25 aprilie 2024
SportHandbal masculin/ Liga Zimbrilor: Înfrângere la limită

HC Buzău 2012- CSM Bacău 29-28 (15-11)

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: Înfrângere la limită

Prim-divizionara de handbal masculin CSM Bacău a fost învinsă la limită marți, cu 29-28 (15-11), de HC Buzău 2012, la Cluj Napoca, într-un meci contând pentru etapa a 26-a a Ligii Zimbrilor. Buzoienii au condus ostilitățile pe tot parcursul întâlnirii, desprinzându-se până la un avantaj de cinci goluri, diferență înregistrată în mai multe rânduri pe tabela de marcaj. Cu toate acestea, finalul partidei a fost unul pe muchie de cuțit. Astfel, după o cursă de urmărire declanșată la scorul de 13-18 în minutul 34, „CSMeii” băcăuani s-au apropiat, 12 minute mai târziu, la 20-21 grație triplei reușite semnate de Gabi Bujor și a golurilor marcate de Crnoglavac și Rotaru. Chiar dacă Buzăul a punctat prin Dumitrana pentru 22-20, echipa lui Sandu Iacob a rămas „agățată” de adversara sa prin lovitura de la șapte metri transformată de Crnoglavac în min. 52 și se părea că băcăuanii vor avea forța de a veni peste.

Din păcate, a urmat un forcing buzoian cu patru goluri consecutive, iar CSM Bacău s-a consolat doar cu faptul că, în secvențele de final, beneficiind de apetitul ofensiv al cuplului Crnoglavac (11 reușite în total)- Gabi Bujor (6), s-a apropiat în două rânduri la un gol:  27-28 și 28-29. Cu patru etape înainte de final, dar și cu un meci în minus, CSM Bacău rămâne pe locul 12, cu 25 de puncte. „CSMeii” se află la o singură lungime de undă de CSU din Suceava, care marți a pierdut cu 33-28 în fața CSM-ului București și la șase puncte de ocupanta locului 10, CSM Vaslui, învingătoare în etapa a 26-a cu 30-24 contra „lanternei roșii” Magnum Botoșani. Mâine, 21 aprilie, de la ora 16.00, băcăuanii vor juca tot la Cluj, în etapa a cu numărul 27, împotriva Focșaniului.