19 mai 2024
SportHandbal masculin / Liga Nationala: Punctaj rotunjit

Handbal masculin / Liga Nationala: Punctaj rotunjit

CSM Satu Mare – Stiinta MD Bacau 27-44 (14-19)

In ultima deplasare a sezonului, "studentii" au acumulat cea de-a 20-a victorie stagionala. La cinci zile dupa ce au suferit prima infrângere acasa din acest campionat (23-26 cu HCM Constanta), handbalistii pregatiti de Eliodor Voica au bifat un succes scontat in compania unui adversar din zona retrogradabila. Dezechilibrata prin prisma clasamentului, partida desfasurata aseara pe terenul penultimei clasate a inceput insa intr-o nota strânsa, cu gazdele in avantaj minim: 1-0 (‘3), 3-2 (‘8), 10-9 (’18). Surpriza s-a evaporat in schimb in ultimele 10 minute din repriza inaugurala, in care handbalistii bacauani au avut o norma mai mult decât dubla in raportul dintre golurile marcate si cele primite, rasturnând astfel tabela: 12-15 (’25), 14-18 (’29). Opera de succes a "studentilor" a fost desavârsita in partea secunda, in care Stiinta Municipal Dedeman s-a desprins progresiv la zece (18-28 ’40), 13 (20-33 ’47) si mai multe goluri pentru cel mai clar succes extern al sezonului.
Penultima etapa a detonat si bomba campionatului, liderul pierzând chiar pe teren propriu primul punct din actuala stagiune: HCM Constanta – Poli Timisoara 24-24. Alte rezultate: "U" Cluj – HC Odorhei 29-30, Pandurii Târgu Jiu – Dinamo 24-23. Runda continua pe 10 mai, cu meciurile CSM Ploiesti – "U" Suceava (11.00), Steaua – CSM Bucuresti (16.30), Potaissa Turda – CS Caras Severin (18.00).
Etapa urmatoare, ultima din acest sezon (duminica, 13 mai, ora 12.00): CSM Bucuresti – HCM Constanta, Poli Timisoara – CSM Satu Mare, Stiinta MD Bacau – CSM Ploiesti, "U" Suceava – Pandurii Târgu Jiu, Dinamo – "U" Cluj, HC Odorhei – Potaissa Turda, CS Caras Severin – Steaua.