17 mai 2024
SportHandbal masculin/ Liga Zimbrilor: Hitchcock, frate: final nebun, victorie mare!

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: Hitchcock, frate: final nebun, victorie mare!

Miercuri seara, CSM Bacău s-a impus cu 35-34 (14-18) în fața „lanternei roșii” CSM Alexandria, întorcând rezultatul în ultimele 38 de secunde de joc

A lipsit doar Hitchcock. Și duminică, la Vaslui, și miercuri, la Bacău. La Vaslui, în etapa a 18-a din Liga Zimbrilor, CSM Bacău a revenit de la 23-27 la 26-27, ratând golul de 27 egal în ultima secundă, prin Gabi Bujor. Miercuri seara, cu „lanterna roșie” CSM Alexandria, pe teren propriu, a fost și mai și. Conduși mai tot meciul (chiar și cu șase goluri diferență), „CSMeii” băcăuani au reușit ca în ultimele 38 de secunde să întoarcă rezultatul în favoarea lor și să se impună astfel cu un incredibil 35-34! Cum a fost posibil un asemenea dramatism?

Înainte de toate, să spunem că oaspeții de la Alexandria au intrat bine de tot în meci. Cu Hebo alegând mereu cea mai bună soluție cu Dobrincu necruțător la finalizare și cu poarta bine ținută sub control, teleormănenii au sechestrat tabela: 8-14 în min. 22, 9-15 în min, 25 și 14-18 la pauză. Băcăuanii și-au „ajutat” și ei adversarii ratând din nou incredibil din poziție de unu la unu. Numai că, de data aceasta, echipa antrenată de Sandu Iacob a avut un Răducu Tamaș care a pus stavilă între buturi. Cu 12 intervenții ce l-au propulsat MVP-ul partidei, Tamaș a dat curaj coechipierilor, care, deși lipsiți de aportul indisponibilului Ionuț Rotaru (de parcă banca băcăuană nu ar fi fost și așa supărător de scurtă), au început o cursă de urmărire fantastică.

În minutele 35 și 37 Gabi Bujor a apropiat Bacăul la un singur gol diferență (20-21, respectiv, 21-22), însă CSM Alexandria nu doar că a rezistat, dar a refăcut diferența de trei goluri: 21-24 în min. 38. Alte două reușite, de data aceasta ale lui Serhel, au reaprins din nou tabela (23-24) și speranțele băcăuanilor din teren, de pe bancă și din tribune. Nici acum nu a fost însă de ajuns. Beneficiind și de câteva decizii de arbitraj greu de înțeles (și de digerat de către tabăra gazdelor), CSM Alexandria a luat din nou în stăpânire meciul, iar ex-băcăuanul Vartic a urcat scorul la 25-30 cu 12 minute înainte de final.

Chiar dacă handicapul părea greu de surmontat, tribuna nu a cedat. Iar scandările și cântecele suporterilor au împins formația „CSMeilor” spre un nou asalt. De data aceasta, „remontada” chiar a avut loc, într-un final thriller. În minutul 58, Alexandria avea două goluri avans: 32-34. Gabi Bujor a înscris pentru 33-34, pebtru ca atunci când mai rămăseseră 38 de secunde până la ultimul fluier, Sandu Iacob să ceară time-out. Atacând șapte contra șase, Bacăul a egalat (pentru prima oară din minutul 5) prin Mihai Bujor. Oaspeții au căutat o ripostă rapidă, iar Păunescu, văzând poarta adversă goală, a șutat de la distanță. Numai că, apărut ca din pământ, Răducu Tamaș, a salvat fantastic, respingând de sub transversală.

A venit apoi ultimul atac al CSM Bacău, M. Bujor i-a pasat lui Dospinescu, care, din extrema stângă, a marcat golul victoriei: 35-34! Tribuna a înebunit, jucătorii și antrenorii băcăuani s-au prins într-o horă îndrăcită, pentru ca ulterior Tamaș, omul meciului, să fie purtat pe brațe. În formula Vl. Rusu, Tamaș 1 gol- G. Bujor 7, Serhel 7, Dospinescu 6, M. Bujor 5, Iordachi 4, Costea 3, Coric 1, Stănică 1, CSM Bacău întrerupe astfel seria înfrângerilor și se menține la patru puncte de locul zece, ocupat de HC Buzău, care a trecut miercuri cu 32-26 de CSM București. O fi trăind ea periculos, dar este clar că această echipă a CSM-ului din Bacău trăiește. Și că se va bate până la sfârșit pentru permanența în Ligă. Duminică, pe băcăuani îi așteaptă un nou meci de foc, de data aceasta la Constanța, pe terenul Dobrogii Sud. Este clar, Dobrogea Sud pornește cu prima șansă. Dar la fel de clar este că, atunci când evoluează CSM Bacău, nu cunoști niciodată finalul dinainte.

Rezultatele etapei a 19-a: Potaissa Turda- Politehnica Timișoara 37-31, CSM Vaslui- CSU din Suceava 24-24, Minaur Baia Mare- Dobrogea Sud Constanța 29-27, HC Buzău 2012- CSM București 32-36. Partida Steaua- Universitatea Cluj urma să aibă loc ieri.

Programul etapei a 20-a (duminică, 20 februarie): CSU din Suceava- HC Buzău 2012, Dobrogea Sud Constanța- CSM Bacău (ora 18.00); CSM Alexandria- CSM Vaslui. Sâmbătă, 26 februarie: Universitatea Cluj- Dinamo București. Duminică, 27 februarie: CSM Focșani 2007- Minaur Baia Mare, CSM București- Potaissa Turda. Miercuri, 23 martie: Politehnica Timișoara- Steaua București.

Clasament Liga Zimbrilor

1 Dinamo București 18      16      1        1        572-452       49p.

2 Potaissa Turda     19      16      0        3        593-537       48p.

3 Minaur Baia Mare  19      14      1        4        537-511       43p.

4 Steaua București   17      14      0        3        469-412       42p.

5 Dobrogea Sud      19      13      2        4        475-429       41p.

6 CSM Focșani        17      10      1        6        446-440       31p.

7 CSM București      19      18      1        10      513-497       25p.

8 CSU din Suceava  19      7        1        11      517-516       22p.

9 CSM Vaslui          19      7        1        11      510-547       22p.

10 HC Buzău 2012  19      6        2        11      483-507       20p

11 CSM Bacău         19      5        1        13      534-577       16p.

12 Poli Timișoara    19      4        1        14      536-573       13p.

13 Univers. Cluj      18      2        0        16      448-568       6p.