclasați duminică de CSU din Suceava, în etapa a 17-a, cu 35-28 (după ce oaspeții au avut la pauză 17-5), băcăuanii s-au prezentat marți seara, în fieful lui Dinamo pentru restanța din etapa a 15-a cu șansa a doua, dar cu dorința de a-și repara imaginea.

Așa cum era de așteptat, Dinamo a avut câștig de cauză: 34-29 (15-15). Victoria campioanei s-a conturat însă foarte greu, echipa lui Sandu Iacob dând o replică foarte puternică. Deși au început cu stângul, fiind conduși cu 0-6 (min. 9) și 1-7 (min.11), „CSMeii” au declașat o cursă de urmărire impresionantă și, grație golurilor trio-ului Gabi Bujor- Mihai Bujor- Dospinescu, au preluat conducerea cu 12-11 în minutul 25, pentru ca reușita lui Bobo Iordachi să le permită desprinderea la două goluri diferență, 13-11!

Primul mitan s-a încheiat la egalitate, 15-15, mergându-se apoi cap la cap până cu zece minute înainte de final: 24-24. Plusul de valoare, de soluții și de prospețime fizică a permis gazdelor să tranșeze în favoarea lor finalul de meci, unul care a înregistrat în minutul 57 scorul de 30-28, înainte ca „dublele” lui Negru și Ante Kuduz, respectiv golul lui Ionuț Rotaru să fixeze tabela la 35-28.

În etapa a 18-a, CSM Bacău se va deplasa la Vaslui, unde, duminică, de la ora 18.00, va juca împotriva gazdelor de la CSM. În partida cu Dinamo, antrenorul „CSMeilor”, Sandu Iacob a utilizat următoarea formulă de echipă: Vl. Rusu, Tamaș, Cozma- G. Bujor 9 goluri, M. Bujor 8, Dospinescu 4, Iordachi 4, Serhel 3, Rotaru 1, Coric, Costea, Brăescu, Stănică.

Clasament Liga Zimbrilor

1 Potaissa Turda     19      16      0        3        593-537       48p.

2 Dinamo București 16      15      0        1        542-432       45p.

3 HC Dobrogea Sud 17      13      1        3        428-380       40p.

4 Minaur Baia Mare  18      13      1        4        508-484       40p.

5 Steaua București   16      13      0        3        459-412       39p.

6 CSM Focșani 2007 17      10      1        6        446-440       31p.

7 CSM București      17      8        1        8        463-439       25p.

8 CSU din Suceava  17      6        0        11      467-468       18p.

9 CSM Vaslui          17      6        0        11      459-497       18p.

10 HC Buzău 2012  17      5        1        11      424-454       16p.

11 CSM Bacău         17      4        1        12      473-516       13p.

12 Poli Timișoara    18      4        0        14      509-546       12p.

13 Universit. Cluj    18      2        0        16      448-568       6p.

14 CSM Alexandria  16      1        2        13      404-450       5p.