24 aprilie 2024
SportHandbal masculin/ Liga Zimbrilor: CSM Bacău, o nouă înfrângere

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: CSM Bacău, o nouă înfrângere

Un nou eșec pentru prim-divizionara de handbal masculin CSM bacău. Al zecelea în unsprezece etape. Ultima înfrângere s-a înregistrat vineri, la București, contra celor de la HC Buzău 2012, scor 26-23 (12-12). În ciuda startului bun al „CSMeilor”, care au condus în permanență până în minutul 25 (cea mai mare diferență, 7-2, în min. 13), partida a dat în cele din urmă câștig de cauză buzoienilor.

În mitanul secund, Buzăul a preluat inițiativa și, chiar dacă CSM Bacău s-a apropiat la 24-23 în minutul 57, ca urmare a loviturii de la șapte metri transformate de Tîrzioru, „o dublă” a lui Bejenariu în minutele 56 și 58 și o reușită a lui Zamfir Dumtrana în secundele de final au adus o victorie la trei goluri distanță în contul echipei antrenate de Pero Milosevic.

Merită remarcat faptul că, pentru prima dată în acest sezon, CSM Bacău a avut la dispoziție lotul complet, mizând inclusiv pe Sretenovic care, la debut, a jucat bine, marcând și de patru ori.

La polul opus, în schimb, evoluția lui Crnoglavac, autorul unui singur gol și a numeroase ratări. Etapa viitoare, pe 4 decembrie, CSM Bacău va juca împotriva Focșaniului. Contra Buzăul, echipa băcăuană condusă de pe margine de Sandu Acsinte a mizat pe garnitura: Saldatsenka, Tamaș- Tîrzioru 6 goluri, Coric 5, Sretenovic 4, Păunică 3, Barhan 2, G. Cotinghiu 2, Crnoglavac 1, Rotaru, Capotă, Iordachi, Huta.