26 aprilie 2024
SportHandbal masculin/ Liga Zimbrilor: Greu în efectiv redus

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: Greu în efectiv redus

Minaur Baia Mare- CSM Bacău 30-28 (16-13)

A treia etapă de campionat, a treia înfrângere pentru prim-divizionara de handbal masculin, CSM Bacău, care a pierdut miercuri, la Baia Mare, în fața Minaurului, cu 30-28. Din nou o înfrângere la mare luptă, din nou o înfrângere ce-și găsește alibi în lotul restrâns, consecință a contrelor pe care Primăria continuă să le pună conducerii CSM Bacău vizavi de înregimentarea cu acte în regulă a jucătorilor aduși la echipă în vară: Dospinescu, Orjonikidze și Costea.

Și la Baia Mare, antrenorul CSM Bacău, Sandu Iacob a avut o bancă-liliput în ceea ce privește jucătorii de cîmp. În ciuda acestui handicap, oaspeții au început bine meciul, conducând în permanență (inclusiv cu un avans de trei golur: 3-6, min. 11 și 8-11, min. 21) până cu trei minute înainte de finalul primei părți. Minaur a egalat la 13 în min. 27, prin Kotrc, din lovitură de la 7 metri, pentru ca până la pauză, același Kotrc, Căbuț și Teca să permită Minarului un avans de trei goluri: 16-13.

În mitanul secund, CSM și-a forțat limitele fizice, a ținut relativ aproape (reducând ecartul la un gol, 24-23, în min. 48), dar nu a fost loc de mai mult. Pentru CSM Bacău urmează meciul din etapa a patra, de la finalul săptămânii viitoare (26 septembrie), de la Suceava. Până atunci, poate vor veni și vești bune referitoare la completarea- legală- a lotului de jucători.

Altfel, va fi greu. Tot mai greu. La Baia Mare, „CSMeii” au evoluat în următoarea formulă: Saldatsenka, Rusu, Tamaș- Sretenovic 9 goluri, G. Bujor 5, Rotaru 4, Coric 4, M. Bujor 3, Iordachi 2, Stănică 1.