29 aprilie 2024
SportHandbal masculin / Liga Nationala: Victorie de argint

Handbal masculin / Liga Nationala: Victorie de argint

Stiinta Municipal Dedeman Bacau – "U" Suceava 28-24 (15-10)

Sezon poleit cu argint pentru "studenti". Aseara, in derby-ul Moldovei, Stiinta Municipal Dedeman a facut pasul decisiv pentru a deveni, pentru prima data in istorie, vicecampioana României. Echipa bacauana s-a distantat la opt puncte de urmatoarea clasata si mai are nevoie de o victorie in ultimele cinci etape pentru a-si asigura, matematic, pozitia de vicelidera in Liga Nationala.
Inceput cu oaspetii la conducere minima (0-1 ‘2, 2-3 ‘6), meciul dintre cele doua formatii de podium s-a dezechilibrat cu o serie de sapte goluri consecutive ale "studentilor". O demonstratie de forta intinsa pâna la 9-3 (’14), spre deliciul unui public entuziast si numeros. Elevii lui Eliodor Voica s-au distantat la un maxim de 15-8 (’22), moment in care repriza s-a incheiat insa pentru Stiinta, care dupa accidentarea lui Marius Bondar nu a mai inscris pâna la pauza. In partea secunda, sucevenii au recuperat usor (19-16 ’39), dar gazdele nu au lasat loc de emotii in ceea ce priveste rezultatul. In schimb, echipa bacauana l-a pierdut si pe goal-keeper-ul Raducu Tamas, accidentat la scorul de 23-17 (’45), la câteva secvente dupa ce a aparat a doua aruncare de la 7 metri din acest meci. De la 25-18 (’52) si pâna la final, "studentii" au marcat de doua ori mai putine goluri decât au primit, astfel incât derby-ul Moldovei s-a incheiat la o diferenta rezonabila. Suceava se mentine pe podium, in timp ce handbalistii bacauani se vad cu medaliile de argint la gât.
Stiinta MD Bacau: Tevzadze, Tamas – Ghita (10, 6x7m), Iancu (5), Rotaru (4), Kurilenko (3), G. Bujor (3), M. Bondar (1), Gurkovskiy (1), Paunica (1), Dospinescu, B. Voica, Sipos, Manea.
Aseara s-a desfasurat si "restanta" CSM Bucuresti – CS Caras Severin 26-22. Etapa urmatoare (20-22 aprilie): "U" Suceava – Poli Timisoara, CSM Bucuresti – Stiinta MD Bacau, Dinamo – HCM Constanta, HC Odorhei – CSM Satu Mare, CS Caras Severin – CSM Ploiesti, Steaua – Pandurii Tg Jiu, Potaissa Turda – "U" Cluj.