27 aprilie 2024
SportHandbal masculin / Liga Nationala / Succes pentru podium / Stiinta MD...

Handbal masculin / Liga Nationala / Succes pentru podium / Stiinta MD Bacau – Energia Pandurii Tg Jiu 25-23 (13-12)

In traditia ultimelor intalniri, astudentii” nu au avut un meci usor cu Energia. Ca de fiecare data, asa cum s-a intamplat in sezonul precedent, handbalistii bacauani si-au indeplinit insa obiectivul. Cu aceste doua puncte obtinute in etapa intermediara desfasurata ieri dupa-amiaza, Stiinta Municipal Dedeman a urcat pe podium.
Cele doua echipe au mers cap la cap in primul sfert de ora. Echilibru pe tabela si intrecere de greseli. Bacauanii s-au distantat apoi: 8-5, 9-6, 10-7, 11-8, 12-9, 13-10, cu Marius Bondar in prim-plan. Pauza a venit totusi cu avantaj minim: 13-12. Imediat dupa ce au refacut diferenta de trei goluri (16-13), astudentii” s-au vazut egalati la 16. Elevii lui Gabriel Armanu au condus constant (20-17, 21-18, 22-19), si totusi au avut inca un final cu emotii: 22-21, 23-22, cu doua goluri consecutive ale lui Alin Bondar si un 7 metri transformat de Simic pentru 25-22. O noua victorie importanta, prin care Stiinta urca pe locul al doilea in Liga Nationala.
Stiinta: Tamas, Tevzadze – M. Bondar (9), Rotaru (2), Dediu (4), Simic (6), A. Bondar (3), Paunica (1), Ghita, Onyejekwe, Iancu, Ignat, Todorovic.
Energia: Iordan, Toacsen – Rosu (2), Paius (4), Stanciu (1), Murtaza (3), Velikovic (1), Apolzan (2), Giocoiu (3), Truica (4), Vasiloiu (3).