La o săptămână de la reluarea pregătirilor, prim-divizionara de handbal masculin CSM Bacău așteaptă OK-ul financiar pentru parafarea primelor transferuri: cele ale lui Florin Dospinescu, Georgel Costea și Teimuraz Orjonikidze.

„Suntem în tratative avansate cu acești jucători și sperăm ca, odată cu deblocarea bugetului, să punem pe hârtie înțelegerile”, a declarat antrenorul „CSMeilor” Sandu Iacob. „Din momentul în care trezoreria ne dă OK-ul, confirmându-ne că bugetul este operabil, am semnat contractele cu cei trei jucători”, a confirmat Adrian Gavriliu, directorul clubului tutelat de Consiliul Local Bacău. Gruparea băcăuană speră ca până pe 29 august, când va începe Liga Zimbrilor, să realizeze și alte mutări la nivelul lotului.

„În cazul în care vom avea posibilitatea, nu excludem varianta completării lotului”, a confirmat antrenorul Iacob. CSM Bacău va începe campionatul cu o deplasare pe terenul Stelei, urmând ca în primul joc de acasă, programat în runda secundă, să primească vizita campioanei Dinamo. „Ar fi extraordinar ca publicul să aibă acces la meciuri”, a spus Sandu Iacob, care a declarat că în noul sezon CSM Bacău se poate bate „de la locul doi, în jos”.

Programul turului Ligii Zimbrilor, ediția 2021-2022

Etapa 1:  ACS Sjeike Odorheiu Secuiesc- CSU din Suceava, SCM Politehnica Timișoara- CSM Focșani 2007, CSM București- HC Dobrogea Sud Constanța, HC Buzău 2012- CSM Alexandria, AHC Potaissa Turda- CSM Vaslui, CSA Steaua București- CSM Bacău, Dinamo București- Minaur Baia Mare.

Etapa 2: CSU Suceava- Minaur, CSM Bacău- Dinamo, CSM Vaslui- Steaua, CSM Alexandria- Potaissa, Dobrogea Sud- HC Buzău, CSM Focăani- CSM București, Szejke- Poli Timișoara.

Etapa 3: Poli Timișoara- CSU Suceava, CSM București- Szeijke, HC Buzpu- CSM Focșani, Potaissa- Dobrogea Sud, Steaua- CSM Alexandria, Dinamo- CSM Vaslui, Minaur- CSM Bacău.

Etapa 4: CSU Suceava- CSM Bacău, CSM Vaslui- Minaur, CSM Alexandria – Dinamo, Dobrogea Sud- Steaua, CSM Focșani- Potaissa, Szejke- HC Buzău, Poli Timișoara- CSM București.

Etapa 5: CSM București- CSU Suceava, HC Buzău- Poli Timișoara, Potaissa Turda- Szejke, Steaua- CSM Focșani, Dinamo –Dobrogea Sud, Minaur- CSM Alexandria, CSM Bacău- CSM Vaslui.

Etapa 6: CSU Suceava- CSM Vaslui, CSM Alexandria- CSM Bacău, Dobrogea Sud- Minaur, CSM Focșani- Dinamo, Szejke- Steaua, Poli Timișoara- Potaissa, CSM București- HC Buzău.

Etapa 7: HC Buzău- CSU Suceava, Potaissa- CSM București, Steaua- Poli Timișoara, Dinamo- Szejke, Minaur- CSM Focșani, CSM Bacău- Dobrogea Sud, CSM Vaslui- CSM Alexandria.

Etapa 8: CSU Suceava – CSM Alexandria, Dobrogea Sud- CSM Vaslui, CSM Focăani- CSM Bacău, Szejke- Minaur, Poli Timișoara- Dinamo, CSM București- Steaua, HC Buzău- Potaissa.

Etapa 9: Potaissa- CSU Suceava, Steaua- HC Buzău, Dinamo- CSM București, Minaur- Poli Timișoara, CSM Bacău- Szejke, CSM Vaslui- CSM Focșani, CSM Alexandria- Dobrogea Sud.

Etapa 10: CSU Suceava- Dobrogea Sud, CSM Focșani- CSM Alexandria, Szejke- CSM Vaslui, Poli Timișoara- CSM Bacău, CSM București- Minaur, HC Buzău- Dinamo, Potaissa- Steaua.

Etapa 11: Steaua- CSU Suceava, Dinamo- Potaissa, Minaur- HC Buzău, CSM Bacău- CSM București, CSM Vaslui- Poli Timișoara, CSM Alexandria- Szejke, Dobrogea Sud- CSM Focșani.

Etapa 12: CSU Suceava- CSM Focșani, Szejke- Dobrogea Sud, Poli Timișoara- CSM Alexandria, CSM București- CSM Vaslui, HC Buzău- CSM Bacău, Potaissa- Minaur, Steaua- Dinamo.

Etapa 13: Dinamo- CSU Suceava, Minaur- Steaua, CSM Bacău- Potaissa, CSM Vaslui- HC Buzău, CSM Alexandria- CSM București, Dobrogea Sud- Poli Timișoara, CSM Focăani- Szejke.



PUBLICITATE