6 mai 2024
SportHandbal masculin/ Liga Zimbrilor: Au, au, au cu Minaur!

Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: Au, au, au cu Minaur!

La capătul unei prestații dezamăgitoare, CSM Bacău a capotat cu 32-25 (15-12) în fața băimărenilor

O primă repriză (exceptând finalul ei) relativ bună. Și o a doua, cu un singur gol marcat în primele zece minute, mult sub așteptările inimosului public băcăuan. Așa s-a scris istoria înfrângerii suferite sâmbătă, pe teren propriu, în etapa a cincea a Ligii Zimbrilor, cu scorul de 32-25 (15-2), de CSM Bacău în fața Minaurului Baia Mare.

Sigur, echipa băimăreană, ajunsă vice-lidera campionatului, a prestat un joc solid, însă băcăuanii au pus și ei din plin umărul la rezultatul final, prin aceleași supărătoare erori neprovocate și greu de înțeles. Un moment important s-a consumat pe finalul primei părți, atunci când, la scorul de 12-14, time-out-ul cerut de gazde, s-a dovedit cu efect invers, atacul băcăuan ce trebuia să fixeze scorul pauzei la 12-13, transformându-se într-un contraatac care le-a permis băimărenilor să intre la vestiare cu avans de trei goluri. Avans ce s-a mărit, în mitanul secund, mai întăi la 12-20 (min. 39) și apoi la 14-24 (45).

În aceste condiții, „CSMeilor” antrenați de Sandu Iacob nu le-a rămas decât să limiteze, pe cât posibil, proporțiile scorului, intervențiile lui Freiwald și golurile de pe final ale extremei Dobrincu „strângând” rezultatul final la 25-32. Așa cum aminteam, victoria de la Bacău, instalează Minaurul în fotoliul de vice-lideră, pe care îl împarte cu CSM Constanța (cele două echipe având câte 12 puncte, cu 6 în minus față de Dinamo), în timp ce CSM Bacău se regăsește într-un pluton de cinci formații cu câte 6 puncte, ce se înșiră de pe locul 8 până pe 12. CSM Bacău: Grigoraș, Freiwald- G. Bujor 7 goluri, Serhel 7, Dobrincu 4, Stănescu 3, Belchite 2, Ushal 2, Ganchev 1, Rotaru 1, Dospinescu 1, Costea, Coric, Ivășchescu.

Celelalte rezultate ale etapei a cincea: HC Buzău 2012- Steaua 23-22, Potaissa Turda- CSM Oradea 37-28, CSM Constanța- CSM București 30-29, Politehnica Timișoara- CSM Odorheiul Secuiesc 35-29, Dinamo- CSM Focșani 2007 41-33, CSM Vaslui- CSU din Suceava 26-25. Etapa viitoare va începe miercuri, cu meciul Minaur- Potaissa și va continua vineri, 30 septembrie (ora 17.00), cu jocul CSM București- CSM Bacău. Sâmbătă, 1 octombrie, sunt programate partidele CSM Vaslui- CSM Constanța, CSM Oradea- HC Buzău, CSM Focșani- Poli Timișoara și CSU Suceava- Odorhei, pentru ca duminică, în finalul rundei să se joace derby-ul Steaua- Dinamo.