7 mai 2024
SportHandbal masculin/ Liga Zimbrilor: FeRICHIEți! Dar cu sufletul la gură

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: FeRICHIEți! Dar cu sufletul la gură

Având în portarul Freiwald omul meciului și în iranianul Esteki principala gură de foc, CSM Bacău s-a impus contra Vasluiului cu 29-27 (14-11) la capătul unui joc pe care l-a dominat, dar în care a tremurat serios pe final

Trebuia să fie victorie și victorie a fost! Miercuri, în etapa a șaptea a Ligii Zimbrilor, CSM Bacău a câștigat cu 29-27 (14-11) partida cu Vasluiul, desprinzându-se la trei puncte de adversara sa. Emoțiile însă nu au lipsit. În special pe final, când, de la un minus de șase goluri (17-23, min. 46 și 18-24, min. 48), oaspeții s-au apropiat, prin reușita lui Cumpănici, la un singur gol cu 94 de secunde rămase de jucat. Ultimul minut a fost cu adevărat nebun. Venit de pe bancă, Stănescu a transformat cu sânge rece lovitura de la șapte metri pentru 28-26, însă vasluienii nu au cedat și, prin golul aceluiași Cumpănici au punctat pentru 28-27.

Înfruntând o apărare om la om, Dospinescu a luat o acțiune pe cont propriu și a sigilat tabela la 29-27, consfințind o victorie extrem de importantă pentru CSM Bacău. O victorie care se profila mult mai clar, în condițiile în care, cu puține excepții (3-3, min. 9 și 4-4, min. 13), „CSMeii”, care au avut în portarul Richard Freiwlad omul meciului și în iranianul Sajad Esteki principala gură de foc, au condus ostilitățile în permanență. Și totuși, proverbiala „cădere” băcăuană (tehnică, tactică, dar mai ales mentală) din minutele de final, „experimentată” și la Focșani, dar și acasă, cu Steaua, și-a făcut simțită prezența și miercuri seara.

De data aceasta, însă, trasă în sus de fantasticul public, care a umplut din nou Sala Sporturilor „Narcisa Lecușanu”, echipa lui Sandu Iacob s-a ridicat și a câștigat un meci care-i dă liniștea necesară pentru a pregăti a doua jumătate a turului de campionat. Extraordinară prestația lui Richie Freiwald, autorul a numeroase intervenții care au securizat poarta băcăuană, după cum de senzație a fost și golul „marcă înregistrată”din ultima secundă a primei reprize înscris din lovitură liberă de Esteki, care a stabilit scorul pauzei: 14-11.

Contra Vasluilui, Sandu Iacob a mizat pe formula: Freiwald, Grigoraș- Esteki 8 goluri, Serhel 7, Ganchev 4, G. Bujor 3, Ushal 2, Dospinescu 2, Stănescu 2, M. Bujor 1, Belchite, Costea, Rotaru, Dobrincu. Celelalte rezultate ale etapei a șaptea: Dinamo- CSM Oradea 34-30 (jucat pe 29 august), Potaissa Turda- CSM București 20-27, CSM Odorheiul Secuiesc- CSM Focșani 2007 26-31, HC Buzău 2012- Minaur Baia Mare 32-34, CSM Constanța- CSU din Suceava 37-25. Partida Politehnica Timișoara- Steaua va avea loc pe 21 octombrie. Programul rundei a opta (sâmbătă, 22 octombrie): Minaur Baia Mare- Dinamo (se joacă pe 20 octombrie), CSM Vaslui- Potaissa Turda, CSM București- HC Buzău 2012, CSM Oradea- Politehnica Timișoara, Steaua- CSM Odorheiul Secuiesc, CSU din Suceava- CSM Focșani 2007, CSM Constanța- CSM Bacău.

Clasament Liga Zimbrilor

1 Dinamo București 6        6        0        0        229-174       18p.

2 CSM Constanța     7        6        0        1        198-170       18p.

3 Minaur Baia Mare  7        6        0        1        210-185       18p.

4 CSM București      7        5        0        2        214-192       15p.

5 CSM Focșani 2007 7        5        0        2        197-198       15p.

6 Steaua București   5        3        0        2        130-123       9p.

7 Potaissa Turda     7        3        0        4        191-189       9p.

8 CSU din Suceava  7        3        0        4        219-222       9p.

9 HC Buzău 2012    7        3        0        4        200-204       9p.

10 CSM Bacău         7        3        0        4        200-204       9p.

11 Polit. Timișoara  6        2        0        4        170-186       6p.

12 CSM Vaslui         7        2        0        5        191-209       6p.

13 CSM Oradea       7        0        0        7        194-227       0p.